Aletaanko Kemissä louhimaan virtuaalirahaa

Virtuaali

http://www.pohjolansanomat.fi/Paikalliset/1194982092658/artikkeli/kemiin suunnitellaan kolmea jattikokoista konesalia louhimaan bitcoineja.html

Kova on tohina. Saas nähdä miten käy. Kyllä on jutun yleisökommentit pessimistisiä. Lumilinnan mahtavat turistimäärät ja tämä projekti sopivat hyvin yhteen ? Niin ja jäi mainitsematta viiden tähden hotellit joita kaipasi Kemiin Lounais-Lapin toimittaja muitten aktiviteettien lisäksi.

19

86

    Vastaukset 19

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • heti-äkki-rikkaaksi

      No onko teillä sitä ja kuinka on kokemukset?

      • Ei oo kokemusta, mut sillä rahalla ei voi ostaa kaupasta ruokaa eikä Alkosta viinaa. Virtuaali lottoon ja muihin pilvipeleihin se näköjään käy? http://btc-lottery.com/


    • itheppu

      Toivottavasti Kemiin perustetaan suunnitellut datakeskukset. Nykyään jokainen vähänkin isompi yritys tarvitsee datakeskuksen palveluja ja tuollainen kompleksi voisi houkutella helposti lisää (jopa ulkomaisia) toimijoita. Suomi on kuitenkin strategisesti varsin järkevä maa jonne datakeskuksia sijoittaa. Ei välitöntä sodan tai terrorismin uhkaa.

      Datakeskukset tuottavat myös runsaasti lämpöä. Järkevästi toteutettuna hukkalämpö voidaan ohjata esimerkiksi Kemin kaukolämpöverkkoon. Hukkalämmön talteenotto on myös eräs painava tekijä ja valttikortti kun yritykset miettivät datakeskuksien sijoituspaikkoja. Joko nyt vihdoinkin tajuttaisiin, että tämä kaupunki rappeutuu täysin jos ei tänne jotain uutta ja "mullistavaa" saada aikaiseksi.

      • Epäilyttääkovasti

        Tuollainen konehalli tarvitsee jäähdytysvettä paljon. Mistä se jäähdytysvesi otettaisiin? Merestä? Ranta on matala ja pohja saastainen. Pohjoistuulella pitkästi kuivillaan(kuten Pajarinranta jonne suunnitellaan lumilinnan paikkaa) joten jäähdytysvesi pitäisi tuoda kaukaa mereltä. Jäähdytys koneellisesti? Onnistuu mutta maksaa maltaita vaikka sähköveroa ei olisikaan. Hukkalämpö kaukolämpöverkkoon? Kannatettava ajatus mutta vaatisi suuret lämmönvaihtimet ja erilaiset järjestelmät vesi- tai koneelliselle jäähdytykselle. Ja putkiston kaukolämpöverkkoon.
        Tämä konesali asia on ilmeisesti vain kyseisen it yrittäjän Kemille heittämä koepallo jonka avulla kilpailutetaan useita paikkakuntia.


      • Bit

        Totta on, että Kemiin kaivattaisiin kipeästi yritystoimintaa. Yleensä nämä louhijat sijoittuvat käytöstä poistettuihin tehdas ym. tiloihin. Kemin tapauksessa kaupungilta vaadittaisiin suurta panostusta toimitiloihin, sekä sähkönsiirtoon (muuntaja). Suunnitelman täytyy olla vedenpitävä, jos ko. yritys rantautuu Kemiin. Hukkainvestointeihin Kemillä ei ole varaa, jos käy niin, että tehdään oharit jossain vaiheessa. Katsotaan miten käy ja toivotaan parasta.
        http://www.digitoday.fi/bisnes/2014/05/28/nain-turun-saaristoon-nousi-jattimainen-bitcoin-louhimo/20147524/66


      • itheppu
        Epäilyttääkovasti kirjoitti:

