huonoja kokemuksia

ebin_mies

minulta peruttiin jälkikäteen työvuoroja koska en ollut kuulemma hoitanut niitä tarpeeksi nopeasti. otin vapauden takavarikoida firmalta vähän tavaroita ja jätin lapun että "saatte takaisin kun maksatte palkat" yhteystiedot

eivät ikinä kehdanneet soittaa perään

paska firma, en suosittele

3

113

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ebin_mies

      niin, ja täältä tosiaan saisi halvalla käytetyt turvavaljaat, työtakki housut (pestynä toki, koko miesten M) turvasaappaat kolme kypärää alumiinivanteet (Ford Transitista, 2005)

      firman nimeä en mainitse, mutta yleisesti kaikki vuokrafirmat ovat tätä samaa paskaa

    • pyramidihuijari

      Oikein. Jos palkka jätetään maksamatta, pitää ottaa sitten vähän takaisin siitä summasta itse, minkä työnantaja on velkaa.

      Hyvänä esimerkkinä kuntouttavassa työtoiminnassa tai työkokeiluissa olevat työttömät, joille ei työsopimustakaan suostuta solmimaan. Jos saa päivärahaa siltä ajalta, ja tienaa vaikka n.600€/kk käteen, ja minimipalkka olisi oikeasti 1700€/kk, niin on vähintäänkin oikein rystää kassasta pari tonnia, mikäli työkokeilu kestää muutaman kuukauden.

      Pomo on tämän velkaa, kun on kusettanut olemalla maksamatta minimipalkkaa työstä, josta palkka normaalisti kuuluisi minimipalkan mukaisesti maksaa. Itse asiassa kaikki jotka ovat jossain vaiheessa olleet työllistämistoimenpiteessä, kuten kuntouttava työtoiminta, tai työkokeilu, ovat oikeutettuja perimään entisiltä esimiehiltään useiden tuhansien eurojen korvaukset vaikka väkisin - kyllä velat pitää aina maksaa takaisin. Sohvilla makailevat esimiehet eivät tosin vapaaehtoisesti velkojaan tuskin maksa, tai tunnusta pyramidihuijauksiaan.

    • kaido_rakverest

      samoin kävi minule. minä en saanut palkkaa kun menin eristys hommihin. pomo sanoi että odotellaan. ulkona satoi rankasti. miua ei kiinnostanut odottelu niin pomo sanoi että voisin mennä vaikka huoltamaan autoja (reenkan vaihto ynnä muuta) ajankuluksi. pomo sanoi että täysi tööpäivä palkka. mutta vuokrafirma sanooi että ei käy. "sinut palkattiin eristys meeheksi ei autohuoltajaks. jos et eristä niin et tee mitään."

      pomo tuli minun puolelle ja sanoi että kun satoi niin kovasti että työt ei onnistu niin saahan poika hallila käytetystä ajasta asjalisen palkan kyllä, kun teki jotain hyödyllistä kuitenkin koko 8 tuntia.

      vuokrafirma sanoi että mies oli hallilla muttei tehnyt käskettyä työtä, ja tuhlasi vuokrafirman resurssia.

      lopuline tulos vuokrafirman mielestä:
      - asiakasfirman pitää maksaa vuokratusta työvoimasta
      - vuokrafirman ei ole pakko maksaa työ tekijäle, jos ta ei ole ollut tekemässä JUST sitä mihin palkattiin
      - työtehtävä muuttui kesken päivän ( sään ja pomon uusien ohjeiden takia) = ei siis tarvitse maksaa palkka

      vitun kusipäät. menin pomon puheille ja sanoin että tästä lähin työksentelen suorraan teille, jos sopii. sopimus tehtiin ja vuokrafirman varastosta otetut hitsaus tarvikkeet jäi minun autoon. ne soitti kyllä ja pyysi palauttaamaan ne, mutta muistuitin häntä siitä työ vuoron ongelmista, ja sanoin suoraan että "haista vittu, tule hakemaan jos uskallat. tuo minun palkka sinun mukana, tehdään vaihto kaupat"

      hitsi koneesta sain vain 700e, mutta kyllä se kuitaa kaiken monin kerroin. paitsi pahan mielen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4662
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      180
      1957
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1640
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      135
      1211
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1131
    6. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1056
    7. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      953
    8. Miks et tahtonut

      Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
      Ikävä
      52
      926
    9. Hyvää huomenta!

      Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as
      Ikävä
      78
      882
    10. Mulla on tarkat korvat

      Kuulin sun äänen ihan selvästi.
      Ikävä
      4
      858
    Aihe