12 vuotiaalla mahakarvoja?!

karvamahatyttö

Oon 12v ja huomasin et mun mahassa alkaa kasvaa karvoja! Mistä johtuu? Saa kysellä tarkemmin...

6

128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mitämitäihmettä

      et edes kerro ootko tyttö vai poika

      • tietenkinseontyttö

        Osaatko lukea?


    • justjust689

      tyttö se on

    • Odota_rauhassa

      Kuinka vahvaa tuo karvankasvu on? Hento karvoitus on ihan normaalia. Hormoonitoimintasi on käynnistymässä ja silloin voi karvaakin kasvaa tavallista enemmän. Kunhan hormoonit asettuu normaaleiksi, karvankasvukin asettuu normaaliksi.

    • abcd00

      Toistaiseksi ei syytä huoleen. Jos karvoitus on tummaa ja alkaa ajan myötä leviämään niin sitten lääkäriin.

    • gfhdfgffffffffffff

      Normaalin naisellisen häpykarvoituksen raja on yleensä varsin vaakasuora, ja häpykarvat eivät ylety pitkälle reisiin (muutama hajakarva voi olla). Jos karvat kasvavat miehekkäällä tavalla (eli häpykarvoja kasvaa melkeinpä napaan asti "pystysuorana viivana"), on hormoniarvoissa jotain vikaa, ja silloin on hyvä käydä lääkärissä.

      Ohut vaalea karva eri puolella ihoa on ihan normaalia. Se voi olla kohtuullisen pitkääkin, mutta koska on vaaleaa, ei näy kauaksi. Itselläni sitä on esim. rintojen allakin. Näen karvat hyvässä valossa läheltä katsoen, mutta en esim. jos seison peilin edessä ja katson.

      Hyvin laihoilla naisilla voi olla enemmän ohutta vaaleaa karvaa iholla (elimistö kai pyrkii sillä lämmittämään itseään, vaikka eihän sillä mitään oikeaa lämmittävää vaikutusta ole).

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      27
      3493
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      41
      2339
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      35
      2168
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      7
      1937
    5. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      43
      1532
    6. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1369
    7. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      127
      1252
    8. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      259
      1210
    9. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      45
      1155
    10. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      13
      1139
    Aihe