Ei se ole oma vika että on masentunut joten ihan turha tulla inisemään että jokaisen ihmisen on kannettava vastuu omasta elämästään syyttelemättä muita. Se ei myöskään aina ole saamattomuutta ja laiskuutta jos ei uskalla mennä juttelemaan naisille kun itsetunto on tuhottu lopullisesti jo kouluaikoina.
Monen kiusatun elämä menee pilalle lopullisesti eikä siihen todellakaan auta masennuslääkkeiden syöminen eikä pitkät jopa 10 vuotta kestävät terapiat. Kaikkein oudointa on ettei yhteiskunta puutu kiusaamiseen juuri millään tavalla. Jos joku on sitä mieltä ettei asia ole näin kuin esitän niin ammun hänet virtuaalisesti.
http://www.mtv.fi/uutiset/ulkomaat/artikkeli/brittitutkimus-joka-kolmatta-masentunutta-nuorta-aikuista-kiusattu/5155046
Kaikki kiusaajat olis syytä teloittaa ja monet naiset myös koska asettuvat kiusaajien puolelle antamalla heille pillua ja rakastumalla heihin. Kyllä niin tekis mieli antaa aseiden laulaa mutta tiedän itsekkin että se olis peruuttamatonta enkä voisi enää sen jälkeen jatkaa elämääni kun kaikki vihais minua vaikka vihaa ne nytkin.
Monen kiusatun elämä menee pilalle lopullisesti eikä siihen todellakaan auta masennuslääkkeiden syöminen eikä pitkät jopa 10 vuotta kestävät terapiat. Kaikkein oudointa on ettei yhteiskunta puutu kiusaamiseen juuri millään tavalla. Jos joku on sitä mieltä ettei asia ole näin kuin esitän niin ammun hänet virtuaalisesti.
http://www.mtv.fi/uutiset/ulkomaat/artikkeli/brittitutkimus-joka-kolmatta-masentunutta-nuorta-aikuista-kiusattu/5155046
Kaikki kiusaajat olis syytä teloittaa ja monet naiset myös koska asettuvat kiusaajien puolelle antamalla heille pillua ja rakastumalla heihin. Kyllä niin tekis mieli antaa aseiden laulaa mutta tiedän itsekkin että se olis peruuttamatonta enkä voisi enää sen jälkeen jatkaa elämääni kun kaikki vihais minua vaikka vihaa ne nytkin.
Vastaukset 49
Vanhimmat
Korjataan nyt sen verran ettei se masennus kaikkien muiden ihmisten syytä ole mutta kiusaajien ja useiden yhteiskunnallisten päättäjien syytä se on.
Monilla ihmisillä vain on ikävä tapa syyllistää kiusattua ihmistä että se on pelkästään hänen oma vikansa että joutui kiusatuksi. Sitten käsketään lopettaa valittaminen ja alkaa tehdä asioille jotain vaikka se on lähestulkoon mahdotonta jos on vakavasti masentunut ja on pahoja sosiaalisia pelkoja.
Vihaan myös tuollaisia ymmärtämättömiä ihmisiä jotka antavat typeriä neuvoja vai ovatko he kenties juuri niitä samoja kiusaajia joita pitäis kouluttaa kunnolla.
Vaikka masennus olisivat kuinka toisten syytä, ei se tarkoita ettei sille itse pystyisi mitään tekemään. Ja jos sille pystyy itse jotain tekemään, ei se tarkoita, että masennus olisi omaa syytä.
Minä syytän vain itseäni. Ihmisiä on kahdenlaisia. Niitä jotka purkaa pahaa oloaan ulospäin ja niitä jotka patoaa sen kaiken paskan sisään. Minä olen jälkimmäinen.
Kaikki masennus lähtee siitä, kun tietää, että omaa arkuuttaan ei uskalla elää. Rumuus on se tekosyy olla tapaamatta ihmisiä tai edes sitä yhtä ihmistä jonka haluaisi tavata. Tottahan se on, että olen ruma, mutta on muitakin rumia ihmisiä onnellisissa parisuhteissa.
Totuus on, että ei uskalla. Pelko tulla torjutuksi on niin valtava. Luottamus on mennyt jo itseen ja muihin. En usko että mut hyväksyttäisiin vaikka hyväksynhän mä itsekkin ihmiset riippumatta heidän ulkonäöstä.
En juuri nyt haudo itsaria, mutta silloin kun pahasti masentaa mietin sitä enää ainoana vaihtoehtona. En ajattele koskaan ikinä, että satuttaisin muita.
Se on kamalaa, kun ei uskalla elää eikä uskalla kuolla!
Hyvin kirjoitettu. Hyvin samanlaiset fiilikset mullakin. Estyneen persoonallisuushäiriön kanssa eläminen on kuin eläisi itse rakentamassaan vankilassa.
Se on tämän valtion syytä kaikki.
Okei, sovitaan että masennuksesi on muiden ihmisten syytä eikä sitä voi hoitaa lääkkeillä eikä terapialla.
Asia loppuunkäsitelty?
Helka ei ole sinkku joten mene pois. Asia loppuunkäsitelty.
Voisitko Helka lopettaa tänne kirjoittelun? Nuo sinun alentavat ja tuomitsevat viestit eivät auta masentunutta, päinvastoin. Jos vaikka hyppäisit sillalta tai jotain?
Helkan vastaukset tulee ainoastaan sukupuolen mukaan joten hänen kommenttinsa voi jättää huomiotta. Jos avauksen olisi tehnyt nainen niin helkan kommentit olisivat olleet täysin päinvastaisia "ihanaa että joku nainen ymmärtää tämän asian juuri näin se on"
Jep. Helka on tyypillinen femakko: on samaa mieltä vain,koska toinen on nainen. Tai jos kyseessä on oma agenda.
Mitään tästä ulkopuolista arvostelukykyä ei tämä ole onnistunut osoittamaan.
Ei helvetti oikeasti. Miten joku voi vuonna 2015 vakavissaan sanoa, että masennus on uhrin itsensä vika?
Naiset just aina rakastuu niihin kiusaaja jännämiehiin ja antavat aina pillua niille.
Yleensä koulukiusattua/kiusattua kiusataan juuri sen takia että hänestä liikkuu outoja huhuja, esim. On hullu, mielenvikainen, ärsyttävä, vastenmielinen tai muuten vaan sairas luonne (kuten suurin osa s24 kirjoittajista) tai on vetänyt luokkansa avutonta vammaista poikaa perseeseen ja sitten koulun tytöt levitelleet ympäriinsä tätä juttua.
Tämä nyt vain on totuus ja siinä se.
Itelläni ollut hieno elämä ja paljon kavereita ja tyttöystäviä.
T. Mies 33v viitasaarelta.
Entä jos ne huhut pitää paikkansa, kuten esimerkiksi DarkFearin tapauksessa? Mielestäni ne on silloin ihan oikeutettuja. DarkFear:han on hullu, mielenvikainen, ärsyttävä, vastenmielinen, muuten vaan sairas luonne, nussinut luokkansa avutonta vammaista poikaa perseeseen ja kaiken lisäksi hän on vieläpä samanikäinen kuin sinä.
Niin ja tukka hänellä on mallia Juice Leskinen.
Olen sukua "Taiteilija" , Juice "Mehu" Leskiselle ja on perkeleen vastenmielistä etttä juhanin hiustyyliä haukutaan täällä. Hävetkää te perkeleen häiriköityneet nettihäiriköt. Juice oli muuten YTN ettäs silleen.
Siis *YTM Siis
Entäs jos nää kaikki ilkeät juorut/huhut ovat täysin perättömiä? Kuka sitten korvaa uhrille aiheutuneen mahdollisesti loppuelämän kestävän kärsimyksen?
Minä en pitäisi itseäni näin rumana jollei mua olisi haukuttu rumaksi. Ja koska pidän itseäni rumana en uskalla edes haaveilla mistään ihmissuhteista. Että kiitosta vaan kiusaajalle! Hyvä työ!!
Eli kaksi kolmesta kiusatusta ei ole masentunut, pitäisiköhän kiusaamista käyttää hoitona masennukseen.
Jos 1/3 masentuneista on kiusattu, se ei kerro mitään siitä, kuinka moni kiusattu on masentunut. Äly hoi!!!!
Aloittaja vaikuttaa aiheesta kiusatulta tapaukselta. Nyt hän kiusaa muita kostoksi eikä kuuntele mitään järkipuhetta tai neuvoja.
No en todellakaan ole aikoinani tehnyt mitään typerää minkä takia olisin ansainnut tulla kiusatuksi. Olin sellainen hiljainen, kiltti, kunnollinen ja täysin harmiton poika yläasteella ja jouduin kiusatuksi.
Nyt ehkä vaikutan pahalta ihmiseltä koska kiusaaminen ja se että naiset eivät kiinnostu minusta on tehneet minusta vihaisen ja masentuneen ihmisen. Voisit edes kertoa koska olen kiusannut muita ihmisiä? Ei se kyllä mielestäni ole mitään kiusaamista että janoaa kostoa ja haluais tappaa kiusaajansa.
En todellakaan itse ole ikinä alentunut kiusaamaan ketään mutta kostaminen on aivan eri asia kuin kiusaaminen.
Ulkoiset seikat laukaisivat itsessäni vakavan masennuksen. Sille mitä minulle kävi en voinut vaikuttaa. Masennus kuitenkin asuu sisälläni ja lähtee minusta ihan itsestäni. Taistelen sen ja itseni kiikkuun vetämisen kanssa joka päivä.
Mikään määrä ystävällisiä sanoja tai tekoja ei minua auta, koska en kykene näkemään elämän hyviä puolia.
Muiden syyttäminen ei myöskään auta. Tämä kipu on ja pysyy.
Lääkitys leikkaa suurimman ahdistuksen, ja terapialla olen voinut jotenkin ulkoistaa pahaa oloa. Mutta pitää itse tosissaan haluta parantua.
Kyllä sitä masentuu jos ei kukaan rakasta.
Tottakai sitä masentuu. Pelkään loppuelämän yksinäisyyttä ennemmän kun verokarhua.
Yleensä masentuneet, etenkin elämäänsä surkuttelevat, ärsyttävät koska todennäköisesti eivät tiedä kovasta elämästä tai oikeista vastoinkäymisistä mitään.
Jos ajatellaan jotain jännämiehiä, joita palstankin ätmit niin kadehtivat, niin todennäköisesti heidän elämässään on ollut huomattavasti enemmän paskaa.
"Jos ajatellaan jotain jännämiehiä, joita palstankin ätmit niin kadehtivat, niin todennäköisesti heidän elämässään on ollut huomattavasti enemmän paskaa."
Mistä voit olla niin varma että näin on?
elämätön elämäkin on paskaa
Niin ja mistä voit tietää ettei omaa elämäänsä surkuttelevat ole kokeneet kovia vastoinkäymisiä. Eihän kukaan muutenkaan voi toisten puolesta päättää mikä on kova vastoinkäyminen kellekkin. Kovinkaan monella ihmisellä ei tunnu olevan minkäänlaista kykyä asettua toisten ihmisten asemaan.
Se elämätön elämä johtuu juuri nimenomaan huonosta itsetunnosta. Elämä jää elämättä jos on huono itsetunto eikä uskalla tehdä asioita. Huono itsetunto taas monasti johtuu kiusaamisesta.
No kyllä tervejärkinen ihminen osaa pistää asioita järjestykseen, ei naiselta pakkien saaminen vastaa vaikkapa vakavaa pahoinpitelyä. Maailmassa sattuu oikeasti tosi paskoja asioita ja jonkun mielipaha on sieltä lievemmästä päästä.
Huono itsetunto on tekosyy, jokainen varmastikin tietää että itsetunto paranee juurikin asioita tekemällä, eli kyseessä enemmänkin saamattomuus.
Ei ehkä yhdet pakit, mutta entä kun on koko elämänsä ollut ilman naista ja tulevaisuus näyttää samalta? Kyllä minä ainakin olisin näin jälkeenpäin ajatellen ottanut 20-vuotiaana mieluummin pahoinpitelyn ja elämänkumppanin kuin koko elämän yksinäisyyden. Vaikka eiväthän ne tietenkään vaihtoehtoina olleet valittavissa, kumpikaan.
Ei koko elämäänsä voi tietää kuin vasta kuollessaan.
Ei ole todellakaan noin yksinkertaista.
Niiden kohdalla joita on murjottu lapsesta asti se varmaan onkin noin. Mutta näiden aikuisiällä muodikkaasti masentuneiden kohdalla se on saamattomuus ja laiskuus.
Ihmisethän pyrkii tahallaan masentamaan herkempiä ihmisiä. Herkkiä on helppo kiusata. Ei myöskään ymmärretä, että älykäs voi olla myös herkkä.
Testien mukaan olen keskivertoa älykkäämpi, olen seksikäs. (Tai olin). Olen ollut suhteissani raivorehellinen, vain yhden miehen kanssa.
Ei auta. Niitä ominaisuuksia ei arvosteta tai sitten ne nihilisoidaan, eli ei myönnetä, että saan älykkyystesteissä keskimääräistä parempia arvosanoja. Kiusaajat vertaavat mongoloideihin, vaikka kerran sain ÄO-testistä 150, kun tein uuteen kertaan saman testin.
Minulla on muuten ammattikin.
Miksi? No. Kiusaajat menettävät ainakin mun lahjakkuuteni ja Suomi mun työpanokseni.
No. Näin ajattelen nykyään vain joskus. Mutta... Tänään tein sitten taas pari älykkyystestit ja sain 120. Mutta olin valvonut ja mietin miksi minua pidetään mongoloidina.
Ehkä yksi syy kiusaamiseen on, että en jaksa aina selittää kaikkea... Ja, että menetän helposti malttini.
Jep, näiden kokoomusmielisten "kaikki on oman onnensa seppiä ja menestyjien kohdalla kyse on taidosta ja häviäjien kohdalla siitä että he ovat paskoja ihmisiä"-asenne on yksi syy masennukseen.
Masennuksessa ihminen kasaa negatiiviset tunteet sisälleen ja usein syyttää niistä itseään, mutta sw joka vihaa, se myös uskoo minuun.
Olet päässyt nyt suuntaan, mikä voi päästää sinut vapaaksi.
Ihminen on sosiaalinen eläin ja masennus on luonnollinen reaktio syrjintään. Tietenkin alttius masentua vaihtelee yksilöstä toiseen mutta joka tapauksessa masennus johtaa toimintakyvyn heikkenemiseen ja sitä kautta syrjäytymiseen opiskeluista, työelämästä jne.
Vahvimman laki vallitsee niin luonnossa kuin ihmistenkin kesken. Esimerkiksi entinen pääministeri Stubb on tunnettu koulukiusaaja ja menestynyt mies kun taas suurin osa ATM:istä on herkkiä ja kilttejä miehiä joita on kiusattu koulussa ja jotka potevat masennusta joko työttöminä tai työssä vielä sinnitellen. Samoin kuin kiuaaminen oli ja on yhä moraalisesti käytännössä hyväksyttyä yhteiskunnassa, on myös meillä heikommilla yksilöillä yhtälainen oikeus pyrkiä kostamaan ja elämään yhteiskunnan ja muiden ihmisten siivellä. Se on samanlaista taistelua "elintilasta" kuin teidän harjoittamanne kiusaaminenkin.
Antakaa apilluu naiset niin masennus loppuu. Vain te naiset voitte vaikuttaa.
Eikä anneta. Ette te osaa naida.
Eipä kelpaa nuori ja kaunis ja fiksu ja ujo, joten ette saa.
Kiusaaminen pitää kostaa. Kiusaaminen on rikos, kiusaaja on rikollinen, rikoksesta täytyy aina rankaista ja rikollinen täytyy saada vastuuseen teoistaan. Jos yhteiskunta ei tätä pysty tai halua tehdä, niin kiusatun täytyy rankaista kiusaajaa.
Kiusaaminen ei koskaan vanhene. Ainastaan jos kiusaaja pyytää kiusaltulta anteeksi ja kiusattu antaa anteeksi, niin asia on loppuunkäsitelty.
Aikaa kostamiseen on niin kauan kuin kiusaaja on elossa.
En ota siihen kantaa mikä on oikea tapa kostaa kiusaajalle, mutta kaikki keinot ovat sallittuja.
Mä en ole koskaan ymmärtänyt tuota anteeksipyyntöä. mikä vitun taikatemppu se on, että saadaan tehdyt teot ja sanotut sanat katoamaan anteeksipyynnöllä.
Kosto on ainut tapa päästä tasoihin.
Ei pelkkä anteeksipyyntö aina riitä, eikä kaikkea tarvitse antaa anteeksi. Ei teot ja sanotut sanat myöskään mihinkään katoa. Mutta jos kyse on kiusatun mielestä riittävän pienestä teosta, niin ihan hyvin voi antaa anteeksi. Anteeksipyyntö on kiusaajalta kuitenkin osoitus siitä, että hän ymmärtää ja myöntää tehneensä väärin ja hänellä on selkärankaa ja reiluutta pyytää anteeksi.
Totta. Masennus on muiden syytä, mutta minä ainakin ihailisin sinua jos ne aseet laulaisivat. Eikä sinua vihata, vaan pahempaa, et herätä mitään tunteita. Jos aseet laulaisivat niin saisit ainakin vihat päällesi ja se on täysin vaihtoehtokelpoinen tunne muiden kanssa.