12 vuotiaalla mahakarvoja?!

karvamahatyttö

Oon 12v ja huomasin et mun mahassa alkaa kasvaa karvoja! Mistä johtuu? Saa kysellä tarkemmin...

6

181

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mitämitäihmettä

      et edes kerro ootko tyttö vai poika

      • tietenkinseontyttö

        Osaatko lukea?


    • justjust689

      tyttö se on

    • Odota_rauhassa

      Kuinka vahvaa tuo karvankasvu on? Hento karvoitus on ihan normaalia. Hormoonitoimintasi on käynnistymässä ja silloin voi karvaakin kasvaa tavallista enemmän. Kunhan hormoonit asettuu normaaleiksi, karvankasvukin asettuu normaaliksi.

    • abcd00

      Toistaiseksi ei syytä huoleen. Jos karvoitus on tummaa ja alkaa ajan myötä leviämään niin sitten lääkäriin.

    • gfhdfgffffffffffff

      Normaalin naisellisen häpykarvoituksen raja on yleensä varsin vaakasuora, ja häpykarvat eivät ylety pitkälle reisiin (muutama hajakarva voi olla). Jos karvat kasvavat miehekkäällä tavalla (eli häpykarvoja kasvaa melkeinpä napaan asti "pystysuorana viivana"), on hormoniarvoissa jotain vikaa, ja silloin on hyvä käydä lääkärissä.

      Ohut vaalea karva eri puolella ihoa on ihan normaalia. Se voi olla kohtuullisen pitkääkin, mutta koska on vaaleaa, ei näy kauaksi. Itselläni sitä on esim. rintojen allakin. Näen karvat hyvässä valossa läheltä katsoen, mutta en esim. jos seison peilin edessä ja katson.

      Hyvin laihoilla naisilla voi olla enemmän ohutta vaaleaa karvaa iholla (elimistö kai pyrkii sillä lämmittämään itseään, vaikka eihän sillä mitään oikeaa lämmittävää vaikutusta ole).

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      126
      1780
    2. 109
      1279
    3. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      140
      1110
    4. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      1019
    5. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      55
      950
    6. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      130
      930
    7. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      244
      919
    8. Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.

      Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?
      Maailman menoa
      76
      786
    9. Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.

      Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu
      Ikävä
      58
      779
    10. Pridekulkue kiellettävä?

      Näin täällä suoraan vaaditaan. Perusteina mitä mielikuvituksellisimmat tarinat. No, miksi ihmeessä kukaan ei ole samalla
      Luterilaisuus
      178
      749
    Aihe