Jos iskis sellainen tilanne, että olis varaa ostaa uusi tai käytetty auto liikkeessä, niin miten se maksu oikeasti tapahtuu?
1. Käteisen rahan kuljettaminen kirjekuoressa on pois suljettu turvallisuuden ja kaikinpuolisen käsittelyn vaikeuden takia.
2. Kun sanot myyjälle, että maksat käteisellä, niin soittaako se pankkiin ja kysyy asiaa vakuudesta vaiko kirjoittaako se laskun joka pitää maksaa sit viikossa, vaiko antaako se lapun jonka voit sitten maksaa vaikka asiakaspäätteellä tai tabletilla siinä myyjän luona, minkä jälkeen sitten lähetät kuitin myyjälle sähköpostiin....
auton osto käteisellä.
27
1409
Vastaukset
käteis maksulla maksat suoraan rahat tiskiin (voit joutua selittämään tai todistamaan rahan alkuperän EU:n rahanpesu säädökset) tai sit vingutat pankkikorttias maksutilanteessa
- jullit.hoitoon
" Jos iskis sellainen tilanne, että olis varaa ostaa uusi tai käytetty auto liikkeessä, niin miten se maksu oikeasti tapahtuu? ". Eli aloittajajulli paljastaa heti alussa, että rahaa ei ole. Parasta totutella tunteeseen, sillä rahattomuus voi kestää pitkäänkin.
- vittuettäköyhätvituttaa
jullit.hoitoon kirjoitti:
" Jos iskis sellainen tilanne, että olis varaa ostaa uusi tai käytetty auto liikkeessä, niin miten se maksu oikeasti tapahtuu? ". Eli aloittajajulli paljastaa heti alussa, että rahaa ei ole. Parasta totutella tunteeseen, sillä rahattomuus voi kestää pitkäänkin.
Itellä pisti kans silmään tuo sama. Ihmetyttää, kun nää täysin hyödyttömät perseaukiset paskahousut ees kelailee tuollasia, näitten paskiaisten kannattais keskittyä hiljaiseen rukoukseen, ettei uusi hallitus leikkaisi sosiaalitukia.....
- HEH__HEH
Ja uusi hallitushan muuten leikkaa, periaatteella jokaiselta jotakin. Eli suomipalstan rahattomat jullit ei lähivuosina ostele minkäänlaisia autoja, ei vaikka kuinka olisivat autoverosta huolissaan. HEH HEH
HEH__HEH kirjoitti:
Ja uusi hallitushan muuten leikkaa, periaatteella jokaiselta jotakin. Eli suomipalstan rahattomat jullit ei lähivuosina ostele minkäänlaisia autoja, ei vaikka kuinka olisivat autoverosta huolissaan. HEH HEH
Jep jep ja autoveron poistolla syövät pääoman velka autoista
- ruger
vittuettäköyhätvituttaa kirjoitti:
Itellä pisti kans silmään tuo sama. Ihmetyttää, kun nää täysin hyödyttömät perseaukiset paskahousut ees kelailee tuollasia, näitten paskiaisten kannattais keskittyä hiljaiseen rukoukseen, ettei uusi hallitus leikkaisi sosiaalitukia.....
Onko lääkkeet jääneet ottamatta vai oletko vain idiootti?. Sinua voisi ampua päähän ja nauraa päälle.
- vittuettäköyhätvituttaa
ruger kirjoitti:
Onko lääkkeet jääneet ottamatta vai oletko vain idiootti?. Sinua voisi ampua päähän ja nauraa päälle.
