Suomesta kielitaidottomana ulkomaille

Nizz

11

242

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kielitaidoton

      Moi!
      Itsekkin haaveilen au pair vuodesta muttei se ole viellä opiskelujeni kannalta mahdollista. En ole todellakan mikään hyvä englannin kielessä. Olisi kiva kuulla kokemuksia jotka ovat lähteneet huonolla (6-7 arvosanalla) au pairiksi. Vai kannattaako edes haaveilla kielimuurin vuoksi?

    • Moikkamoivaa

      Siis toi ilmoitushan on suomalaisesta perheestä joka asuu Helsingissä. Eli jos lähtisit hoitamaan juuri noita lapsia et olis au pair vaan pelkkä lastenhoitaja.
      Tottakai voi lähtee huonommallakin kielitaidolla ulkomaille au pairiksi. Suomalaisii perheitä jotka haluu suomenkielisen au pairin löytyy paljon ulkomailta. Ja selviäähän perustilanteista (esim. kaupassakäynti, lipunosto jne) huonommallakin englannilla. Ja reaalitilanteet on ihan eri asia kun koulussa, että jos oot paperilla huono englannissa voit tosielämässä pärjätä hyvinkin. Ja jos et muista tai osaa selittää jotain sanoja nii on miljoona tapaa kiertää asia ja kyl puhuteltava osapuoli ymmärtää sua jos vaan haluu.
      Oon ite vielä aika nuori 16v ja todella huono enkussa koulussa mutta eihän se enkku niin vaikeaa ollutkaan ja "kotona" sai puhuu suomee mikä oli helpottavaa. Kun palasin kouluu sain aika nopee huomata että en mä sitten niin hyvä siinä englannissa ollutkaan mitä luulin. Joo se on aika hämäävää kun koulun ulkopuolella pärjää ihan hyvin kielitaidollisesti, mutta muuten saa kokeista kutosia tai vitosia.

    • Pelkkähoitaja

      Kävin kattoon ni siinnä ilmotuksessa lukee että ne lähtee heinäkuussa purjehtii portugaliin, azoreille ja johonki etelään vuodeks.

      Huvituin kun sanoit että pelkkä lasten hoitaja. No ainaki erillaisessa ympäristössä ku pelkästään suomessa.

      • Urpula

        Mitävittuu huvittavaa on lastenhoitajassa? Lastenhoitajatko on mielestäsi alemmassa arvossa kun au pairit?


    • TyötäVain

      Mikä ero lastenhoitajalla, kodinhoitajalla, aupairilla, pelkällä lastenhoitajalla ja kaikkien näiden yhdistelmällä? En oikein tajunnu.

      • Jostästäjotainapua

        Muistaakseni lastenhoitaja saa parempaa palkkaa kuin au pair ja asuu myös muualla. Kun taas au pairit asuu perheen sisällä ja on enemmänkin kotitöissä ja lapsissa auttava perheenjäsen kuin erillinen työntekijä ja työn korvauksena suurimmaksi osaksi katto pään päällä ja ruoka.
        Kodinhoitaja vissiin hoitaa (siivoilee, laittaa ehkä ruokaa, pesee pyykkiä) vain taloa ja mahdollisia lemmikkejä.
        Pelkällä lastenhoitajalla varmaan tarkoitettiin sitä, että esim. suomalainen henkilö joka hoitaa lapsia perheessä joka asuu suomessa ei ole käsittääkseni au pair vaan lastenhoitaja, koska ollaan vielä saman maan rajojen sisällä. Suomalainen henkilö, joka hoitaa suomalaisia lapsia suomalaisessa perheessä joka taas asuu ulkomailla voi olla au pair.


      • Palkkaus

        Siis paljo tosta sit saa palkkaa?


    • Ulkomailla

      Tuossa kuitenkin on kyse suomalaisesta perheestä joka reissaa ympäri eurooppaa vuoden. Ainakaan ne ei asu suomessa.
      Onko se sit matkusteleva kodinhoitaja vai reissu-aupair?

    • Jaaetjlöv

      Mielestäni kyse on au pairista vaikka työ alkaakiin suomesta

    • mistä löytää suomalaisia perheitä ?

    • helppoaa

      No kato toi eka linkki. Rekisteröidy ja ota yhteyttä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      9
      1792
    2. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1175
    3. Jännitän sinua J mies

      Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.
      Ikävä
      118
      1166
    4. Kuinka kauan kesti että ihastuit

      Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi
      Ikävä
      51
      973
    5. Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa

      "Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli
      Maailman menoa
      220
      891
    6. Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti

      Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk
      Ikävä
      63
      884
    7. Tunneälyä testaamaan!

      Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/125
      Lesbot
      3
      756
    8. Vaikutat tosi mielenkiintoiselta ja

      paksulta. 😂 m - n
      Ikävä
      81
      753
    9. solmussa solmussa

      Tilanne solmussa. Umpisommussa🫢
      Ikävä
      35
      699
    10. Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?

      En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?
      Ikävä
      42
      653
    Aihe