- Älä katso kameraan profiilikuvassa.
- Pukeudu muodikkaasti profiilikuvaan.
- Hallitse syvyysterävyys kuvissa siten että tarkennus on sinuun ja tausta on epäterävä.
- lisää kuvia joissa:
-- on muita ihmisiä
-- on naisia flirttailemassa sinulle ( esim sinä olet keskellä ja naiset vierelläsi tai nainen vaikka kuiskaa sinulle jotain)
-- leikit lemmikkien kanssa
-- teet jotain fyysistä/urheilullista/vaativaa
- älä lisää kuvia, joissa:
-- olet yksin sosiaalisessa ympäristössä (esim baarissa otettu kuva jossa seisot yksin).
-- sinä flirttailet naisille.
- Pukeudu muodikkaasti profiilikuvaan.
- Hallitse syvyysterävyys kuvissa siten että tarkennus on sinuun ja tausta on epäterävä.
- lisää kuvia joissa:
-- on muita ihmisiä
-- on naisia flirttailemassa sinulle ( esim sinä olet keskellä ja naiset vierelläsi tai nainen vaikka kuiskaa sinulle jotain)
-- leikit lemmikkien kanssa
-- teet jotain fyysistä/urheilullista/vaativaa
- älä lisää kuvia, joissa:
-- olet yksin sosiaalisessa ympäristössä (esim baarissa otettu kuva jossa seisot yksin).
-- sinä flirttailet naisille.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Jos nuo ovat sun sääntöjäsi miehille, pidä ne vain ominasi älä tarjoo toisille.
nuo ovat siis pelimiehelle, heh
Ainoastaan kolme ensimmäistä ( tosin niistäkin ensimmäinen on vähän niin ja näin ja tuo muodikkuus kannattaa korvata ns. siisteydellä) ovat ns. yleispäteviä mielestäni. Lopuista saattaa olla enemmän haittaa kuin hyötyä.
Saamamies saa pillua kuvalla kun kuvalla.
- Älä katso kameraan profiilikuvassa.
Erittäin huono neuvo. Silmät ja katse ovat tosi tärkeitä, niiden pitää näkyä.
- Pukeudu muodikkaasti profiilikuvaan.
Mielestäni tärkeintä on, että mies pukeutuu itsensä näköisesti.
- Hallitse syvyysterävyys kuvissa siten että tarkennus on sinuun ja tausta on epäterävä.
Tämä on kai ihan ok.
- lisää kuvia joissa:
-- on muita ihmisiä
Miksi? Pitäisikö sen olla osoitus sosiaalisuudesta vai?
-- on naisia flirttailemassa sinulle ( esim sinä olet keskellä ja naiset vierelläsi tai nainen vaikka kuiskaa sinulle jotain)
Ei, ei ja vielä kerran ei. :D
-- leikit lemmikkien kanssa
Tämä tekisi minuun positiivisen vaikutuksen kyllä.
-- teet jotain fyysistä/urheilullista/vaativaa
Miksei, jos kyse on itselle tärkeästä harrastuksesta tai muusta mieluisasta tekemisestä.
En antaisi ainuttakaan noista.
Katse , silmät erittäin tärkeät minulle.
Mieluiten nassukuva, eihän siinä edes vaatteita näy.
Terävyyskään ei nyt kauhian tärkeää, kunhan saa selvän.
Ei missään nimessä kuvia muides kanssa !!!!!
Ei lemmikkejä, olen allerginen.
Liikuntakuva nyt turhaa, ainut hyvä puoli että tulee se mahdollinen vartalolihavuus esille.
Selfiet on ok vaikka olisi yksin, mutta ei kuitenkaan baarissa, en käy itsekään niissä.
Vika pitää paikkaansa.
Tässä nähdään että laittakaa miehet täysin omanlaisenne profiili ja kuvat kun meitä naisia on joka makuun ja jokaisella oma meilläkin oma makunsa.
Naiset helposti tuomitsevat tällaiset vinkit. Joistakin sentään on samanlaisia mielipiteitä.
