Kun kaikki ennen Harmagedonia kuolleet saavat ylösnousemuksen paratiisiin, niin kysyisin, että saavatko myös pahat ihmiset ylösnousemuksen?
Ylösnousemuksesta paratiisiin kysymys
1050
12<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Riippuu kuinka pahasta ihmisestä on kyse. Jos on tietoisesti hylännyt Jehovan ja Hänen Järjestönsä, ei ylösnousemusta ole luvassa. Muuten vain pahat ja moraalittomat ihmiset saavat.
Tarkoitat varmaan, miten on Jt-oppien mukaisesti. On hyvä havaita, että se mitä Jt-lahko opettaa on hyvin eri asia kuin mitä aito Raamattu opettaa ja mitä kristillinen opetus kustakin kysymyksestä on.
Niin tietenkin JT-opin mukaan. Mutta aito Raamattu ja kristillinen opetus ovat kyllä vähän niin kuin kauneus, eli katsojan silmässä.
Mitä Raamatun käännöksen aitouteen tulee, niin pitkälle opiskelleet kielenkääntämisen erikoisasiantuntijat paheksuvat Jehovan todistajien käännöksiä huonoiksi ja vääristellyiksi alkukielen tekstiin verrattuna. Kristillisten kirkkojen käyttämät käännökset sen sijaan täsmäävät paljon paljon tarkemmin näitten kielen asiantuntijaoppineittenkin mielestä, olivatpa vaikka ateistejakin.
Ja mitä kristilliseen oppiin tulee, J.todistajat itsekin myöntävät etteivät kuulu kristikuntaan ja kristikunta ei heitä kristityiksi laske. J.t -lahko on pseudokristillinen lahko eikä edusta kristillisyyttä sen enempää kuin esim mormonitkaan.
Kirkkoraamatuissakin on eroja. Uusin vuoden 1992 versio on varsin vapaamielinen käännösratkaisuissaan ja soveltaa alkutekstiä reippaastikin. Osa käännösratkaisuista on jopa kyseenalaisia, vaikka oppineiden työtä onkin. Vanhempi vuoden 1933/38 ja etenkin vuoden 1776 versio on huomattavasti sanatarkempi.
UM-käännöksen puolueellisuuden JT-opin tukemisen suuntaan tiedän, mutta halusin vain tuoda esille, ettei kirkkoraamattu tai "kristillisten kirkkojen käyttämä" Raamattu ole mikään yksikäsitteinen juttu sekään. Lisäksi Raamattu on aina tulkintakysymys, eikä yksikään uskonsuuntaus ole vapaa tulkinnoista, vaan jokainen lukee Raamattua oman tulkintansa läpi. Tulkinnat ne vasta vaihtelevatkin. Siihen verrattuna erot Raamatuissa ovat pieniä.
Kristillisiä Raamattuja käännetään koska kieli muuttuu. Esimerkiksi emme enää puhu ehtollisesta kuten vanhimmissa Raamatuissa, vaan illallisesta.
Mutta uskonnosta riippumatta kieliasiantuntijat ovat yhtä mieltä siitä, että lahko on väärentänyt Joh. 1:1.
Se ei ole ainoa väärennös, onhan lahko tuottanut koko kirjan, UM -jota lahkolaisten kesken sanotaan Raamatuksi, vartiotornia tukemaan on Raamatun sanaa siinä muutettu. Lahkon johtoelin seura sanoo kirjoittavansa kaikki lahkon tekstit, ja jäsenyysesittelyn perusteella tiedämme, ettei jäsenillä ole kielitaitoa, eikä koulutuspohjaa ollenkaan (ovat karrieerilahkolaisia paikallisseurakunnista) joten seura valehtelee, tai on ruvennut työhön, johon siltä puuttuu edellytykset. Vartiotornissa seura sanoo kieltäytyvänsä paljastamasta UM-kirjoittajan nimeä.
Turusesta löydät koko liudan tutkija-ammattilaisten nimiä vahvistamaan lahkon Joh 1:1 -väärennysluonteen.
Sanojen merkitys muuttuu myös. Emme miellä "ehtoollista" arkiseksi ateriaksi illan suussa, vaan se tarkoittaa kirkollista toimitusta. Sitä ei ole syytä muuttaa miksikään "illalliseksi".
Jehovantodistajien uskonto perustuu sanojen tulkintaan, nimitysten "oikeellisuuteen" ja riitelyyn esim. siitä, kuka on, ja ketä saa nimittää Jahveksi.
Kielet ovat erilaiset, kirjoitustavat erilaiset, lausuntatavat erilaiset, kaikesta voi siis saa ikiaikaisen riidan ja tutkimuksen aikaan. Oikealla tavalla uskovat sitten pääsevät paremmille laitumille aikanaan, mutta on sisäistettävä sanat ja sanontatavat ensiksi.
Jehovan todistajien uskonnossa on kyse paljon muustakin kuin sanojen vääntelystä. He opettavat olevansa ainoa uskonto, johon liittymällä kasteen kautta ja jonka oppien mukaan eläen voi pelastua. Kuten tällä palstalla on juuri viime aikoina kirjoiteltu se on nostanut kirjoituksissaan itsensä profeetan asemaan , mutta on toiminnallaan ja väärillä ennustuksillaan tehnyt itsestää lahkon, joka täyttää kaikki Väärän profeetan tunnuspiirteet. se väittää olevansa ainoa kanava , jota Jumala käyttää meidän aikanamme.