Nyt meni perseaukisella täysin mitättömällä elämäntapaluuserilla herne nenään. Teitä paskiaisia ei kohta tarvitse edes ampua, kun porvarihallitus leikkaa sosialitukia(sais lakkauttaa kokonaan) niin kuolette loiset nälkään ja viimeistään talvella kylmään.
tai pankin takaama shekki
- Se-on-helppoa
Ei ole mitään ongelmaa, kun nostat rahat pankista niin pyydä mahdollisimman helpossa muodossa luovuttaa ne, jolloin summasta 500 euron seteleinä suurin osa. Ei ole mikään kanto ongelma eikä turvallisuustekijä. Toissa vuonna ostin käteisella ja normaali kesäasu päällä. Nyt kun on näin lämmintä tulossa niin ethän tarvitse kuin sortsit ja paidan. Minulla oli ´liivi siinä päällä, jonka taskussa nippu seteleitä. Vaadi hinnasta riittävä alennus. Katso tuotteiden hintoja maailmalla ja selvitä niiden todelliset hinnat. Uusien hinnoissa on pelivaraa paljon. Jos osaat järkeillä asiat, niin ostat valmistajalta suoraan ja tuot sen maahan ja maksat verot ym sekä tullin, mikäli eu:n ulkopuolelta.
- iskijämyös
Mulla on iskenyt sellainen tilanne muutaman kerran . Käteisellä tahi pankkikortilla on moinen hoitunut
- Liikkeet
3. Otat pankkitunnukset mukaan kaupantekoon, näpyttelet myyjäliikkeen koneelta sovitun kauppasumman liikkeen tilille, saat kauppakirjan kuitin maksusta ja ajelet juuri ostamallasi autolla kotiin.
- Deltalla_näin
Itse maksoin ihan kuin ruokakaupassa kortilla. Siitä vaan näpyttelin lukijaan tunnusluvun ja ihan samoin tuli ilmoitus: maksu hyväksytty. Pankkipuoleta piti olla, ei luotto. Auton hinta n. 17 000 euroa.
- giggelis
Höpö höpö, useimmissa käyttötileissä on raja ettet voi sitä tuollaista ostoa tehdä. Luottokortilla tuota ei taas saa maksaa koska autokauppiaalta viedään siitä siivu samalla.
- depit
ite ainakin maksoin 22,000 tonnin kaaran samalla tavalla kuin ruokakaupassa pari maito tölkkiä. vaati tosin käyttö katon väliaikaisen poistamisen.
- helposti_käy
giggelis kirjoitti:
Höpö höpö, useimmissa käyttötileissä on raja ettet voi sitä tuollaista ostoa tehdä. Luottokortilla tuota ei taas saa maksaa koska autokauppiaalta viedään siitä siivu samalla.
Kortilla voi olla käteisen nostoraja, mutta kyllä sillä ostoksensa voi maksaa. Minulla on 800 euron päivittäinen nostoraja, ja maksoin maksupäätteellä 18.000:n euron välirahan, kuten maitokaupassa.
- 158
On kahden viikon käteismaksuaika. Maksun siirron ajaksi poistat rajaukset ja kaikki sujuu. Nostorajajat taas kohdilleen siirron jälkeen. Omalla koneella se sujuu tai käyt pankissa tiskillä.
- ertrvwqwerv
Ei nämä nostorajat koske nettipankissa maksettavia laskuja, vain pankkiautomaatin käteisnostoja.
- rahallamaksaa
Uuteen lakiin sisältyy muun muassa aiempaa laajempi asiakkaan tuntemisvelvollisuus ja liikesuhteiden jatkuvan, riskiperusteisen seurannan vaatimus. Uuden lain myötä nyt myös veroneuvontaa ja omaisuudenhoito- ja yrityspalveluita tarjoavien yritysten tulee ilmoittaa epäilynsä keskusrikospoliisin rahanpesun selvittelykeskukseen. Tavaroiden myyntiä tai välitystä harjoittavien yritysten tulee tehdä ilmoitus siltä osin, kun asiakkaan käteismaksu yksittäisenä tai toisiinsa kytkeytyvinä suorituksina on vähintään 15 000 euroa. Viranomaistahoista vero, tulli-, rajavartio- ja ulosottoviranomainen sekä konkurssiasiamies tulivat myös lain ja ilmoitusvelvoitteen piiriin.
