Auttakaa! Lapset vain riitelevät!!

typy754

En tajua tätä! Minulla on 6-vuotias poika ja 5-vuotias tyttö, he koko ajan nahistelevat ja riitelevät, mitä ihmettä teen!! :( Oon yrittänyt kaikkeni ja oon myös kokeillu laittaa toisen isän luo hoitoon viikoksi, onnistui hyvin mutta eihän hän siellä ikuisuuden halua olla :( Toivotonta, osaatteko auttaa ongelmaani??

8

149

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ratkaisu

      Kehitä aikakone, matkusta sillä 7 vuoden taa ja ryhdy selibaattiin.

    • kokemuksellaoppii

      Kokeile ulkoilua 2x 3h per päivä, satoi tai paistoi. Ei jää enää energiaa riitelyy. Älä anna makeisia vaan kunnollista kotiruokaa. Pyydä kavereita leikkimään kotiin. Eiköhän nahinat vähene.

      • typy754

        Kiitos, mutta kokeilen mieluummin tuon edellisen vastaajan ehdotusta.


      • pwkpoker
        typy754 kirjoitti:

        Kiitos, mutta kokeilen mieluummin tuon edellisen vastaajan ehdotusta.

        ???? Eli kun joku antaa asiallisen ehdotuksen, niin et halua sitä kokeilla? Täh?


    • liikaakinjo

      Tein aikoinaan näin, kun mitta tuvasaa tappeluun täyttyi.
      Käskin kummankin pojan ulos tappelemaan, kunnes asia on selvitetty, ja palaamaan sitten tupaan.
      Kädet töitä täynnä en ehkä ollut hyvä äiti, mutta se keino tepsi- kuulostaa niin samalta, sisarusnähisemisiltä, teillä tuo mistä kerroit.

      Vanhemman asettaessa pisteen natina ja kitinä kyllä keskenään loppuu. Minunkin muksuistani tuli oikein toisilleen kiva veljespari.

    • yxvanhempi

      Hyvä neuvo liikaakinjo:lla

      Laita ne toiseen huoneeseen, kesällä vaikka ulos ja vedä ovi kiinni, samalla ilmoittaen että hoitakaa asia keskenänne. Pointtina on ettet yksinkertaisesti suostu toimimaan tuomarina tai välittäjänä lasten riidoissa, sillä näin toimimalla pitkität riitelyä, jonka ratkaisun etsiminen kuuluu heille itselleen.

    • lpöa

      Kasvamista se vain on, toki kun yrität saada heille kummallekin omia juttuja, joita tekevät. Pikkunahina kertoo vain terveistä lapsista ja mikä parasta tuo on ohimenevää.
      Mutta uusia kasvamisen juttuja tulee esiin, joku päivä lapsi on murrosiässä ja kaikki keljuttaa, joten opettele se sietämisen asia ja muistele, kuinka se itselläsi meni ja vielä ihan toden kanssa.

      Eivätkö välillä olekin ihan yhtä "pataa" kaikesta .
      Mitä vähemmän kiinnität huomiota ja et kiellä, olet kuin et näkisikään, luultavasti riitaisuus loppuu. Toki on seurattava, että mitään vahinkoja ei sattuisi, sillä tuon ikäiset eivät osaa tunnistaa vaaroja.
      Voivat jopa riidellä saadaksesi huomiotasi, joten oletko muistanut joka päivä viettää heidän kanssaan jutteluhetkiä ja tekemisen hetkiä, eiväthän ne kovin pitkiäkään tarvitse olla, mutta ole siinä hetkessä kaikilla aisteilla mukana, puhelin pois , villakoirat odottaa ja pyykit ehtii laittaa koneeseen.
      Ruokaa tehdessä voivat jo tehdä pieni juttuja mukana.

    • mietimieti

      Mitä jos ihan tosissaan harkitsette pojan muuttoa isälle lähihuoltajuuteen. Voi olla kaukaa viisasta, nyt hän on pieni aggressiivinen poika, viiden vuoden kuluttua lähes kokoisesi uhmakas poika, kymmenen vuoden kuluttua "mahdoton" teini. Jos isä viihtyy pojan seurassa ja toisinpäin, niin pojan mieltä ei koko ajan tarvitse olla noutamassa. Mieti omaa elämääsi, jaksamistasi, ja juttele varsinkin tytön kanssa miten hän asiat kokee. Mitä mieltä hän olisi ajatuksesta että poika muuttaa viikoiksi isälleen? Heikoimman puolelle pitää mennä. Joskus olen kuullut ihan kamalia stooreja rikkinäisen perheen lapsista, miten vanhempi on julmasti kiusannut pienempää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      107
      7716
    2. 108
      5901
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      83
      5157
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      139
      4526
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3210
    6. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      55
      2957
    7. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      58
      2908
    8. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2434
    9. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2427
    10. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2036
    Aihe