Onko murteella puhuminen mielestäsi seksikästä?

raumanmurre

Minun täytyy tunnustaa, että näin miehenä joku turkulaisella murteella puhuva nainen tuntuu minusta erittäin epäseksikkäältä. Tiedän, ettei tällä asialla ole niin suurta merkitystä kaikille tai ehkä monellekaan. Mutta mikä murre on mielestäsi seksikästä kuunnella ja millaisia mielikuvia murteella puhuviin kumppaneihin teillä liittyy?

10

325

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • savolaisuus_kunniaan

      Savolainen murre naisella on mielestäni erittäin seksikästä! Sellaista veikeää

      • gdfgsg

        Komppaan.


      • lovewithsavo

        Sama. Ihan älyttömän seksikästä! <3


    • Etelämmmmmies

      Tapailin kerran lyhyen aikaa naista, joka oli Pohjois-Karjalasta ja se murre kuulosti naisen puhumana kyllä kivalta.

      Tuo Turun murre - tai laajemmin lounaismurre - on vähän kaksipiippuinen, kun joidenkin naisten suuhun se sopii tosi hyvin ja joidenkin ei ollenkaan. Ehkä hieman varttuneempien naisten suuhun se sopii paremmin mielestäni.

    • Aika harva ihminen puhuu oikein kunnolla murteella ja suurimmalla osalla taitaa olla niin, että jo "pienikin" aika muualla, kuin "kotiseudulla" vaikuttaa puheeseen aika nopeasti....

    • eihaittaamurteet

      No ei ihme, jos pysytään ikisinkkuna vuosikymmenestä toiseen, kun jo puhetapakin saa ärsyyntymään.

      • Joillakin se tuntuu olevan pienestä kiinni.....mutta eihän se kerro kuin kyseisestä ihmisestä, jos tälläiset asiat tulevat kynnyskysymyksiksi....


      • lukutaidottomuuttako

        Eihän tässä ketjussa kukaan ole sanonut, että murre olisi este seurustelulle.

        Minkäs sille voi, että jotkut murteet miellyttävät toisten korvaa enemmän kuin toisten. Ja kauneus on kuulijan korvassa. Herneet voi kuitenkin jättää vetämättä nenään.


    • Johan on! Vai että onko murre seksikästä???
      Rakastan murteiden kuulemista silloin, kun puhujana on aito osaaja.
      Kahvipirtin kanta-asiakkaana olen saanut nauttia savonkielisen mestarin kirjoituksista.
      Teksti on niin elävää, että sen todella kuulee lukiessaan.
      Suomi on täynnä mielenkiintoisia murteita, joilla on oma nuottinsa, savolainen nuotti ehkä tarttuvin. Turkulainen ja varsinkin Rauman seudun jutustelu on sellaista säksätystä, jota pitäisi. Miltei kateellisena kuuntelen, kun joku puhuu aidolla murteellaan.
      Olen pienestä pitäen ollut murrehullu ja opetellut syntyperäisten paikkakuntalaisten puhetapaa. Kotoani en sitä evääksi saanut, kun äiti oli Hauhon myllärin jälkeläinen ja isä puolestaan svenska talande sukukunnasta.

      Valitettavasti kotipaikkakuntani etelähämäläinen murre on katoamassa. Vanhat kuolevat ja uusia muuttaa eri puolilta Suomea.
      Sitäpaitsi oma ikäluokkani, joka lapsuudessaan on puhunut paikallista murretta, on "sivistynyt" sen verran ettei enää kotomurretta osaa.

      Eihän tietenkään ole kovin seksikästä kysyä, että minkäs siä olet menevänäs?

    • miekkosenmielipide

      Turku on tunnettu kauniista naisistaan, esim. misseistään, joten turun murre tuo automaattisesti mielikuvan seksikkäästä naisesta. Itä-suomen murre kuulostaa maalaiselta, tulee mieleen joku pullea mummo huivi päässä, saappaat lannassa, joten se ei oikein kolahda.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      238
      6832
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      124
      5141
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      175
      4892
    4. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      67
      3346
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      107
      2946
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      65
      2399
    7. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      24
      2253
    8. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      78
      2092
    9. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      139
      1960
    10. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      139
      1784
    Aihe