Prima vista 3/3

Tietääkö kukaan millainen prima vista on viulun 3/3:ssa?
102380
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Pitää soittaa Bachin I sooloviulupartita puoli askelta ylempää lopusta alkuun.

Äänestä
  • Tein sen joskus 7 v. sitten, eikä se ainakaan silloin mikään kovin paha ollut. En enää kyllä muista kappaletta. I-kurssissa prima vistana mulla oli muistaakseni Vivaldin g-mollikonserttoa...

    Äänestä

Aika tyypillisistä, että klassiset soittajat jännittävät prima vistaa. Heille annetaan teos nenän eteen ja sitä harjoitellaan sitten seuraavat puol vuotta, jolloin käytännön soittaminen on heille täysin tuntematon asia.

Luulisin, että prima vista 3/3 on jotain 2/3 -tasoista luokkaa. Jos pysyt rytmissä, et hätiköi, soitat suurinpiirtein oikeat äänet, et sano vähän väliä "eikuu", niin prima vista menee oikein priimasti ja ongelmia ei synny :).

Äänestä
  • tuota tuota...Eiköhän tuon prima vistan jännittäminen ole melko henkilökohtainen asia. Itse olen soittanut koko ikäni sekä klassista että kevyttä musiikkia. Prima vista ei mielestäni ole sen vaikeampi kuin mikään muukaan tutkinnon osa. Sen sijaan monet kevyen musiikin harrastajat, joilta esim. improvisointi sujuu mielettömän hyvin, kokevat prima vistan vaikeaksi, sillä nuottienlukutaito on heikko.
    Toki samaa esiintyy aivan varmasti myös klassisen musiikin soittajien puolella.
    Ohjeesi Prima vistaan olivat mainiot, noilla ohjeilla minäkin niitä olen soittanut ja hyvin meni :)
    Iloista joulunaikaa!

    Äänestä

Prima vista on tutkinnossa kaiketi vain suuntaa-antava. Kuten tässä jo joku sanoikin, se on se "pokka"-osio. Pää kylmänä vain, niin kyllä se siitä.

Äänestä
  • Ei se prima vista oo mikää vaikee...mulla oli aikonaa joku Beethovenin sonatiini 3/3 prima vistana.

    Äänestä

Minkälainen olisi pianon 3/3:ssa se prima vista. Jos joku teistä on suorittanut niin voisitko kertoa minkä kappaleen soitit, tai vertaa kappaleen vaikeutta johonkin vähän tunnetumpaan samantasoiseen kappaleeseen jos et nimeä muista.

Äänestä
  • Tein 3/3:n pianossa n. 6 vuotta sitten että oon ehtinyt unohtamaan mikä prima vista sillon oli. Muttamutta..se oli jotain 2/3:sta vastaava pieni muutaman rivin mittainen hilipatipippa-biisi.. :) Eli ei todellakaan mikään vaikea.

    Äänestä

Yleinen käytäntö on, että prima vista-kappale on aina edeltävää tutkintotasoa. Lautakunta koostuu kokeneista opettajista, kukaan ei siis tuossa tilanteessa odota kuulevansa täydellistä esitystä (muunkaan tutkinto-ohjelman osalta).

Silmäile aluksi:
1. Etumerkit, tahtilaji ja esitysmerkintä
2. Tilapäiset etumerkit
3. Vaikeilta näyttävät rytmit
4. Dynamiikka & agogiikka (esim. forte, rit.)

Sitten vaan soitat parhaan kykysi mukaan oikeat äänet oikeassa rytmissä. Fraseeraus ja tulkinta ovat pelkkää plussaa. Jos huomaat soittaneesi väärin, älä välitä vaan jatka pokkana eteenpäin.
Tärkeintä onkin siis pitää pää kylmänä. Ei se sen kummallisempaa ole kuin muukaan soittaminen ja sitä voi jopa harjoitella!

Äänestä
  • tuosta oli paljon apua!!:)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


melina87 kirjoitti:

Tietääkö kukaan millainen prima vista on viulun 3/3:ssa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu