Kämpän myynti erotessa

sapata

Terve,

meillä on pari vuotta sitten ostettu kaksio, lainaa vajaa 120 tonnia jäljellä ja ehkä tästä sais tosiaan sen 120-130 tonnia myydessä... meillä ollut lyhennykset vain 600e/kk kun tyttöystävällä ei ole varaa suurempaan, vastike 300e/kk. Taloyhtiön lainoja ollaan kanssa makseltu joten ei olla ton alemmas ehditty makselee... mutta nyt siis ois kuitenkin ero edessä ja mietin mitä tässä kannattais tehdä?

Jos tähän jää toinen asumaan siksi aikaa että saadaan myytyä, miten mielestänne kannattaa kämpän maksaminen jakaa? Laitetaanko vastikekin puoliksi, vai maksaako se joka tässä asuu niin vastikkeen?

Mitä tekisitte? Pankeistahan saa kyllä lyhennysvapaatakin, mutta sitten pitäis olla kanssa aika varmaa että kämppä menee kaupaksi sen aikana.

1

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bankworker

      Olette yhdessä vastuullisia lainasta siihen asti, kunnes a) kämppä on myyty ja vastuut poismaksettu b) toinen ottaa loppuvelan vastattavakseen kokonaan.

      Asumisjärjestely ei pankkia kiinnosta, kunhan lainanmaksu hoituu. Lyhennysvapaata kannattaa hakea, nythän pankit myöntävät näitä maksuvapaita "alennuksella" vuodeksikin. Mikään takuuhan se ei ole, että kämppä tulee myydyksi -hinta on pakko laittaa kohdilleen markkinan mukaan.

      Vastikkeen jakaminen on teidän keskinäinen asianne, josta vastaatte taloyhtiölle, ette pankille. Se, joka asuu, maksanee vastikkeen, koska toinen joutuu asumaan vuokralla. Voitte sitten laskea asunnon myynnin yhteydessä (jos ylimääräistä rahaa jää), että miten ne rahat jaetaan sitten jos toinen on hoitanut myös vastikkeen jonkun aikaa. Samoin lainanlyhennys on keskenään mietittävä asia.

      Pankkiin siis mars, ja keskustelette asian siellä auki ja sovitte jatkosta. Maksuvelvoite jatkuu, kunnes lainaa ei enää ole, sad but true.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      1660
    2. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      84
      1566
    3. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      96
      1463
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      254
      1392
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1361
    6. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      48
      892
    7. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      880
    8. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      414
      852
    9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      290
      822
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      807
    Aihe