Tampereen hautaustoimistot

touko2015

Tampereen Hautauspalvelu Oy Juhani Mäkipää - kallis ja omaisen mieltä pahoittavaa sanankäyttöä. Ei ollut tarjolla edullista puuarkkua muutoin kuin maalaamattomasta raakalaudasta. Kun soitin, että vainajan kuljetusmaksun hoitokodista kylmiöön voi laskuttaa ja että löysin mieleiseni arkun muualta, minulle tokaistiin, että heidän mielestään suomalainen pitää haudata suomalaiseen arkkuun eikä virolaiseen.

9

5462

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hsrrsby

      Hautauspalvelu on oikeassa. "suomalainen pitää haudata suomalaiseen arkkuun"

      • kioto

        Epäilen kyllä suuresti ns. suomalaisten arkkujen suomalaisuusastetta. Toisekseen, jos vainaja menee tuhkaukseen, arkun alkuperällä ei liene suurtakaan väliä.


      • hyvätieto

        Hyvä tietää että virolaiseenkin arkkuun voi haudata, huomenna menemme valitsemaan arkkua ja jos virolainen arkku hienompi otamme todellakin sen.


      • clen
        kioto kirjoitti:

        Epäilen kyllä suuresti ns. suomalaisten arkkujen suomalaisuusastetta. Toisekseen, jos vainaja menee tuhkaukseen, arkun alkuperällä ei liene suurtakaan väliä.

        Mitä merkitystä arkun materiaalilla on arkun hautaustapaan? Ei mitään! Kaikki myytävät arkut (ehkä kartonkiarkkuja lukuunottamatta) soveltuvat molempiin hautausmuotoihin. Lopputulos on sama. Hienot koristellut arkut omaisten/saattoväen lohduksi. Vainajan on yhtä hyvä/huono olla kalliissa tammiarkussa, kuin perus kunta-arkussakin.


    • Pentti.S

      Suomalainen kateus on pahin synti.

    • Marttha

      Kyllä pitäisi löytyä ns. "kuntamalli" joka byroosta. Sellainen halvin vaihto-ehto, pahviloota. Niissä omaisemattomat, mm. pulsut poltetaan. Käy vallan mainiosti, tuhkaukseen ehdottomasti paras. Miksi pitäisi polttaa melko kalliin mottihinnan omaavaa puuta näissä bileissä? Siksi, että yrittäjät elävät....

      • Anonyymi

        Pahviarkkuja ei ole enää käytössä. Olivat liian hataraa tekoa.


    • Suntiosiippanen

      Pahvilaatikkolinjalle en oikein lähtisi, se on vähän jopa vainajaa halventavaa. Se hajoaa helposti kuljetuksissa ja arkua joudutaan kuitenkin säilyttämään krematorion kylmätiloissa, niin aika ikävää sieltä on levinnyttä pahvilaatikkoa teippailla kokoon. Nesteet ja hajut tulee aika helposti siitä läpi ja ollaan epämiellyttävissä tilanteissa. Lisäksi painavampi vainaja pahvilaatikossa on riskaapeliä hommaa kuljettaa kun laatikko leviää. En suosittele. Krematorion uuniin pitää saada asiallisesti ehjä arkku. Edullisia perusarkkuja löytyy kyllä hautaustoimistoista.

    • Ihmeissäni

      Olin tossa kuolinpesän hoitajana eräälle henkilölle jolla ei ollut itsellään omaa varallisuutta ja jonka avopuoliso ei voi maksaa laskuja jotka mielästäni ovat kohtuulliset ei sisällä kestityksiä eikä muitakaan no sen verran tietty että kukka laite kylläkin .Nyt haluaisinkin tietää minkälaisen arkun saa ja hautajaiset 450 eurolla jonka tampereen kaupunki myöntää hautajaiskustannuksiin maksimissaan kaikkinen kuluineen ja arkun ostoon varattoomalle henkilölle. ? Osiko pieni tarkastelun paikka tässä asiassa ? Tuohan on todella törkeää ja kun ajatellaan kuka maksaa jäljelle jäävät kustannukset joku ulkopppuolinenko ? Mutta bointtina tässä on se että ihmiset hyvä jos teiltä kuolee lähiomainen joka on varaton niin ottakaa ihmeessä yhteyttä tampereen sosiaaliasemaan jos tamperelainen niin he järjestävät hautajaiset sopimusfirman kanssa 450 eurolla.Sillä saa arkut ja hautajaiset ja muistolaatat joo..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      3111
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3067
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2417
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      91
      2037
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1893
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1759
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1606
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      83
      1370
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1280
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1110
    Aihe