Kannattaako anemian syitä tutkia?

Boksitrolli

Talvella minulta mitattiin alhaisehko hemoglobiini (86), olen aina ollut mielestäni perusterve l. lääkäriin ei juuri ole ollut asiaa ja tuo matala rauta tuli selville ihan muun asian yhteydessä.

Sukkela terveydenhuolto on nyt muutaman kuukauden aikana selvittänyt ettei minulla ole keliakiaa eikä ongelmia kilpirauhasen kanssa. Ja ilmeisesti asia on heidän osaltaan nyt selvä. Olen koko ajan syönyt rautavalmisteita, kasvattanut hiljalleen annosta ja lopulta jättänyt kaikki maitotuotteet kokonaan pois, kahvin ja teen ohella, siinä toivossa, että arvot paranisivat. Näin ei ole käynyt ja asia vaivaa edelleen minua, vaikka lääkäri oli sitä mieltä, että tämä on nyt tutkittu ja kuukauden päästä mitataan hemoglobiini uudestaan, jos ei ole noussut niin vaihdetaan valmistetta tms.

Aluksi sain sen käsityksen, että asia on tärkeä ja terveydelle haitallinen ja nyt minua kohdeltiin aivan kuin vaahtoaisin mitättömästä pikkuseikasta.

Onko kenelläkään kokemuksia anemian hoidosta tai ennen kaikkea SYISTÄ? Kannattaako käydä yksityisellä lääkärillä ja pyytää selvittämään ettei kyse ole esim. syövän tms. oireesta? Olen ehkä vähän vainoharhainen asian suhteen, mutta veljeni kuoli vuosikymmen sitten syöpään, itse olen kolmisenkymmentä.

6

360

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • miksikäsei

      No kerronpa tässä nyt esimerkin vastaavasta tapauksesta. Anoppini hemoglobiinit alkoivat tippumaan ja syytä aloitettiin selvittämään. No syy löytyi, paksusuolen syöpä. Hoitona leikkaus. Tässä tapauksessa ehdittiin ajoissa sillä patologin mukaan vielä vuosi viivyttelyä ja se olisi ollut sitten siinä. Tuo syöpä kun oli kuulemma aggressiivista lajia. Nyt 5 vuotta myöhemmin on anopilla taas terveen paperit.

      Joten jos asia vaivaa mieltä niin miksi ei sitten menisi yksityiselle? Jos kokeissa ei mitään löydy niin saisi ainakin mielenrauhan siltä suunnalta.

    • vaaditutkimuksia

      Rauta
      HB:n viitearvot :
      Miehet: 134–167 g/l
      Naiset: 117–155 g/l

      Anemiaa aiheuttaa raudan riittämätön saanti, raskaus ja imetys (lisää raudan tarvetta), tee, kahvi, kofeiini, imeytymishäiriöt, hoitamaton keliakia, suolistosairaudet, erilaiset sairaudet, muiden ravintoaineiden puutokset (mm. B12, folaatti, C-vitamiini) ja runsaat kuukautiset.

      Lisäksi maidon kalsium tai kalsiumvalmisteiden käyttö sekä viljojen fytaatit, heikentää raudan imeytymistä. Juo vettä. Juoksevia maitotuotteita enintään 2-3 annosta (4-6dl) päivässä. Kalsiumia on lähes joka ruuassa, joten ilman maitoakin pärjää.

      Rauta on tärkeä osa hemoglobiinia, jonka tehtävänä on kuljettaa happea kudoksille. Lisäksi rauta osallistuu punasolujen tuotantoon ja auttaa vapauttamaan energiaa hiilihydraateista ja rasvoista elimistön käyttöön.

      Aikuisen naisen saantisuositus on 15 milligrammaa vuorokaudessa ja suomalaiset naiset saavat rautaa keskimäärin 10 milligrammaa. Runsas liikunta suurentaa tarvetta hieman. Piilevä puutos esiintyy jopa 30 prosentilla hedelmällisessä iässä olevista naisista.

