Pillereiden lopettaminen..

Olen tässä lopettamassa E-pillereiden syöntiä kolmen vuoden jälkeen. Hiukan hirvittää miten sekaisin kierto menee. kertokaas kommentteja onko lopettamisesta tullu mitään ongelmia??

Kitoos
6864
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Mulla ei ensin ollut kovin sekaisin, mutta sitten kun söin parin kuukauden pääsät katumuspillerit niin meni. Ei tainnut tulla menkkoja noin kolmeen kuukauteen.

Kun lopetin pillerit mieliala kohosi aivan selkeästi.

Nyt olen aloittanut pillerit uudestaan noin vuosi sitten, mutta eivät tunnu tehoavan, menkkoja odottelen, kääk.

Äänestä

Lopetin Mercilonien syönnin 7-vuoden jälkeen!
Viimeisen pilsun söin 9.11. Tuli ihan normaalisti tyhjennysvuoto. Nyt odottelen menkkojen saapuvan minä hetkenä hyvänsä.. toivon toisaalta että ne tulevat, mutta ensimmäistä kertaa elämässäni on tullut pelkkää "tuhrua" neljä päivää. En oikein ymmärrä mitä tämä on olevinaan. Ei kai mitään kiinnittymisvuotoa?? iiks... Ja kauheasti valkovuotoa! Kun menen nukkumaan, en pysty nukkumaan kunnolla vatsallani, sillä tuntuu siltä, että nukkuisi jonkun pingispallon päällä. Oviksen aikaan rinnat olivat todella kipeät. Nyt vain nännit hieman arat. Nyt olenkin ihan "täpinöissä", olenko raskaana?? Tietääkö kukaan koska eli kuinka nopeasti testi voi näyttää plussaa? En ole vielä testaillut, mutta aion mennä ostamaan pian apteekista testin jos nämä oudot oireet jatkuvat. Haju- ja makuaistikin on parantunut huimasti!

Kun lopetin pillerit, mielialani nousi ja halut kasvoivat (jee ;). On kuitenkin hieman "turvonnut" olo jostain syystä.. Olen myös kuullut, että kun lopettaa pillerit, tulee paljon finnejä, mutta onneksi minulle (ainakaan vielä) ole niitä tullut. Rinnat olivat tosi kipeät oviksen aikoihin. Toisilla kierto menee hyvinkin sekaisin, se riippuu tapauksesta.. Itse tässä odottelen koska "täti" (=menkat) saapuu ja kuinka säännöllinen kiertoni tulee olemaan.

Äänestä
  • kuukautisten pitäisi alkaa, voi raskaustestin jo tehdä.

    Toivotaan, että kaikki kääntyy parhain päin!

    Äänestä

nyt maailman kuvasi menee ihan sekaisin ehdotan että lopettaisit e-pillerin keralla ja kokonaan

Äänestä

Minulle ei tullut mitään sivuvaikutukisa, kun lopetin pillerit. Ainoa ero jonka huomasin oli seuraavien kuukautisten runsaus ja kesto verrattuna pillereiden syönnin aikana tulevaan tyhjennysvuotoon. Söin Merciloneja ja kolme viimeistä kuukautta Femodenia.

En ole aiemmin edes tullut ajatelleeksi, että pillereiden LOPETTAMISESTA voi tulla jotain niin pahoja sivuvaikutuksia, että pitää oikein miettiä, uskaltaako lopettaa. Aina oppii uutta, jopa tätä palstaa lukemalla :)

Äänestä
  • suosittelen lämpimästi e-pilsujen unohtamista koskapa ne eivät toimi useimmiten kuten niitten pitäisi..harmi:(

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Siru kirjoitti:

Olen tässä lopettamassa E-pillereiden syöntiä kolmen vuoden jälkeen. Hiukan hirvittää miten sekaisin kierto menee. kertokaas kommentteja onko lopettamisesta tullu mitään ongelmia??

Kitoos

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu