Kivat ja mukavat anopit

nostananopillehattua

Oma anoppini oli hieno ihminen, huolehtivainen ja auttavainen. Hän oli kiinnostunut maailman menosta ja osasi keskustella vaikkei hänelle koskaan suotu kummoisempaa koulutusta, koko ikänsä maatalon piikana olleena. Tietysti anopillani oli myös huonoja päiviä ja kiukutteli välillä mutta yleensä hän oli lämmin ja hyväntuulinen ihminen.
Tiedän myös että anoppini piti minusta miniänä, autoin häntä ostosten kanssa ja vietimme aikaa yhdessä.

Myös oma äitini on mieheni mielestä oikein loistava anoppi. Mieheni jopa suuttuu jatkuvasta anoppien sättimisestä eikä hän ymmärrä esim. anoppi-vitsejä koska oma anoppinsa on aina ollut täysin päinvastainen kuin mistä tälläkin palstalla anoppeja haukutaan.

Että kyllä niitä todella loistavia anoppeja on olemassa!

3

101

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ankeatäti

      On tottakai on. Siis loistavia tai hyviä anoppeja tai vaikka nyt ei niin hyviäkään, mutta joiden kanssa asiat sujuu. Itse asiassa valtaosa ihmisistä ja siis anopeistakin on ihan ok tyyppejä, joiden kanssa yleensä suhteet ja kanssakäyminen toimii.

      Mutta totta on myös asian toinen syrjä - joidenkin kanssa (olkoon sit anoppi tai miniä tai vävy tai appi tai mikä vaan tyyppi) on vaan vaikeata. Jopa kipeän vaikeata. Syitä on turha yleistää tai niputtaa. Ja voihan olla, että mitään varsinaista syytä tai syyllistä ei ole - kaikkien kesken ei vaan suju. Liekö se sit sitä kemiaa tai kemia puutetta.

      Itse olen kipuillut vaikean anoppisuhteen kanssa. Ei siitä nyt sen enempää, mutta minua harmittaa, kun jotkut näyttävät luulevan, että anoppeja haukutaan tai moititaan tavan tai vitsin vuoksi. Kai sellaistakin on, mutta anoppivitsit ja oikeasti vaikea anoppisuhde ovat valovuoden päässä toisistaan. Siinä on vitsit ja nauru kaukana kun suhteet ovat vaikeita tai jopa solmussa.

      Minä en usko, että täällä juurikaan ilkeyttään kirjoitetaan ja moititaan toisia. Minä uskon, että tältäkin palstalta haetaan vertaistukea, ymmärtämistä, selvyyttä, apua. Omatkin ajatukset voivat kirjoitettuna selkeytyä ja ongelmat hahmottua paremmin.

      Hyvää kesää hyvät ihmiset! Iloitaan toimivista ihmissuhteista ja asioista ja yritetään parantaa kehnossa hapessa olevia juttuja.

    • 7167

      Kuvasit hyvin pitkälti minun anoppini! Koskaan en nähnyt häntä huonotuulisena mutta vaiteliaisuus ilmeisesti oli sitä, harvoin.
      Minusta oli hienoa tehdä anopille pieniä palveluksia kuten kellarin lattian valu, katon maalaus, olohuoneen seinän panelointi ja kappalautojen laitto, pihan kunnostus yms. pientä.
      Oma äitini oli myrkkyä tihkuva, puolueellinen perkele jonka kanssa vaimoni yritti tulla juttuun mutta poistui aina itkien.
      Minä kävin tekemässä pienet remontit, leikkaamassa suuren tontinnurmen, talvisin lumityöt yms. mutta mitään en osannut tehdä hänen mieleisesti. Vielä senkin jälkeen kun olin viheltänyt pelin poikki, yritti vaimoni pitää yhteyttä mutta aikasemmin kokemuksin.
      Veljeni asui samalla paikkakunnalla mutta hänen syrjässä pysymiseensä oli aina joku syy. Ne on mökillä, se on keilaamassa yms.

    • miniä7777777

      olin aikinani maatalon miniänä. mieheni oli väkivaltainen lapsia, minua ja maatilan eläimiä kohtaan. potki lehmiä jatkuvasti parressaan. en voinut tehdä asialle mitään. jos olisin tehnyt ilmoituksen jollekin, minut olisi pieksetty. kerrankinmieheni tuli raivopäissään minua kohti vasaran kanssa, kun sanoin asiasta. se olisi sillä lyönyt minua, jos en olisi potkaissut sitä hänen kädestään, ja potkaisin vielä jalkaankin, että pääsin pakoon. en ole yleensä väkivaltainen, mutta suojelin itseäni. tapauksen näki yks niitten sukulaisnainen ja mieheni juoksi äidilleen kertomaan, että olin potkaissut, niin he lähtivät siitä paikasta koko porukka näyttämään mustelmat lääkärille, että miniä oli potkaissut. minun ei auttanut sanoa että sillä oli vasara kädessä aikoen lyödä minua sillä. sitten tulivat lääkärinlausunto kourassaan mulle ilkkuen, että tässäpä todiste miniän väkivaltaisuudesta. ei siellä miniän puolia pitänyt kukaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      182
      11366
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      57
      5412
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2677
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      40
      2355
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1831
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      44
      1775
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      41
      1440
    8. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      27
      1413
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1366
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      37
      1349
    Aihe