Missä se vika on

Täysinhämmentynyt

Moi!!olen mies kohta 22v tällä hetkellä avopuoliso ettiny omaa kämppää ja ollaan puhuttu vaan "asumuserosta".. Molemmat tunnustaneet että rakkautta on muttaTiedä häntä mitä nyt sitten tarkoittaa. Ongelma on kuulemma että olen äkkipikainen ja menetän malttini helposti.. Totta tunnistan nuo itsestäni. Mutta en jumalauta ymmärrä miksi toinen on onneton ja jankkaa eroa?! Olen mielestäni ollut hyvä, hoitanut lasta auttanut kaikessa, antanut huomiota puolisolle käyn töissä.en vaan ymmärrä missä mättää oikeasti. Olisikohan joku parisuhdeterapia tai vastaava oikea paikka mennä keskustelemaan?
Plaah ei kohta enää jaksa itsekkään!

6

140

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • henkinenväkivalta

      No, siinäpä teillä on selkeä ongelma!
      Äkkipikaisen ja malttinsa menettävän kanssa oli hän sitten mies tai nainen, on todella raskasta elää.
      Jos puolisosi on halukas parisuhdeterapiaan, menkää ihmeessä!Myös sinä itse voit hakeutua vihan hallintaterapiaan.
      On rankkaa elää ihmisen kanssa, jonka kanssa saa olla koko ajan varpaillaan ja varoa. Olet vielä kovin nuori, osaltaan voi olla kypsymättömyyttäkin, mutta jos kuitenkin olet jo isä, on sinulla suuri vastuu lapsesi takia. Hänellä on oikeus turvalliseen ja rakastavaan isään.

    • nainen18v

      Olen itse äkkipikainen ihminen, ja suhteeni kariutui juuri sen takia. Mielialani heittelevät laidasta laitaan ja tilannetta pahentaa vielä se, kun käytän e-pillereitä. Alan pikkuhiljaa ymmärtää kumppaniani (tai siis entistäni) sen suhteen, että hänen voimansa ovat loppu. Hän ei jaksa elää kokoajan siinä pelossa, että vahingossakaan suututtaisi minut. Se on hyvin raskasta hänelle ja toki myös minulle.
      Vihanhallintakurssi voisi olla hyvä, olen miettinyt sitä itsekin. Pariterapiaakin suosittelen, kunhan löydätte ammattitaitoisen terapeutin. Me kävimme pariterapiassa, mutta terapeutti ei ymmärtänyt tilannettamme ja sotki asioita vaan lisää ammattitaidottomuuttaan (oli virallinen psykiatri/psykologi/pariterapeutti, mutta puhui mitä sylki suuhun toi.)

      Olen niin samassa tilanteessa, että en osaa muuten neuvoa. Tärkeintä olisi se, että sinulla olisi joku ihminen jonka puoleen voisit kääntyä juuri nyt.

      • miksikö

        Mitäpä jos nyt lopettaisit e-pillerien syönnin. Ei sovi kaikille, jotkut muuttuvat jopa arvaamattoman väkivaltaisiksi.


      • lääkkeetön

        Joo ei kannata popsia niitä, itse olen enemmän tasapainossa ilman,kierukka on keksitty. E-pillerit vaan lisää hulluutta, ei sovi kaikille, esim,pms oireet epillereiden käyttö ja helvetti on valmis.


    • Olen elänyt tuollaisen kimpoilijan kanssa. Se on todella raskasta, kun pitää lopun perheen kävellä varpaillaan, ettei vain suututtaisi yhtä. Raivokohtaukset ovat myös yksi narsismin merkki.

      Voi myös olla, että koska olette noin nuoria, että naisellesi on vain tullu tunne, että elämää on vielä elämättä, eikä haluaisi tästä maailman tappiin olla parisuhteessa.

    • kiitollinen

      kiitos vastauksista! :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      52
      1787
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      1722
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      10
      1258
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      61
      1071
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      1034
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      775
    7. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      637
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      86
      630
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      32
      607
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      566
    Aihe