Sen sijaan kristikunnan kirkkokunnat eivät väitä julkeasti olevansa mitään ainoita kanavia verrattuna muihin raamattuun tukeutuviin kristillisiin kirkkokuntiin. Vaikka kristikunnan kirkkokunnissa on ns kehällisissä kysymyksissä paljonkin tulkintaeromahdollisuuksia niin ns uskon ydinkysymyksissä ne ovat samoilla linjoilla ja tämän takaa sitoutuminen yhteisiin kristillisiin uskontunnustuksiin. Toki näihinkin kirkkokuntiin voi sisälle tulla eksytystä, jota ei pidä lähteä seuraamaan,mutta jeesuksen tullessa sitten vehnä ja rikkaruohot erotellaan toisistaan. Sitä ennen ne kasvavat yhdessä.
Luterilaiset, baptistit, metodistit, anglikaanit, helluntalaiset, vapaakirkkolaiset jne uskovat kaikki, että näissä muissakin kristillisissä kirkkokunnissa on tosissaan oleva ihmisjoukko niitä Jeesuksen seuraajia, jotka ovat uskossa sydämessään ja tahtovat seurata Jeesuksen askeleissa ja he voivat pelastua, vaikkeivät kaikessa olekaan samaa mieltä.
Ns Nimikristityt nyt taas eivät Raamatun mukaan pelastu, vaikka olisivatkin jonkin kirkon kirjoissa. eihän pelkkä kirjoilla oleminen mihinkään riitä. Voihan sitä kuulua nimellisesti johonkin kristikunnan uskontoon, vaikkei edes uskoisi Jumalaan tai Raamatun kirjoituksiinkaan. Mormonit ja Jehovan todistajat sen sijaan eivät ole kristillisiä uskontoja lainkaan vaan eksytystä, josta jo Jeesus aikoinaan varoitti.
Esim se, että Jehovan todistajat pitävät Jeesusta enkelinä eroaa suuresti kristittyjen ja Raamatun kannasta. Jt-liikkeellä on paljon harhaoppeja, jotka myös vaihtelevat joskus jopa edestakaisin kulloisenkin hallintoelimen antaman "uuden valon "mukaisesti. ja aina rivijäsenten on alistuttava siihen, mitä liikkeen pomoluokka on milloinkin päätynyt pitämään oikeana opetuksena. Yhteen aikaan munuaisten siirrot oli kielletty, nykyään sallittu. Moni kuoli silloin turhaan. Nykyään moni kuolee turhaan verensiirtokiellon takia. Kyse ei ole vain sanoilla leikkimisestä vaan vääristä opetuksesta ja väärästä, julmasta toiminnasta.
"Sen sijaan kristikunnan kirkkokunnat eivät väitä julkeasti olevansa mitään ainoita kanavia verrattuna muihin raamattuun tukeutuviin kristillisiin kirkkokuntiin. Vaikka kristikunnan kirkkokunnissa on ns kehällisissä kysymyksissä paljonkin tulkintaeromahdollisuuksia niin ns uskon ydinkysymyksissä ne ovat samoilla linjoilla ja tämän takaa sitoutuminen yhteisiin kristillisiin uskontunnustuksiin."
Katolisella kirkolla on kyllä ollut samaa vikaa kuin Jehovan todistajien järjestöllä, mutta katolinen kirkkokin nykyään varoo ainakin julkisesti asettumasta muiden kirkkojen yläpuolelle.
Uskontunnustukset voidaan kuitenkin nähdä siten, että niissä asetutaan Jumalan viestintäkanavaksi ja vaaditaan noudattamaan jotain oppia, joka ei suoraan ole Raamatusta. Esimerkiksi Athanasioksen uskontunnustuksessa (johon myös luterilainen kirkko on sitoutunut) julistetaan, ettei ilman uskoa kolminaisuuteen voi pelastua. Tämä siitä huolimatta, että kolminaisuus on (käyttämääsi termiä lainaten) kehällinen opetus, jota Raamattu ei suoraan opeta.
RaamattuFani 15.5.2015 11:03
"Jehovan todistajat pitävät Jeesusta enkelinä"
-Tämä matkittiin adventisteilta, jotka itse ovat enkelistä luopuneet.
Adventisteilta on myös matkittu ajanlaskujärjestelmä, jonka mukaan mm. ennustettiin maailmanloppu vuodelle 1914, omaperäistä lahkolaisuutta, tuolloin nimikkeellä raamatuntutkijat (ja tämä emolahko on edelleen olemassa ja voimissaankin) on vuoden 1914 todistaminen pyramidin mitoilla, tuuma vastaa vuotta. Pyramidihan on muinaisen pakanauskonnon pyhä monumentti, jossa faarao on matkalla tuonpuoleiseen.
Tuo 1914 muutettiin vuodeksi 1918, jolloin lopun piti tulla, sitten palattiin vuoteen 1914, merkitys "loppu" muutettiin Jeesuksen paluuksi, korostettiin että näkymättömänä, ihan suotta, sillä eihän Jeesusta kukaan väittänytkään nähneensä. Paitse seura itse joka myöhemmin kirjoitti Jeesuksen käyneen 1918 kehumassa heille lahkoa, joulun olisi sitten Jeesus heillä moittinut (ehkä joulukuusi ravistunut ?) mutta lahkohistoriikkiin ovat laittaneet valokuvan joulunvietostaan vuodelta 1926. Ei ole selitetty kuinka arvovaltaisisten moitteiden johdosta joulun viettoa muutettiin
Niin, tuo 1914 on johtanut nykyaikana Jeesuksen puhuman sukupolven muuttamisen kahdeksi sukupolveksi. Selitys on sen tapainen että oikeasti Jeesus olisi tarkoittanut kahta sukupolvea.
Sinä pidät Jeesusta sitten tällä hetkellä ihmisenä.