Näiden vinkkien tarkoitus ei ole olla samaa mieltä naisten kanssa vaan tarkoitus on auttaa miehiä romanttisten suhteiden luomisessa.
Yhteenvetona: älä korjaa profiiliasi, jos se toimii eli saat paljon yhteydenottoja. Jos et saa yhteydenottoja ja olet toiminut toisin kuin vinkkaan, kokeile ihmeessä vinkkejä.
"Näiden vinkkien tarkoitus ei ole olla samaa mieltä naisten kanssa vaan tarkoitus on auttaa miehiä romanttisten suhteiden luomisessa."
Samaa mieltä olevien miestenkö kanssa niitä sitten on tarkotus luoda?
Olisi kannattanut heti aluksi tuoda ilmi se että tarkoitat ohjeet vain miestä hakeville miehille. Turhaan sitten naiset ovat mielipiteitään kertoneet ja sanoneet toimiiko vai ei. Koska varmaan homma toimiikin homoilla eri tavalla kuin heteroilla ja uskon kyllä että nuo kuvavinkit voikin homoilla toimia. Heteroilla ei.
Niin... ja muista nimenomaan mainita:
-Hakusessa
-Liikenteessä
-Pilke silmäkulmassa
-Omillaan toimeentuleva
Voi hyvää päivää mitä ohjeita!!!! Ihan ensiksikin, kuvaa ei ole edes pakko olla. Itse löysin oikein kivan näköisen miehen sellaisen profiilin takaa, jossa ei kuvaa ollut. Yhdessä oltu jo vuosia. Ulkonäkö on fiksuille ihmisille muutenkin toisarvoista, joten kun profiilia tekee, niin kummallista nostaa esille vain kuviin liittyvät asiat. No, kommenttini näitä.
- Älä katso kameraan profiilikuvassa.
Tietysti saa katsoa, ja aina parempi jos katsot. Plussaa jos hymyilet!
- Pukeudu muodikkaasti profiilikuvaan.
No ainakin siististi... Jätä se tupakka ja olutpullo pois kädestä, ja vaihda verkkarit farkkuihin. Pukedu ikäsi mukaisesti. Tummassa puvussakaan ei kannata olla.
- Hallitse syvyysterävyys kuvissa siten että tarkennus on sinuun ja tausta on epäterävä.
No mielummin näin kuin toisinpäin.;)
- lisää kuvia joissa:
-- on muita ihmisiä
Ei muiden ihmisten kuvia pidä laittaa omaan profiiliin. Se on asiatonta, jos siihen ei ole muiden ihmisten lupaa.
-- on naisia flirttailemassa sinulle ( esim sinä olet keskellä ja naiset vierelläsi tai nainen vaikka kuiskaa sinulle jotain)
Miksi ihmeessä kukaan kiinnostuisi miehestä, joka jo profiilikuvassa flirttailee muille naisille tai muut naiset hänelle??? Tämä on ihan järjetön ajatus.
-- leikit lemmikkien kanssa
Hyvä juttu, mikäli sinulla on lemmikkejä.
-- teet jotain fyysistä/urheilullista/vaativaa
Jos urheilu on sinulle iso asia elämässä, niin silloin tämä on hyvä. Mutta jos olet tavallinen tallaaja, joka kerran viikossa käy pelaamassa sählyä äijien kanssa, niin älä suotta anna itsestäsi väärää kuvaa. Ole oma itsesi, silloin olet parhaimmillasi.
- älä lisää kuvia, joissa:
-- olet yksin sosiaalisessa ympäristössä (esim baarissa otettu kuva jossa seisot yksin).
Kukaan järkevä nainen ei kiinnostu miehestä, joka laittaa profiiliin baarissa otettuja kuvia... Parilla kuvalla kuvastat sitä mitä olet, ja jos jo siellä on baarikuva, nainen saa vaikutelman että hillut joka viikko baarissa, oli se totuus tai ei.
-- sinä flirttailet naisille.
