Auttakaa! Lapset vain riitelevät!!

typy754

En tajua tätä! Minulla on 6-vuotias poika ja 5-vuotias tyttö, he koko ajan nahistelevat ja riitelevät, mitä ihmettä teen!! :( Oon yrittänyt kaikkeni ja oon myös kokeillu laittaa toisen isän luo hoitoon viikoksi, onnistui hyvin mutta eihän hän siellä ikuisuuden halua olla :( Toivotonta, osaatteko auttaa ongelmaani??

8

140

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ratkaisu

      Kehitä aikakone, matkusta sillä 7 vuoden taa ja ryhdy selibaattiin.

    • kokemuksellaoppii

      Kokeile ulkoilua 2x 3h per päivä, satoi tai paistoi. Ei jää enää energiaa riitelyy. Älä anna makeisia vaan kunnollista kotiruokaa. Pyydä kavereita leikkimään kotiin. Eiköhän nahinat vähene.

      • typy754

        Kiitos, mutta kokeilen mieluummin tuon edellisen vastaajan ehdotusta.


      • pwkpoker
        typy754 kirjoitti:

        Kiitos, mutta kokeilen mieluummin tuon edellisen vastaajan ehdotusta.

        ???? Eli kun joku antaa asiallisen ehdotuksen, niin et halua sitä kokeilla? Täh?


    • liikaakinjo

      Tein aikoinaan näin, kun mitta tuvasaa tappeluun täyttyi.
      Käskin kummankin pojan ulos tappelemaan, kunnes asia on selvitetty, ja palaamaan sitten tupaan.
      Kädet töitä täynnä en ehkä ollut hyvä äiti, mutta se keino tepsi- kuulostaa niin samalta, sisarusnähisemisiltä, teillä tuo mistä kerroit.

      Vanhemman asettaessa pisteen natina ja kitinä kyllä keskenään loppuu. Minunkin muksuistani tuli oikein toisilleen kiva veljespari.

    • yxvanhempi

      Hyvä neuvo liikaakinjo:lla

      Laita ne toiseen huoneeseen, kesällä vaikka ulos ja vedä ovi kiinni, samalla ilmoittaen että hoitakaa asia keskenänne. Pointtina on ettet yksinkertaisesti suostu toimimaan tuomarina tai välittäjänä lasten riidoissa, sillä näin toimimalla pitkität riitelyä, jonka ratkaisun etsiminen kuuluu heille itselleen.

    • lpöa

      Kasvamista se vain on, toki kun yrität saada heille kummallekin omia juttuja, joita tekevät. Pikkunahina kertoo vain terveistä lapsista ja mikä parasta tuo on ohimenevää.
      Mutta uusia kasvamisen juttuja tulee esiin, joku päivä lapsi on murrosiässä ja kaikki keljuttaa, joten opettele se sietämisen asia ja muistele, kuinka se itselläsi meni ja vielä ihan toden kanssa.

      Eivätkö välillä olekin ihan yhtä "pataa" kaikesta .
      Mitä vähemmän kiinnität huomiota ja et kiellä, olet kuin et näkisikään, luultavasti riitaisuus loppuu. Toki on seurattava, että mitään vahinkoja ei sattuisi, sillä tuon ikäiset eivät osaa tunnistaa vaaroja.
      Voivat jopa riidellä saadaksesi huomiotasi, joten oletko muistanut joka päivä viettää heidän kanssaan jutteluhetkiä ja tekemisen hetkiä, eiväthän ne kovin pitkiäkään tarvitse olla, mutta ole siinä hetkessä kaikilla aisteilla mukana, puhelin pois , villakoirat odottaa ja pyykit ehtii laittaa koneeseen.
      Ruokaa tehdessä voivat jo tehdä pieni juttuja mukana.

    • mietimieti

      Mitä jos ihan tosissaan harkitsette pojan muuttoa isälle lähihuoltajuuteen. Voi olla kaukaa viisasta, nyt hän on pieni aggressiivinen poika, viiden vuoden kuluttua lähes kokoisesi uhmakas poika, kymmenen vuoden kuluttua "mahdoton" teini. Jos isä viihtyy pojan seurassa ja toisinpäin, niin pojan mieltä ei koko ajan tarvitse olla noutamassa. Mieti omaa elämääsi, jaksamistasi, ja juttele varsinkin tytön kanssa miten hän asiat kokee. Mitä mieltä hän olisi ajatuksesta että poika muuttaa viikoiksi isälleen? Heikoimman puolelle pitää mennä. Joskus olen kuullut ihan kamalia stooreja rikkinäisen perheen lapsista, miten vanhempi on julmasti kiusannut pienempää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      66
      2179
    2. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      92
      1472
    3. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      62
      1275
    4. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      70
      1258
    5. Nuorempi mies

      Olen tänään ajatellut sua paljon, miten toimittaisiin makuuhuoneessa jne! 😏🔥
      Ikävä
      115
      1145
    6. Jos siis saamme

      Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j
      Ikävä
      90
      990
    7. Onko sinulla

      Joku nyt huonosti? :(
      Ikävä
      69
      980
    8. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      72
      929
    9. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      81
      880
    10. Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."

      The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise
      Tv-sarjat
      11
      855
    Aihe