        Tuollainen konehalli tarvitsee jäähdytysvettä paljon. Mistä se jäähdytysvesi otettaisiin? Merestä? Ranta on matala ja pohja saastainen. Pohjoistuulella pitkästi kuivillaan(kuten Pajarinranta jonne suunnitellaan lumilinnan paikkaa) joten jäähdytysvesi pitäisi tuoda kaukaa mereltä. Jäähdytys koneellisesti? Onnistuu mutta maksaa maltaita vaikka sähköveroa ei olisikaan. Hukkalämpö kaukolämpöverkkoon? Kannatettava ajatus mutta vaatisi suuret lämmönvaihtimet ja erilaiset järjestelmät vesi- tai koneelliselle jäähdytykselle. Ja putkiston kaukolämpöverkkoon.
        Tämä konesali asia on ilmeisesti vain kyseisen it yrittäjän Kemille heittämä koepallo jonka avulla kilpailutetaan useita paikkakuntia.

        Jäähdyttäminen vedellä on vain yksi tapa jäähdyttää datakeskuksia. Ilmajäähdytys on tehostunut huomattavasti ja mutuiluna heitettynä lienee edelleen maailman käytetyin jäähdytysmenetelmä. Nykyään hyvin toteutetut datakeskukset ovat ilmajäähdytyksenkin kanssa varsin energiatehokkaita. Suomen pitkät talvet edesauttavat energiatehokasta ilmajäähdyttämistä.

        Vaikka datakeskukset jäähdytettäisiinkin ilmalla, vaatii tuollaisen rakentaminen silti valtavaa työtä infran eteen kuten tuossa mainitsitkin. Sähkönsyttö täytyy olla teollisuuslaitosten luokkaa, sekä uusia valokuituyhteyksiä tulee luonnollisesti rakentaa. Eihän tämä mikään helppo projekti missään nimessä tule olemaan, mutta mitään ei saa jos ei koskaan anna. Katsotaan mitä tuleman pitää.

        ps. Pahoin kuitenkin pelkään, että tämä projekti jää vain yhdeksi otsikoksi posarissa.


      • Pes

        http://www.hs.fi/talous/a1432345944939

        Ei jaksa uskoa moiseen. Tulis joskus Kemiinkin puskista joku iloinen yllätys. Tiedottaa kannattaa vasta, kun on sopparit tehty. Näitä virtuaaliuutisia on jo nähty riittävästi.


    • cccccccccccc

      http://yle.fi/uutiset/karjalahden_yritystonteilla_kysyntaa/6215255

      Ettei kävis tälle projektille samoin kuin kohutulle Karjalahti-projektille johon piti tulla kymmeniä uusia työpaikkoja ja useita yrityksiä. Arinakin osti itselleen alueelta tontin ison ABC-yksikön rakentamista varten jotta saataisiin imuroitua Kemiin moottoritietä huristelevat turistivirrat. Miten kävi ? Pitkät henkselit koko projektin päälle ja tontti jäi Arinalle. Turhaa etukäteistiedottamista ja kohkaamista ilman tulosta.

      • Rahoitus

      • Realismiamukaan

      • ccccccccccccccccccccccc

        Jaa ettäkö Kemi on saamassa tämän virtuaalilouhinnan. Tämän aamun lehti kertoi, että myös Rovaniemi on kiinnostunut ja on käynyt neuvotteluja ko. yrityksen kanssa. Millä rahalla Kemi rakentaisi puitteet tälle yritystoiminnalle ?


      • Realismiamukaan

        Virtuaalisesti,jos Kemillä olisi rahaa rakentaa tuollaisia konesaleja niin kaikkine suunnitteluaikoineen ja rakentamisineen aikaa kuluisi helposti vähintään kaksi-kolme vuotta. Se on virtuaaliteollisuudessa iäisyys. Olisiko konesalin tarvitsijaa enää edes olemassa ja mitä sillä tyhjällä hallilla olisi siinä tapauksessa käyttöä?