Tämä on tietysti huonoin mahdollinen kuva. Huoh.
Jos etsii puhtaasti vain seksiseuraa, niin jonkun teinin mielestä näissä voi olla ajatusta. Mutta järkevien ihmisten kesken seksiseurakin haetaan vähän erilaisista profiileista -puhumattakaan parisuhteista.
Ehkäpä järkevin vinkki on ettei tee mitään profiila ja kiertää kaukaa naiset jotka roikkuvat deittisivuila.
Missäs näihin naisiin sitten voi tutustua jotka ei baareissa käy?
Tottakai kannattaa olla deiteissä. 10% pareista tutustunut niiden kautta.
Älkää uskoko muiden miesten juttuihin ettei niissä kannata olla, yrittävät vain provosoida teidän pois jotta itselleen jäisi isommat apajat.
Pystyn perustelemaan kantani sillä että se on niin älytöntä kilpailua jo sukupuoli jakauman takia. Sit tulee koulutuserot ja se että miehen pitää olla tosi hyvä kirjoittaja. Pitää vaan lähteä ulos livenä näytille.
Ajattelematta näin voisi olla , mutta ei kuitenkaan ole. Vaikka siellä on miehiä enemmän kuin naisia niin suurin osa miehistä typerine ehdotuksiin ei taatusti kilpaile millään lailla fiksun aloitusviestin kanssa.
Kaikki naisetkaan ei ole tosi hyviä kirjoittelemaan.
Koulutuserothan on live-elämässäkin.
Edelleen osaa näistä deittinaisista et pysty tapamaan livenä kun he eivät esim. baareissa käy.
Mitä jos ei ole varaa muodikkaisiin vaatteisin ja mitä jos ei osaa flirttailla ja mitä jos on ujo?
Vaatteissa tärkeintä on, että istuvat hyvin. Epävarma mies helposti pukeutuu numeroa liian isoon paitaan. (Koska kuvittelee, että isot vaatteet peittävät ongelmakohdat. Itseasiassa lihavat naiset sortuvat samaan usein kuvittelemalla, että telttavaatteiden alta kukaan ei huomaa heidän lihavuuttaan vaikka todellisuudessa näyttävät niissä entistä tätimäisemmiltä.)
Ujollakin voi olla harrastuksia ja niistä otetut kuvat voivat toimia hyvin. Jos selität postimerkkeilystä jotain ryhmässä jonka jäsenet kuuntelevat sinua innostuneesti, siitä tilanteesta tulee hyvä kuva.
Ei missään nimessä saa laittaa kenenkään muiden kuvia esille!!!! Ehdoton asia.
En voi ottaa itsestäni kuvia koska ei ole ketään kaveria jok aräpsii kuvia.
Ei minullakaan, selfie kelpaa !
Etkö ole kuullut selfiestä tai kameran itselaukaisusta?
Tämähän olikin tarkoitettu miestä etsiville miehille. Aloittaja kertoo sen toisessa viestissään, vähän selkeämpi voisi olla.
Vinkkejä miehille naisten etsintään. Sanoin vaan ettei vinkkien tarkoitus ole kerätä naisilta pisteitä täällä palstalla tyyliin "oi kun ihana vinkki". Vaan tarkoitus on saada nainen kiinnostumaan treffisivustolla.
Ahaa. Naisten mielipiteet on tärkeitä, naisethan ne pitää saada kiinnostumaan, ja kun enemmistö sanoo että vinkit ei toimi, niin kyllä sitä kannattaisi uskoa. Kyllä minä naisena enemmän uskon miesten mielipiteitä siitä mikä miehiä kiinnostaa kuin yhden naisen ohjetta. Tietenkään mitään höpöhöpökirjoituksia en usko, mutta tässäkin on ihan asiallisesti kritisoitu.
