Nyt kun presidentti Niinistö on saanut hallitusohjelmaan mahdollisuuden hakea NATO-jäsenyyttä, mikä on Niinistön, Sanoman, puolustusvoimien, USA:n, NATO:n seuraava askel, että Suomen kansa saadaan taipumaan ja manipuloiduksi NATO:n isäntämaaksi ja NATO:on :
- lisää ryssävihaa, lisää kasakkavihaa, lisää Putin-vihaa
- lisää sukellusvenejahteja Helsingin edustalla
- lisää USA:n ja NATO:n sotaharjoituksia Suomessa
- lisää liikekannallepanouhkauksia reserviläisille
- Mainilan laukaukset?
Presidentti Niinistö kiristi 19. joulukuuta 2014 eduskuntapuolueemme NATO:on niin, että vaaleissa ei voinut esittää ulko- ja turvallisuuspoliittisia kantoja eikä vaihtoehtoja, mikä luonnollisesti johti Vasemmistoliiton ja SDP:n vaalitappioon.
Ainoa ulkopolitiikan kanta, mitä sai toistella, oli NATO- selvitys, NATO- optio ja se on nyt hallitusohjelmassa.
- lisää ryssävihaa, lisää kasakkavihaa, lisää Putin-vihaa
- lisää sukellusvenejahteja Helsingin edustalla
- lisää USA:n ja NATO:n sotaharjoituksia Suomessa
- lisää liikekannallepanouhkauksia reserviläisille
- Mainilan laukaukset?
Presidentti Niinistö kiristi 19. joulukuuta 2014 eduskuntapuolueemme NATO:on niin, että vaaleissa ei voinut esittää ulko- ja turvallisuuspoliittisia kantoja eikä vaihtoehtoja, mikä luonnollisesti johti Vasemmistoliiton ja SDP:n vaalitappioon.
Ainoa ulkopolitiikan kanta, mitä sai toistella, oli NATO- selvitys, NATO- optio ja se on nyt hallitusohjelmassa.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Joku "show" on valmisteilla aivan taatusti.
Totta,Suomen yksinkertaista kansaa viedään ja useimmat eivät edes tajua sitä.
Tämä nykyinen puuhevonen presidenttinä on alle kaiken arvostelun.Silmät pyörii päässä kun toljottaa johonkin kaukaisuuteen ja yrittää saada aikaiseksi jonkin järjellisen lauseen.Valitettavasti ei onnistu sanomaan muuta kuin itsestään selviä latteuksia.Tälle pellelle nauravat muiden maiden päämiehet ja pudistelevat päätään miten joku kansa voi olla niin yksinkertaista että vielä kehuu tällaista nollaa.
Totta,kuulin yhdeltä valtionhallinnossa työskentelevältä että Niinistö yleinen naurunaihe ministeriöissä,pitää vain varoa kokoomuksen politrukkeja ettei tule sapiskaa.Tosin monet kokoomuslaisetkin naureskelevat Niinistön yksinkertaisuudelle.
Niinistö oli toimittajakunnassa jo naurunaihe kauan ennen presidentinvaaleja.
Sen takia Sanoma nappasi Niinistön ja teki hänestä pressan. Saivat Niinistöstä hyvän jojon ja Nato-juoksupojan.
Presidentti Niinistö ja kokoomus saivat toisenkin kusetuksen hallitusohjelmaan, että 'hallitus käynnistää Ilmavoimien Hornet-hävittäjäkaluston uusimisen'.
Muotoilu pitää sisällään, että hävittäjä on jo valittu, niin kuin onkin jo vuonna 2009, jolloin puolustusministeri Häkämies, ulkoministeri Kanerva lupasivat poliittisesti Kanadan malliin sekä Lockheed Martinille, USA:n ulkoministeri Condolezza Ricelle että Pentagonille, että Suomi ostaa F-35:t.
Tuon jälkeen F-35-ostolupausta on pitänyt yllä ainakin ulkoministeri Stubb, pääministeri Stubb, presidentti Niinistö, puolustusministeri Haglund, komentaja Lindberg.
Niinistö, Pentagon, Lockheed Martin, Haglund, Lindberg ovat jo rajanneet F-35-kaupan koskemaan 42 kpl F-35-hävittäjää, koska kone on niin kallis, että Suomi ei pysty korvaamaan kaikkia 64 Hornetia, minkä vuoksi osa Horneteista yritetään pitää lentokuntoisina ainakin paperilla.
Hieno homma, ei mikään kusetus.
5 avausta samalta trollilta!! Tyhmempää, kuin ryssän trolli, ei ole olemassa. "uudet mainilat", kunhan pidät visusti mielessäs, että veli venäläinen ampui ne ihan itse!
Jahas,persuammattitrolli heräsi,vedä välillä henkeä ja käy katsomassa miten kiljupönttö suhisee.
Everstiluutnantti, upeeta kun pidät kirjaa, kuka tänne Suomi24:ään kirjoittelee.
Kun vielä ymmärrät ettei zombeja, haamuja, trolleja ole olemassa niin saat esikunnassa vastuullisempiakin hommia kuin nettivittuilun.
Suomessa sallitaan kaikki mielipiteet kunhan ne vaan on oikeita. Jotta tietäisi mitä mieltä täytyy olla kannattaa seurata medioita hs ja yle sekä näiden kätyrit..iltapa...t
Niinistö valehteli silloin pokkana silmät tapilla, että ei puhuttaisi Suomen vaaleissa ulko- ja turvallisuuspolitiikkaa että muka Ruotsissakin on sellainen tapa että ei puhuta ulkopolitiikkaa ennen vaaleja.
Ruotsissa demarit voittivat vaalit kuin puhuivat ulko- ja turvallisuuspolitiikkaa teemana: "Ei NATOon, Ruotsin puolustus ei ala Afganistanista vaan Ruotsista".