    • Kemiinkö
      • Realismiamukaan

        Ei mitään uutta Kemin rintamalta...... Meni aivan käsikirjoituksen mukaan. Bodenia painostettiin "mutkan kautta" löysäämään ehtoja konesalin rakentamiseksi paikkakunnalle. Ja täällä mentiin retkuun täysillä. Kuten ennenkin.


      • Boden

      • abdullahistaa

      • tuettais.pienyrittäjiä

        Haikaillaan Kemissä sitä ja tätä. Mutta pienistä puroista syntyy isot virrat. Miksei käytetä hyväksi esim. mamujen intoa perustaa työpaikkoja itselleen ja samalla vähän muillekin? Ei kaikki voi olla suurta. Ja noista paikkakunnan kaduillaluuhaajista ei ole perustajiksi. Puuttuu ensinnäkin rohkeus.


      • Köyhiäollaan
        tuettais.pienyrittäjiä kirjoitti:

        Haikaillaan Kemissä sitä ja tätä. Mutta pienistä puroista syntyy isot virrat. Miksei käytetä hyväksi esim. mamujen intoa perustaa työpaikkoja itselleen ja samalla vähän muillekin? Ei kaikki voi olla suurta. Ja noista paikkakunnan kaduillaluuhaajista ei ole perustajiksi. Puuttuu ensinnäkin rohkeus.

        Kuka ja miksi Kemiin investoisi,pieneen,kuihtuvaan ja kommunistiseen käpykylään jonka oikea raha koertää kaukaa?


      • vale.insinööri
        Köyhiäollaan kirjoitti:

        Kuka ja miksi Kemiin investoisi,pieneen,kuihtuvaan ja kommunistiseen käpykylään jonka oikea raha koertää kaukaa?

        Vika ei ollut Kemissä, vaan Suomen päättäjissä. Tuollainen "voimala" jolla pyörii sinunkin facebookki ja farmville syö hieman sähköä. Sähkö on puolet halvempaa Ruotsissa. Eikä tuollainen datakeskus todellisuudessa työllistä alkutöiden ja investointien jälkeen juuri ketään. Luotettavuus on n. 99.9%


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      99
      919
    2. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      150
      849
    3. Kauan mökötetään toisillemme?

      Loppuelämäkö? Vai oisko jo pussailutreffit?
      Ikävä
      64
      720
    4. Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."

      Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y
      Tanssii tähtien kanssa
      26
      682
    5. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      47
      674
    6. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      46
      644
    7. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      47
      604
    8. Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla

      Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä
      Lapua
      31
      562
    9. Oot komea

      etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n
      Ikävä
      20
      533
    10. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      31
      531
    11. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      27
      526
    12. Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan

      Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee
      Maailman menoa
      445
      511
    13. Jonkun mussukka ajanu rallia

      S- Marketilla. Vautsi vau.
      Hyrynsalmi
      6
      496
    14. Se oli molemminpuolinen limerenssi

      Limerenssi myös sinulla kun näin pitkän ajan jälkeen päivystää palstaa. 🤭
      Ikävä
      81
      489
    15. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      31
      476
    16. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      44
      471
    17. Onko kaivattusi

      Hoikistunut?
      Ikävä
      30
      456
    18. Tiedoksi yhdelle naiselle

      että mies lähestyy kaikin tavoin jos on kiinnostunut! 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      41
      451
    19. Rydman, herätys!

      "Veikkauksen toimitusjohtaja Olli Sarekoski tienasi kiinteää palkkaa 445 891 euroa ja lisiä 72 157. Kuukausipalkka oli 3
      Maailman menoa
      64
      437
    20. En laita sulle viestiä

      Toivottavasti ymmärrät jo mies hyvä, että en tule koskaan laittamaan sulle viestiä enkä soittamaan sulle. Minusta ei sii
      Ikävä
      39
      424
    Aihe