Auttakaa! Lapset vain riitelevät!!

typy754

En tajua tätä! Minulla on 6-vuotias poika ja 5-vuotias tyttö, he koko ajan nahistelevat ja riitelevät, mitä ihmettä teen!! :( Oon yrittänyt kaikkeni ja oon myös kokeillu laittaa toisen isän luo hoitoon viikoksi, onnistui hyvin mutta eihän hän siellä ikuisuuden halua olla :( Toivotonta, osaatteko auttaa ongelmaani??

8

179

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ratkaisu

      Kehitä aikakone, matkusta sillä 7 vuoden taa ja ryhdy selibaattiin.

    • kokemuksellaoppii

      Kokeile ulkoilua 2x 3h per päivä, satoi tai paistoi. Ei jää enää energiaa riitelyy. Älä anna makeisia vaan kunnollista kotiruokaa. Pyydä kavereita leikkimään kotiin. Eiköhän nahinat vähene.

      • typy754

        Kiitos, mutta kokeilen mieluummin tuon edellisen vastaajan ehdotusta.


      • pwkpoker
        typy754 kirjoitti:

        Kiitos, mutta kokeilen mieluummin tuon edellisen vastaajan ehdotusta.

        ???? Eli kun joku antaa asiallisen ehdotuksen, niin et halua sitä kokeilla? Täh?


    • liikaakinjo

      Tein aikoinaan näin, kun mitta tuvasaa tappeluun täyttyi.
      Käskin kummankin pojan ulos tappelemaan, kunnes asia on selvitetty, ja palaamaan sitten tupaan.
      Kädet töitä täynnä en ehkä ollut hyvä äiti, mutta se keino tepsi- kuulostaa niin samalta, sisarusnähisemisiltä, teillä tuo mistä kerroit.

      Vanhemman asettaessa pisteen natina ja kitinä kyllä keskenään loppuu. Minunkin muksuistani tuli oikein toisilleen kiva veljespari.

    • yxvanhempi

      Hyvä neuvo liikaakinjo:lla

      Laita ne toiseen huoneeseen, kesällä vaikka ulos ja vedä ovi kiinni, samalla ilmoittaen että hoitakaa asia keskenänne. Pointtina on ettet yksinkertaisesti suostu toimimaan tuomarina tai välittäjänä lasten riidoissa, sillä näin toimimalla pitkität riitelyä, jonka ratkaisun etsiminen kuuluu heille itselleen.

    • lpöa

      Kasvamista se vain on, toki kun yrität saada heille kummallekin omia juttuja, joita tekevät. Pikkunahina kertoo vain terveistä lapsista ja mikä parasta tuo on ohimenevää.
      Mutta uusia kasvamisen juttuja tulee esiin, joku päivä lapsi on murrosiässä ja kaikki keljuttaa, joten opettele se sietämisen asia ja muistele, kuinka se itselläsi meni ja vielä ihan toden kanssa.

      Eivätkö välillä olekin ihan yhtä "pataa" kaikesta .
      Mitä vähemmän kiinnität huomiota ja et kiellä, olet kuin et näkisikään, luultavasti riitaisuus loppuu. Toki on seurattava, että mitään vahinkoja ei sattuisi, sillä tuon ikäiset eivät osaa tunnistaa vaaroja.
      Voivat jopa riidellä saadaksesi huomiotasi, joten oletko muistanut joka päivä viettää heidän kanssaan jutteluhetkiä ja tekemisen hetkiä, eiväthän ne kovin pitkiäkään tarvitse olla, mutta ole siinä hetkessä kaikilla aisteilla mukana, puhelin pois , villakoirat odottaa ja pyykit ehtii laittaa koneeseen.
      Ruokaa tehdessä voivat jo tehdä pieni juttuja mukana.

    • mietimieti

      Mitä jos ihan tosissaan harkitsette pojan muuttoa isälle lähihuoltajuuteen. Voi olla kaukaa viisasta, nyt hän on pieni aggressiivinen poika, viiden vuoden kuluttua lähes kokoisesi uhmakas poika, kymmenen vuoden kuluttua "mahdoton" teini. Jos isä viihtyy pojan seurassa ja toisinpäin, niin pojan mieltä ei koko ajan tarvitse olla noutamassa. Mieti omaa elämääsi, jaksamistasi, ja juttele varsinkin tytön kanssa miten hän asiat kokee. Mitä mieltä hän olisi ajatuksesta että poika muuttaa viikoiksi isälleen? Heikoimman puolelle pitää mennä. Joskus olen kuullut ihan kamalia stooreja rikkinäisen perheen lapsista, miten vanhempi on julmasti kiusannut pienempää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      75
      4547
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      106
      3781
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      143
      3485
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1980
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      70
      1925
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1229
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      125
      1064
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      134
      976
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      933
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      847
    Aihe