Jos kansalle halutaan syöttää täysjyviä jyvien "terveysvaikutusten" takia, miksi ihmeessä siinä mukana pitää syödä leipää?
Eikö halvemmaksi tulisi myydä marketissa pussillinen jyviä ja kantaa se kotiin vuoden tarpeiksi? Leiväntuottajat ja kuluttajat säästäisivät valtavasti kun viljojen jalostus voitaisiin lopettaa.
Eikö halvemmaksi tulisi myydä marketissa pussillinen jyviä ja kantaa se kotiin vuoden tarpeiksi? Leiväntuottajat ja kuluttajat säästäisivät valtavasti kun viljojen jalostus voitaisiin lopettaa.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Pari palaa täysjyväleipää päälle avokaadotahnaa, niin suolisto voi hyvin..
Diabeetikon kannattaa jättää leipä sivuun ja huoltaa suolistoaan pellavansiemenillä kermaviilin kera. Avokado on parasta nautiskella tuoreena lusikalla suoraan halkaistusta hedelmästä.
Avauksen pointti oli että kuitu itsessään ei ole riittävä syy leivän syömiselle.
Ripaus avokadoon suolaa ja mustapippuria, niin maku suorastaan räjähtää suussa! Avokadosta saa tehtyä suhteellisen helpolla guacamoleakin, kannattaa kokeilla!
Pellavansiemenien suhteen olisin kuitenkin varovainen:
http://yle.fi/uutiset/pellavansiemenissa_myos_haitallisia_aineita/5104791
Leipää kannattaa syödä jo pelkästään siksi, että se edesauttaa hengissäpysymistä ja vieläpä terveellisellä tavalla :)
Pellavansiementen suhteen ei kannata olla varovainen kuten leivän suhteen.
Pellavansiemenrouhe nimenomaan edistää sydän- ja verenkiertoelinten terveyttä ja siinä on mukana runsaasti hivenaineita, joita leivässä ei ole.
Kadmiumia kerääntyy vain silloin kun pellava on kasvanut alueella jossa on maaperässä kadmiumia. Kannattaa siis valita orgaanisesti kasvatettua pellavansiementä.
http://flaxfood.com/best_flax.htm
YLE:n terveys juttuja ei kannata otta vakavasti.
http://www.hs.fi/hyvinvointi/a1436928059152?ref=hs-art-luetuimmat-#3
Sensijaan, että HS kirjoittaisi "ellet syö leipää, syö vaikka pellavansiemeniä", HS kirjoittaa asenteellisen provosoivasti "Muodikas leivän välttely on turhaa – Kuidun puute voi yllättää terveysintoilijankin".
Kuidun puute ei voi yllättää terveysintoilijaa joka yleensä ottaa asioista selvää. Toisin kuin HS.
Ihanko ihmiset vapaaehtoisesti ostavat tällaista lehteä ja elättävät Sanoma Media Oy:tä?