Eron jälkeen yhteen

kuuloja

Minä olin varma että erotaan viime vuonna. AvoVaimo sanoi monta kertaa että se nyt ollaan erottu ja etsi uutta asuntoa jne.. valmisteli eroa... ei enään rakastanut.. mutta jokin muuttui, tai minä muutuin.. se alkoi halista, sitten siirryttiiin suutelemaan ja seksiin. ja nyt me ollaan mielestäni läheisempiä kuin ikinä oltukkaan. ollaan lähekkäin ja halitaan ja suukotellaan jne.. mutta yks asia vaivaa. tämä meidän "uusi alku" on kestänyt puolivuotta eikä avovaimo ole sen aikana kertaakaan sanonut oikeastaan mitään kivaa. Sanoo kullaksi jos itse sanon eka. Kerran otin suhteemme puheeksi niin aika nopeaa yritti vaihtaa puheenaihetta. Minä oli se joka silloin ruinasin vaimon takasi. Pidetäänkö minua nyt varmana ja aina itsestään selvyytenä? asetanko jonkun aika mielessäni että jos ei sano itse rakastavansa vaikka elokuun loppuun mennessä niin jätän hänet!

3

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itselleni tulee mieleen, että ehkä paras ratkaisu olisi yrittää rauhassa keskustella siitä, mitä kumpikin ajattelee suhteesta. Ja myös, mitä kumpikin haluaa tulevaisuudelta. Voi myös suoraan kysyä, onko toisella hyvä olla suhteessa.

      Miten ymmärsin viestisi, niin jotain selvästi tapahtui kun avovaimosi ei halunnutkaan erota. Se ei silti vielä tarkoita, että kaikki ongelmat olisi ratkottu. Mietin myös sitä, mitkä tekijät alun perin johtivat siihen, että olitte eroamassa? Vaikuttavatko ne edelleen taustalla?

      Ajattelen, että pitkällä tähtäimellä paras ratkaisu on mennä ongelmia päin, yrittää tunnistaa ne ja saada ratkaistua. Se ei tosin ole aina kovin helppoa. Mutta jos toisella ei ole hyvä olla suhteessa, lopulta se nousee pinnalle.

      Toivottavasti saatte tilanteen ratkeamaan.

      Vilppu H.
      pappi

    • kuuloja

      Eroon vaikutti halveksinta ja jatkuva tappelu. Nyt ollaan täysin päästy eroon noista ja ollaan kivoja toisillemme. Minä olen tajunnut kuinka paljon hän minulle merkitsee ja myös itselläni on paljon parempi olla kun olen alkanut ajattelemaan positiivisemmin ja lopettanut mököttämisen jne.. Teot kyllä antaa ymmärtää että avokilla ois ihan hyvä olla mutta joskus ois mukava kuulla jotain kaunistakin...

      • Ymmärrän tuon, että joskus olisi mukavaa kuulla jotain kaunistakin. Mietin, voisiko asiaa lähestyä näin:
        Ihmisillä on erilaisia tapoja osoittaa rakkautta. Toisille on tärkeää sanoa ja kuulla asiasta. Toinen puolestaan voi ajatella, että teot puhuvat puolestaan, eikä omista tunteista puhuminen ole niin helppoa.

        Entä jos yrittäisit herätellä keskustelua siitä, miten kumpikin teistä toivoo toisen huomiota. Millä tavalla huomioimista puolisosi kaipaa? Sanoja, hellimistä, tekoja vai mitä? Ja vastaavasti, mitä sinä kaipaat?

        Jos puolisosi ei itse koe sanoja niin tärkeäksi, hän ei ole välttämättä ajatellut, että sinä kaipaisit niitä.

        Vilppu H.
        pappi


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      308
      3044
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      61
      2353
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      124
      2057
    4. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      349
      2043
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      127
      1733
    6. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      67
      1399
    7. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1395
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1337
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1263
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      78
      1233
    Aihe