Minä olen Gutale Somaliasta ja viihyn soomessa. Minä ei voi menä Somalia takas ei voi.
Voiko soomipoka auttaa mä, kitos.
Voiko soomipoka auttaa mä, kitos.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Heikko provo sinä olet.
Somalian presidentiksi pyrkivä Fadumo Dayib kertoo olevansa ensimmäinen maisterintutkinnon Suomessa suorittanut somalipakolainen. Hänestä uutisoi sivusto Waaga Cusub.
42-vuotiaan naisen pyrkiminen Somalian presidentiksi on herättänyt suurta kiinnostusta maailmalla. Fadumo Daiybin mukaan hän on ollut ensimmäinen somali Suomessa myös sairaanhoitajana ja suomalaisessa yliopistossa tohtorintutkinnon suorittamisen aloittaneena.
Somalian olosuhteista johtuen Fadumo oppi lukemaan ja kirjoittamaan vasta 14-vuotiaana. Hän pääsi aloittamaan koulutuksensa muutenkin myöhässä.
Suomeen hän päätyi Somalian sisällissodan puhjettua 1990-luvun alussa. Hän joutui pakenemaan kahden nuoremman sisaruksensa kanssa Venäjän kautta Suomeen saakka. Äiti liittyi seuraan myöhemmin. Perhe toivotettiin tervetulleeksi.
Hienoa, nyt Fadumo voi kun kerran on älykkääsi huomattu opastaa kansaansa
palaamaan juurilleen. Tsemppiä Fadumolle jatkossa!
Tietenkin sinä viihdyt täällä kun saat kaiken ilmaiseksi. Sulla on paremmat oltavat kuin meillä oikeilla suomalaisilla.
Minä olen taas Åke Ruotsista ja vedän sinua anukseen.