15 000€ on summa, jonka voi huoletta heittää käteisenä tiskiin.
Visalla ei voi maksaa, kun summat on tuhansia euroja, ellei myyjä saa hyvitystä
luottoyhtiön ottamasta provisioista. (Suomessa Luottokunnan perimä provisio vaihtelee tyypillisesti 0,31 prosentista 0,9 prosenttiin riippuen millä kortilla maksaa).
Jokainen voi laskea paljon autokauppiaalle (asiakkaalle) maksaa, jos asiakkaat maksaisi Visalla - raha-on-rahaa
Rahaa vaan taskut täyteen. On muuten kiva tunne, kun on omaa rahaa kunnon kasat.
Liikkeessä sitten sanoo että käteinen. Kun tulee maksun aika, niin siihen vaan kassatytölle tiskiin rahaa jossa alkaa laskemistoimi.
Hienoo se on. Ehdottomasti käteisellä. Siinä ehtii nähdä työntä ja säästöjensä fyysistä tulosta, eli rahaa.
Muutenkin olen sitä mieltä, että rahaa alan käyttämään. Korttiostoissa ei koskaan tiedä, onko rahaa vai ei tai kuinka paljon on jäljellä.- Anonyymi
Tämä on ylivertainen tunne mitä ihminen voi saavuttaa vain kerran elämässään, sillä sen voi kokea vain yhden ainoan kerran. Muilla kerroilla ei samalta tunnu
- lksfjskljgklgj
Seitsemän vuoden sisällä olen ostanut kaksi autoa, viimeisimmän uutena ja kummatkin kävin maksamassa autoliikkeen tilille pankissa jossa vaadin paperisen kuitin suorituksesta jonka näyttämällä myyjälle auto siirtyi omistukseeni.
Sitä aiemmin 90-luvulla ostin kaksi käytettyä autoa ihan käteisellä setelirahalla.
Velkaa en ole vielä yhdenkään auton takia ottanut. - Käteiskauppa
Ehdottomasti käteisellä ja miksi ihmessä 500 euron setelleinä.
Paljon hienommalta tuntuu, kun maksaa 100 ja 50 euron setelleinä vaikka tuollaisen 18 000 euron auton.
Sinä saa kassaneiti jonkinaikaa setelleitä laskeskella.
Pitäähän sen rahan tuntua fyysiseltä, että tässä nyt maksaa rahalla oikeasti, eikä millään kortilla tai pankkisiirrolla, jolloin rahan meno ei tunnu miltään, kun ei ole fyysistä rahaa. - köyhätpaskiaiset
Jos sattuis sellanen tilanne, et lehmät lentäis, niin miten se lennonjohto tapahtuis......?
Meinaan ihan yhtä suuri todennäköisyys, et näinki kävis........ - noinsemenee
Verkkopankki on nykyisin kätevä. Sieltä tulostetaan kuitti, jossa on arkistointitunnus ja homma on sillä selvä.
- tietopankista
Aivan ja juurikin näin. On.
- Anonyymi
2021 vuonna sain noin 10 000e auton ostamista varten laskun kamuxilta, jonka maksoin verkkopankissa. Sit piti tuoda printatut kuitit maksusta. Yllätys oli se että vasta muutaman päivän jälkeen todellisuudessa sain auton nimiini eli pelkät printatut kuitit eivät riittäneet vaikka auton sain ja niin ohjeistettiin eikä tästä nuori myyjä puhunut mitään. Varmistivat ilmeisesti pääkonttorissa että auto oli varmasti maksettu eikä kuitit ole väärennöksiä.
- Anonyymi
Ota 20 euron seteleinä pankista.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi853427Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj983155SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1803103- 1632754
Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä562448Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan
Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla82335Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis2092256Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi602227Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana
Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "142093Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li431837