Onko kellään kokemuksia, kun ex-mies kieltäytyy lupaamastaan elatuksesta. Minun exäni lupasi jatkuvast, että hän elättää minut. Asia oli esissä, sillä jouduin monesti jättämään oman työpaikkani, kun oli muutettava miehen työn vuoksi. olin todella huolestunut asiasta, kun sairastuin vaikeasti. Tuolloin ex-mieheni laati omakätisesti paperin, jossa hän lupaa puolet palkastaan tai eläkkeestään minulle. Tämä lupaus on voimassa siihen asti, kun minä asettuisin pysyvästi asumaan jonkun miehen kanssa.
Nyt avioeron jälkeen olen kelan eläkkeen varassa ja ex-mies kieltäytyy maksamasta mitään. Löytyy neuvoja?
ex-puolison elatus
2
145
Vastaukset
- maksumiehenvaimo
Jos paperi on olemassa ja sille todistajat, voit hakea päätöstä käräjäoikeudesta, mutta muuten miehellä ei ole velvollisuutta maksaa mitään. Moni ex-puoliso vaatii toiselta elatusmaksua, mutta sellaiseen ei suomen lain mukaan ole kenelläkään velvollisuutta, enkä tiedä kenenkään sellaista maksavan
- ammeeba
Tilannetta sen enempää tietämättä, kuulostaa hyvin epätodennäköiseltä että lopulta katsoisivat teidän "elatussopimusta" lailliseksi, lapsistakin pitää olla virallinen sossun kanssa tehty sopimus jos meinaa viedä asian perintään.
Käräjille jos viet asian, tulee siitä järkyttävästi kuluja. Ehkä sinuna menisin/soittaisin jonnekin oikeusaputoimistoon ja kysyisin mitä mieltä ovat. Sekin taitaa olla maksullista jos ei ole oikeutettu maksuttomaan oikeusapuun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1117104
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t324188törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/363655Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3981940- 321457
- 351438
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi621337Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv121078Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen1721055Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:111000