Kämpän myynti erotessa

sapata

Terve,

meillä on pari vuotta sitten ostettu kaksio, lainaa vajaa 120 tonnia jäljellä ja ehkä tästä sais tosiaan sen 120-130 tonnia myydessä... meillä ollut lyhennykset vain 600e/kk kun tyttöystävällä ei ole varaa suurempaan, vastike 300e/kk. Taloyhtiön lainoja ollaan kanssa makseltu joten ei olla ton alemmas ehditty makselee... mutta nyt siis ois kuitenkin ero edessä ja mietin mitä tässä kannattais tehdä?

Jos tähän jää toinen asumaan siksi aikaa että saadaan myytyä, miten mielestänne kannattaa kämpän maksaminen jakaa? Laitetaanko vastikekin puoliksi, vai maksaako se joka tässä asuu niin vastikkeen?

Mitä tekisitte? Pankeistahan saa kyllä lyhennysvapaatakin, mutta sitten pitäis olla kanssa aika varmaa että kämppä menee kaupaksi sen aikana.

1

63

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bankworker

      Olette yhdessä vastuullisia lainasta siihen asti, kunnes a) kämppä on myyty ja vastuut poismaksettu b) toinen ottaa loppuvelan vastattavakseen kokonaan.

      Asumisjärjestely ei pankkia kiinnosta, kunhan lainanmaksu hoituu. Lyhennysvapaata kannattaa hakea, nythän pankit myöntävät näitä maksuvapaita "alennuksella" vuodeksikin. Mikään takuuhan se ei ole, että kämppä tulee myydyksi -hinta on pakko laittaa kohdilleen markkinan mukaan.

      Vastikkeen jakaminen on teidän keskinäinen asianne, josta vastaatte taloyhtiölle, ette pankille. Se, joka asuu, maksanee vastikkeen, koska toinen joutuu asumaan vuokralla. Voitte sitten laskea asunnon myynnin yhteydessä (jos ylimääräistä rahaa jää), että miten ne rahat jaetaan sitten jos toinen on hoitanut myös vastikkeen jonkun aikaa. Samoin lainanlyhennys on keskenään mietittävä asia.

      Pankkiin siis mars, ja keskustelette asian siellä auki ja sovitte jatkosta. Maksuvelvoite jatkuu, kunnes lainaa ei enää ole, sad but true.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      6
      4175
    2. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      95
      2313
    3. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      61
      999
    4. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      871
    5. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      186
      870
    6. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      854
    7. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      34
      831
    8. 36
      786
    9. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      119
      785
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      35
      782
    Aihe