Yhdyn itsekin mielipiteeseen: varsinkin se että kuvissa on muita mukana, erityisesti naisia, on luotaantyöntävimmistä päistä kuvia, kun haen miestä, joka voisi mahdollisesti kiinnostua juuri minusta. Mutta ehkä sinulla onkin juuri se agenda, yrität saada muut miehet käyttämään vinkkejäsi, jotta kukaan ei kiinnostu heistä, ja sinulle jää enemmän. ;)
Tässä on aloittajana nyt varsinainen "pelimies" asialla kertomassa muille mitä naiset OIKEASTI haluavat. Kun ei ne raukat itse sitä tiedä. :D Ei nyt aina ihan niinkään...
Omia kokemuksiani siitä mikä toimii miehenä nettideiteillä.
- Ole komea. ( Eli ota itsestäsi hyvä kuva. Vaatii joskus paljon vaivaa jos on hieman haasteellisen näköinen kuten allekirjoittanut)
- Pieni hymy on hyvästä. Totinenkin saa olla, mutta ei vittuuntuneen näköinen
- Siisti olemus ja istuvat vaatteet.
- Kattava profiili ilman itsesääliä ja synkistelyä. Jos synkistyttää, niin parisuhde ei ole siihen mikään ratkaisu. Se puoli ensin kuntoon, että voit ryhtyä tasapainoiseksi kumppaniksi jollekkin.
- Kuvaus siitä mikä on sulle itsellesi elämässä tärkeää. Antaa kuvan susta että tunnet itsesi. Ja helpottaa oikean laisen naisen tarttumista juuri sinun profiiliisi.
- Kerrot suht selkeästi mitä etsit. Antaa määrätietoisen kuvan susta. Hyväksy kuitenkin se, että jos vedät hyvin tarkat sentti/kilokriteerit, tai etsit vanhana setämiehenä nuoria likkoja, niin se antaa monelle mimmille susta arvelluttavan signaalin.
- Ole itse aloitteellinen sellaisia naisia kohtaan jotka sinua kiinnostavat
Siinä nyt joitain jotka toimivat omalla kohdallani.
Hyviä vinkkejä myös!
Tässä on oikeasti hyviä vinkkejä, toisin kuin aloittajalla.
Ihme lyttäämistä täällä. Mielestäni aloittajalla oli varsin hyviä vinkkejä. Joskin sen verran korjaisin että älä katso _suoraan_ kameraan niin kuin passikuvassa mutta älä myöskään vedä niin yli että lataat useita kuvia joissa yhdessäkään et katso edes kameraan päin. Passikuvan kuvakulma nyt vaan ei imartele juuri ketään.
Toinen koht: älä lisää flirttailu kuvia, ollenkaan. Joku ryhmäkuva harrastuksista tai kavereiden kanssa on ihan kiva ja antaa kuva siitä että sosiaaliset taidot on kunnossa mutta kuva jossa sinulla on nainen molemmissa kainaloissa ei ole hyvä idea jos etsit parisuhdetta etkä pelkkää seksiä. Sellainen antaa sinusta kuvan että olet tai haluaisit olla pelimies ja nautit suuresti naisten (huomaa monikko) antamasta huomiosta. Useimmat naiset toivovat kuitenkin uskollista kumppania, niin sanottua yhden naisen miestä.
Eiköhän tuossa huvita nuo pelimiesoppien korostamiset. Ja mitä hyötyä on antaa vinkkejä joista osa rikkoo suurimman osan treffipalveluista sääntöjä. Toisten kuvia kun ei saa lisätä.
Kameraan katsominen on vähän kaksipiippuinen juttu. Enemmän merkitsee onko kuva muuten hyvä. Eli esim. kohta kolme. Muodikkaita vaatteita tuskin kannattaa hommata, elle itse niistä pidä. Silloin toki niin kannatta tehdä. Mutta eikö henkilö silloin tekisi niin ilman erillistä mainintaakin?
Naisten kilpailuviettiä / hyväksyntää en ihan heti lähtisi hakemaan toisten akkojen flirttailukuvia lisäämällä. :D Vaikuttaa lähinnä urpolta noin normikansalaisen näkökulmasta.
Urheilukuva on ihan jees.