Eron jälkeen yhteen

kuuloja

Minä olin varma että erotaan viime vuonna. AvoVaimo sanoi monta kertaa että se nyt ollaan erottu ja etsi uutta asuntoa jne.. valmisteli eroa... ei enään rakastanut.. mutta jokin muuttui, tai minä muutuin.. se alkoi halista, sitten siirryttiiin suutelemaan ja seksiin. ja nyt me ollaan mielestäni läheisempiä kuin ikinä oltukkaan. ollaan lähekkäin ja halitaan ja suukotellaan jne.. mutta yks asia vaivaa. tämä meidän "uusi alku" on kestänyt puolivuotta eikä avovaimo ole sen aikana kertaakaan sanonut oikeastaan mitään kivaa. Sanoo kullaksi jos itse sanon eka. Kerran otin suhteemme puheeksi niin aika nopeaa yritti vaihtaa puheenaihetta. Minä oli se joka silloin ruinasin vaimon takasi. Pidetäänkö minua nyt varmana ja aina itsestään selvyytenä? asetanko jonkun aika mielessäni että jos ei sano itse rakastavansa vaikka elokuun loppuun mennessä niin jätän hänet!

3

146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itselleni tulee mieleen, että ehkä paras ratkaisu olisi yrittää rauhassa keskustella siitä, mitä kumpikin ajattelee suhteesta. Ja myös, mitä kumpikin haluaa tulevaisuudelta. Voi myös suoraan kysyä, onko toisella hyvä olla suhteessa.

      Miten ymmärsin viestisi, niin jotain selvästi tapahtui kun avovaimosi ei halunnutkaan erota. Se ei silti vielä tarkoita, että kaikki ongelmat olisi ratkottu. Mietin myös sitä, mitkä tekijät alun perin johtivat siihen, että olitte eroamassa? Vaikuttavatko ne edelleen taustalla?

      Ajattelen, että pitkällä tähtäimellä paras ratkaisu on mennä ongelmia päin, yrittää tunnistaa ne ja saada ratkaistua. Se ei tosin ole aina kovin helppoa. Mutta jos toisella ei ole hyvä olla suhteessa, lopulta se nousee pinnalle.

      Toivottavasti saatte tilanteen ratkeamaan.

      Vilppu H.
      pappi

    • kuuloja

      Eroon vaikutti halveksinta ja jatkuva tappelu. Nyt ollaan täysin päästy eroon noista ja ollaan kivoja toisillemme. Minä olen tajunnut kuinka paljon hän minulle merkitsee ja myös itselläni on paljon parempi olla kun olen alkanut ajattelemaan positiivisemmin ja lopettanut mököttämisen jne.. Teot kyllä antaa ymmärtää että avokilla ois ihan hyvä olla mutta joskus ois mukava kuulla jotain kaunistakin...

      • Ymmärrän tuon, että joskus olisi mukavaa kuulla jotain kaunistakin. Mietin, voisiko asiaa lähestyä näin:
        Ihmisillä on erilaisia tapoja osoittaa rakkautta. Toisille on tärkeää sanoa ja kuulla asiasta. Toinen puolestaan voi ajatella, että teot puhuvat puolestaan, eikä omista tunteista puhuminen ole niin helppoa.

        Entä jos yrittäisit herätellä keskustelua siitä, miten kumpikin teistä toivoo toisen huomiota. Millä tavalla huomioimista puolisosi kaipaa? Sanoja, hellimistä, tekoja vai mitä? Ja vastaavasti, mitä sinä kaipaat?

        Jos puolisosi ei itse koe sanoja niin tärkeäksi, hän ei ole välttämättä ajatellut, että sinä kaipaisit niitä.

        Vilppu H.
        pappi


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      270
      4683
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3040
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2857
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      29
      2841
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1791
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1654
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      60
      1419
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1292
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      215
      1180
    Aihe