Kyllä Hellarikoira koiran tuntee - syyllisti uhrin

EiOmaTyrä

Helluntaiseurakunnat ymmärtävät Toimia: Hän tarvitsee tukea


Tiistai 19.5.2015 klo 16.20

  

Jumala ei vaadi täydellisyyttä. Tuo teksti pompahtaa ensimmäisenä esiin, kun Jyväskylän helluntaiseurakunnan verkkosivut avautuvat.

Toimi Kankaanniemi tarvitsee nyt tukea eikä tuomiota, katsoo helluntaiseurakunnan johtaja Jyrki Palmi.

Toimi Kankaanniemi tarvitsee nyt tukea eikä tuomiota, katsoo helluntaiseurakunnan johtaja Jyrki Palmi. (PASI LIESIMAA)

Lausetta ei ole sivuille pistetty Toimi Kankaanniemen aiheuttaman seksiviestikohun vuoksi, mutta seurakunnan johtaja Jyrki Palmin mukaan lause sopii hyvin tähänkin tilanteeseen.

-Epäonnistuminen kuuluu ihmisyyteen. Kukaan meistä ei ole täydellinen. Väärät teot voidaan tuomita ja niistä voidaan moittia, mutta epäonnistunut ihminen ei ansaitse tuomiota vaan tukea. Katuvalle ihmiselle kuuluu armo, muotoilee Palmi.

Jyväskylän seurakunnassa on Palmin mukaan laaja kirjo ihmisiä. Joukossa on paljon eronneita ja parisuhteissaan ongelmiin joutuneita.

-Epäonnistumisen vuoksi ei ketään heitetä joukosta ulos. Kun ihminen on kriisissä, seurakunnan tehtävä on tukea ja auttaa, vakuuttaa Palmi.

Palmi korostaa, että nyt syntynyt kohu ei ole Jyväskylän helluntailaisille sisäinen kysymys. Vaikka Toimi Kankaanniemi on muuttanut Jyväskylään, hän kuuluu edelleen Uuraisten helluntaiseurakuntaan.


Puheet ja teot sopusoinnussa

Jyrki Palmin mukaan Kankaanniemen tekstittely on ilman muuta tuomittavaa. Hän sanoo, että tuollaiset viestit halventavat naisia ja alistavat heidät seksiobjekteiksi.

-Vaikka kohu tuntuu kovalta, on se ihan aiheellinen. Julkisuuden henkilöiltä, jotka toimivat vastuullisissa tehtävissä, vaaditaan enemmän kuin tavallisilta kansalaisilta. Puheiden ja tekojen pitää olla sopusoinnussa, sanoo Palmi ja kohdistaa sanat myös itselleen.

-Kun pastorina opetan muille kristillistä elämäntapaa, pitää minun pystyä myös elämään opetusten mukaan. Jos en pysty, moitteet ja kohut ovat ansaittuja.


Kipeää tekee, mutta parantaa

Teuvo Hakkarainen tuli aikoinaan politiikkaan helluntaiveljenä. Hänen puheensa ja tekonsa eivät aina ole olleet kunniaksi kristillisille arvoille. Nyt kohun silmään on joutunut Hakkaraisen rinnalla kovin puhtoiselta näyttänyt Kankaanniemi.

-Täytyy myöntää, että tällaisten kohujen lukeminen lehdistä tuntuu pahalta. Harmittaa henkilöiden itsensä puolesta, mutta myös seurakuntien maineen puolesta. Ei ole hyvä, että helluntalaisuus yhdistetään tämmöisiin kohuihin, sanoo Palmi.

-Vaikka tämmöinen tekee kipeää, olen iloinen siitä, että meillä on demokratia ja vapaa lehdistö, joka käsittelee avoimesti asioita. Salailun kulttuuri on ohi. Minä toivotan avoimen journalismin lämpimästi tervetulleeksi.

-Totuuden julkitulo on myös parantava prosessi. Raamatunkin mukaan totuus puhdistaa, muistuttaa Palmi.


Uuraisilla yllätyttiin

Uuraisten helluntaiseurakuntalaisille Kankaanniemen seksiviestikohu on ollut järkyttävä yllätys. Pastori Miko Puustelli kommentoi tilannetta varsin niukkasanaisesti.

-Meidän periaatteenamme ei ole, että tämmöisten perusteella lähdettäisiin ketään erottamaan. Toimi on tunnustanut syntinsä ja katuu niitä, joten Raamatun mukaan hänelle kuuluu armo.

-Tämän kohun keskellä Toimilla ja hänen perheellään on varmasti kestämistä. Seurakuntana me rukoilemme heidän puolestaan ja toivomme heille voimia. Ulkopuolisia tuomareita tähän kohuun ei enää tarvita, sanoo Puustelli.

KALEVI TIITINEN

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tosiaan tuli mieleen, että tosiaanko Toimi on mennyt sairaslomalle, kun kirjoitteli naisille seksiä ehdottavia viestejä?

      • suuriero

        Mutta Toimi ei toteuttanut himojaan käytännössä kuten Weha!!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      306
      10905
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      335
      7554
    3. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      86
      2057
    4. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      82
      2043
    5. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      125
      1817
    6. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1561
    7. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      110
      1221
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      49
      1013
    9. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      26
      868
    10. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      312
      772
    Aihe