      Raudanpuuteanemia on lasten yleisin anemia. Länsimaissa sitä esiintyy 23 %:lla lapsista, ja suurimmassa riskissä ovat keskoslapset, taaperoikäiset (6 kk–2 v) ja murrosikäiset.
      http://www.potilaanlaakarilehti.fi/tiedeartikkelit/lapsen-raudanpuuteanemia/#.VFt6W_msWSo

      Tärkein lähde on punainen liha. Veri- ja maksaruoat ovat vielä parempia, mutta niitä käytetään hyvin vähän. Rautaa saa melko hyvin myös vaaleasta lihasta ja kalasta. Kasvikunnan tuotteista rauta imeytyy huonosti.

      Jos ravinnosta saa rautaa vain niukasti, elimistö ottaa tarvitsemansa raudan varastoistaan. Kun varastoihin syntyy vajausta, lihasten hapotus kovassa liikunnassa voi olla normaalia voimakkaampaa. Vasta varastojen tyhjennyttyä syntyy anemia, jonka tunnusmerkkejä ovat poikkeuksellinen väsymys ja hengästyminen. Lievä puutos ja anemia määritellään verikokeessa.

      Puutos korjataan rautavalmisteella. Rautavalmistetta EI SAA KÄYTTÄÄ varmuuden vuoksi, sillä liikasaanti on haitallista. Eli varmista verikokeella, että sinulla on anemia, ennen rautavalmisteen käyttöä.

      Tässä 2 hyvää valmistetta, joista ei saa vatsavaivoja eli vältä apteekin valmisteita. Otetaan maidottoman ja viljattoman ruuan kera (vältä myös kofeiinia). Myydään luontaistuotekaupoissa, nettikaupoissa ja Citymarket.

      http://www.hankintatukku.fi/fi/tuotteet/?-ferromax-tonic-strong-&product=91

      http://www.valioravinto.fi/kelasin-rauta

      Tässä viljojen mahdollisista haitoista:
      http://personal.inet.fi/koti/remeli/viljat.htm

      Seerumin rauta kertoo tarkemmin elimistön rautatilanteen kuin hemoglobiini tai ferritiini.
      http://www.luontaisnetti.fi/index.php?valikko=valikko&sivu=aikuiset_seerumin_rauta_tarkea_terveyden_mittari

    • aökdölds

      No mulla on ollu matala Hb jo kymmenen vuotta, "tuo nyt voi johtua mistä tahansa" on yleisin vastaus. Mitään syytä ei ole tiedossa ja olen edelleen hengissä, joten tuskinpa tuo on vaarallista

      • elintavat

        Piilevä keliakia aiheuttaa anemiaa sekä viljoille yliherkkyys myös.

        Pitkällä aikavälillä hoitamaton keliakia voi aiheuttaa esim. syövän.

        Todellakin kannattaa rukata se ruokavalio kuntoon.

        Ja matala HB väsyttää.


    • Onko-sinulta

      otettu ulosteen veret (3 ulostenäytettä)? Vuotaako vatsalaukku,suolisto? Ellei ole otettu, ne pitää ehdottomasti ottaa. Noin matala Hb ei ole normaalia.

    • BLOODisLIFE

      Kannattaako tutkia, no kyllä kannattaa tutkia! Maitotuotteita ei kannata ottaa samaan aikaan raudan kanssa eikä myöskään kofeiinia. Samaan aikaan raudan kanssa kannattaa ottaa jotain jossa on cvitamiinia. Et sanonut ootko nainen vai mies mutta jos oot nainen niin runsaat kuukautiset voi aiheuttaa anemiaa ja jos matalaa hemoglobiinia on suvussa niin voi olla verenvuototauti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      212
      7480
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      58
      2933
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      192
      2343
    4. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1753
    5. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      165
      1712
    6. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      20
      1396
    7. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      75
      1251
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      38
      1173
    9. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      27
      1155
    10. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      50
      1029
    Aihe