Miehen suhde pornoon?

Mitä naisen tulisi ajatella huomattuaan miehensä katselleen pornoa koko vapaapäivän kun nainen itse ollut töissä? Ja tyhjentäneen sivumuistin... Seksiä on ihan kelvollisesti suhteessa mutta viime aikoina mies on selkeästi pitänyt paljon omaa kivaa kuvottavien pornosivujen kanssa. Likainen ja tyhmä olo siitä tuli, sellainen etten ole kiihottava ja pitää katsella jotain seksikkäitä povipommeja että niitä voi ajatella minun kanssa seksiä harrastaessa. valottakaa nyt joku vähän miehen suhdetta pornoon?
5992
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

se kuuluu miehen luontoon. Se ei merkitse mitään. Ole kuin et edes tietäisi asiasta, todennäköisesti vain parantaa intiimiä suhdetta. Me vaan joskus tarvitaan visuaalista kiihoketta, muitakin kuin omaa rakasta...

Äänestä

...miehen suhde pornoon on suunnilleen sama kuin ruisleipään. Se pitää miehen tiellä, eikä sillä ole mitään tekemistä minkään parisuhdeasian kanssa.

Seksi naisen kanssa on juhla-ateria ja pornon katselu ja mahdollinen runkkaus on välipala, jonka tarkoitus ei ole muuta kuin purkaa tarpeet.

Siis sama asia, kuin että jos kova nälkä yllättää ei aina jaksa ryhtyä kyhäämään kolmen ruokalajin illallista. Eikä aina ole mahdollisuuksiakaan.

Ja sitä paitsi pornosta saa virikkeitä suhteeseensa. Meillä menee ainkain tosi lujaa siinä suhteessa.

Äänestä
  • Naistutkija Sari Näre on asiasta eri mieltä. Hänen mielestään pornoa lukevat miehet kärsivät läheisyyspelosta ja tämän takia eivät solmi läheisiä suhteita naisiin, vaan harrastavat pornoa, eli esineellistävää kaukoseksiä. Tästä aiheesta Sari Näre teki tutkimuksen nuorempana.

    Tämän jälkeen hän kirjoitti varoituksia siitä, että jos prostituutiota ja seksibaareja ei kielletä, niin muutman vuoden päästä venäläinen Mafia hallitsee katuja ja pikkukaupoilta kerätään suojelurahaa.

    Nykyisin Sari Näre on vaatinut Helsingin kaupunginvaltuustossa huorittelun ja homottelun kieltämistä kouluissa. Sekä seksin ostajille rangaistuksia.

    Äänestä

olen itse joskus ollut samassa tilanteessa ja ikävä kyllä otin asiasta itseeni. ajattelin, että mikä mussa on vikana, kun en yhtäkkiä enää riitäkään, pitääkö mun nyt sit tehdä kaikki samat temput kuin leffoissa yms.
pohdiskelin asiaa pitkään ja tarkkaan ja tulin siihen tulokseen, ettei todellakaan kyse ole minusta. oikeestaan nuo asiat, miehen omat huvitukset, eivät liity minuun juuri mitenkään.
aloin ottaa itse selvää asiasta. juttelin miehen kanssa, tutustuin itse aiheeseen omakohtaisestikin, aloin ymmärtämään pornon olemuksen ja tarkoituksen. nykyään jopa pidän itsekin pornosta. kriteerini tosin ovat tiukat: esim. kotimainen porno on lempparia ihan siksi, että voin ottaa selvää tytöistä leffoissa. tärkeää minulle on tieto siitä, että kaikki osapuolet ovat asialla täysin omasta tahdostaan.

sinä olet varmasti ihana nainen, sinussa ei ole tämän miehesi harrastuksen perusteella yhtään mitään vikaa. voit olla superseksikäs tai ihan tavis, ei väliä. miehesi tykkää pornosta, kuten niin monet muutkin (naiset sekä miehet). mutta hän tykkää myös sinusta, eikä asioista ja ihmisistä pitämistä voi edes vertailla. sinä olet verta ja lihaa, aito ja oikea!!!

sanoit pornon olevan ällöttävää. itsekin ajattelin ennen noin. aloitin tutustumisen aiheeseen varovasti. mitään jyystämistä tai likaista meininkiä en voinut sietää, olen aika herkkä. lehdet olivat alkuun hyvää matskua, niissä ei tapahdu odottamattomia asioita jotka voivat järkyttää. voit valita mitä katsot, mitä et.
kaikki eivät ikinä opi pitämään pornosta, sama pätee tietenkin asiaan kuin asiaan. tutustuminen voi ainakin auttaa ymmärtämään.

nämä miehet nykypäivänä saavat ekat pornojuttunsa käsiinsä jo ihan pieninä pojan koltiaisina. heidän suhtautuminen asiaan onkin tosi luontevaa. ihmissuhteet ovat tosiaan eri aihealueen alla!

tsemppiä talveesi, toivottavasti järkytyksesi laantuu!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


??? kirjoitti:

Mitä naisen tulisi ajatella huomattuaan miehensä katselleen pornoa koko vapaapäivän kun nainen itse ollut töissä? Ja tyhjentäneen sivumuistin... Seksiä on ihan kelvollisesti suhteessa mutta viime aikoina mies on selkeästi pitänyt paljon omaa kivaa kuvottavien pornosivujen kanssa. Likainen ja tyhmä olo siitä tuli, sellainen etten ole kiihottava ja pitää katsella jotain seksikkäitä povipommeja että niitä voi ajatella minun kanssa seksiä harrastaessa. valottakaa nyt joku vähän miehen suhdetta pornoon?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu