Järjetön viive, kun soittaa koneelle

AsusDeluxe

En nyt tiedä mihin tämä kysymys pitäisi laittaa, joten koitan tätä osastoa.

Ongelmana on, kun soitan kitaraa koneelle, niin viive on todella iso. En nyt varmaan silleen ajassa mitattuna iso, mutta soittaessa aivan liikaa.

Mulla siis normi sähköskeba, ja siitä sitten signaali Line6 Podille. Siihen kun pistää kuulokkeet, niin kaikki on ok. Jos siitä pistää aktiivikaiuttimille suoraan, niin myöskin ok. Mutta kun laittaa koneelle, niin viime on aivan liikaa.
Koitin ekaksi emon omalla (integroidulla, emona on Asuksen p67-Deluxe vuodelta 2011) äänikortilla (HD-audio) ja viive oli liikaa. Sitten laitoin m-Audion Audiophile 2496 -äänikortin, ja viive oli ehkä hieman vielä suurempi.

Siis esmes ramosnesdemppaamiset menee sekasin jos kuuntelee koneen kautta tulevaa ääntä, koska se on liikaa myöhässä. Onko mitään tapaa, et mun laitteilla vois soittaa koneen läpi ja vaikka äänittää samalla. Sit vois tehdä moniraitanauhoituksiakin.

En tiedä miten midi-interface toimii? Tossa mun boxissa on kyllä sille liitin ja äänikortissa kans. Toimiiko silloin paremmin (pitäs hommata siihen johto, enkä jaksa, jollen tiedä että se auttais).

Vinkkejä? Onko ainoa mahdollisuus ostaa parempi äänikortti, vai onko mulla jotain asetuksia vain viturallaan?

3

279

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yksivaan_m_harrastelija

      Oletko katsonut äänikorttien asetukset läpi ja onko sulla käytössä mikä ajurit?
      Asio4All on yksi tapa hoitaa homma, yleensä miltei kaikki äänikortit osaa käyttää tuota Asiota tai niillä on oma Asio- ajuri.

      Kun katsot tuon Asion asetuksista niin siellä pitäs näkyä sun kaikki äänikortit mitkä käytössä ja myös siinä näkyvillä pitäs olla Latency Compnsation ja Buffers säädöt, jolla voi hyvinkin säätää latenssin sinulle parhaaksi.

      - Lantenssia sitten säädät niin alas kuin menee, jos rupee kuulumaan äänessä ritinää niin nostat hieman latenssi. Kokeile aluksi Lantency Compensation laittaa 32 Samples (tämä luku mitä pienempi niin sen useammin otetaan äänestä näyte eli nopeampaa) ja Asio Buffer Size aluksi vaikka 256 Samples (tässäkin sama mitä pienempi niin sen useammin näyte äänestä otetaan ja nopeampaa) mutta jos äänessä on säätämisen jälkeen napsuntaa/ritinää niin nosta vähän noiden tasoa.

      Alla eräs sivu jossa on näkyvillä noita säätöjä (tuo kuvan näkymä vaihtelee riippuen käyttiksestä ja käytettävästä asiosta jne. mutta perusjutut tuossa näkyy ja saat käsityksen asiasta paremmin kuvan avulla).

      https://www.image-line.com/support/FLHelp/html/envsettings_asio4all.htm

      Niin ja tiedoksi että kun puhut nyt audiosta eli äänestä niin sillä midillä et tee tässä asiassa mitään, midi on dataa ja eikä siirrä ääntä eli audiota, midillä ohjataan laitteita jotka midia ymmärtävä esim. kosketinsoittimelta painetaan koskettimia ja tieto menee midina musasoftalle jossa virtuaalinen syntikka soi tietyn ajan, tietyllä voluumilla ja tietyltä korkeudelta jne. eli midi rekisteröi midiä ymmärtävän koskettimen painalluksen pituuden, voimakkuuden, korkeuden mistä painetaan jne.

      Mutta toivottavast nyt sait selvää tästä mun kirjoituksesta sen verran että auttais ja homma menis kuosiin ja onnistuisit saamaan latenssin pieneksi ja niin, ettei äänessä ole sitä ikävää viivettä likaa ;D

    • zäätäjäh

      Olisit kertonut mitä softaa käytät äänittämiseen.
      Homman nimi seuraava.
      - tyrkkäät kitaran podiin
      - tyrkkäät podin usb:llä koneeseen ja asennat tarvittavat ajurit (laitteille on omat ajurinsa valmistajan sivuilla)
      - tyrkkäät kajarit podin out puteihin
      - avaat musasoftan
      -sen asetuksissa laitat recording laitteeksi sen podin
      -play back llaitteeksi myös sen podin (emolevyn äänipiirin kanssa ne viiveet syntyy prosessoinnin takia)
      -jos sulla on se maudion kortti, myös sen voi asettaa play back laitteeksi eli toistamaan jo tallennettua ääntä
      - buffereilla ja muilla sitten korjataan tilanne tarpeen mukaan
      - prosessorin teho ja muistin määrä vaikuttaa pal-jon!
      - jos haluaa vielä viilata niin aseta prosessori suorittamaan pääasiassa taustapalveluita, auttaa asioita kun touhutaan asio-ohjelmilla ja lisukkeilla (googleta "set processor for background services")
      - netti pois päältä, kaikki turhat softat pois myös, mahdollisuuksien mukaan myös virustorjunta ja muut skannerit ja siivoojat!!
      Ja yleisenä ohjeena kaikille: lukekaa käyttöohjeet useammankin kerran ja ihan ajatuksen kanssa!

    • Audiomies_

      Käytä sitä podiasi äänikorttina niin ei ole audiolatenssia, siinä on yleensä asio2 ajurit myös.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      53
      1067
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      22
      1050
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      514
      838
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      50
      824
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      46
      735
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      659
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      616
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      181
      605
    9. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      61
      596
    10. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      560
    Aihe