Kumppani Ex:n ja lasten kanssa lomamatkalle...

vertaistukea

Ollaan tunnettu viime syksystä. Meillä menee ihan kivasti. Nyt kuitenkin toinen ilmoitti lähtevänsä kesälomamatkalle etelään lastensa ja ex:nsä kanssa. Itselle tuli ihan kamala olo.
Ex:n kanssa ei ole muuta yhteistä kuin juuri nuo lapset ja heidän takiaan on matkalle lähdössä.
Olemme puhuneet asiasta ja sen itselleni tuottamista näkemyksistä ja mielipahasta. Minulla EI kuitenkaan kertomnan mukaan ole "mitään hätää ja syytä huoleen". Niin luulenkin ja haluankin uskoa, mutta kaikkiaan tilanteena... Jotensakkin vaikea ymmärtää ja käsittää...
Vertaistukea? Onko kenelleen käynyt vastaavaa?

8

1110

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oppeliini1

      Mene ihmeessä mukaan! Kuka kieltää sinua olemasta heidän kanssaan?

      Jos sinä tunnet lapset ja he sinut, voit olla miehen ja lasten kanssa päivisin silloin kuin xvaimo tekee omat sightseeing tuorinsa. Iltaisin hän kenties haluaa olla lastensa kanssa jolloin sinulle ja miehelle jää aikaa kahdenkeskeiseen aikaan.

      Tai voitte vuorotella päivisin lasten kanssa vietettyä aikaa, äiti saisi tilaisuude olla lastensa kansa sillä aikaa kun sinä ja mies tutkitte nähtävyyksiä.

      Eikö tuo olisi älykkäiden aikuisten kanssakäyntiä?

    • hahaadd

      kuka hullu lähtee matkalle exän kanssa vaikka olisikin lapsia ? ja viel entinen puoliso mukana ei ikinä........

      mies olisi voinut tehdä oman lomamatkansa lasten kanssa ja sinun, mutta pakko oli exän kanssa päästä matkaan..päättele siitä.

      • miesvm_1967x

        Komppaan. Itse olen aina tehnyt lasten kanssa omat lomareissut ja exät ovat tehneet lapsien kanssa omansa. Että exä mukaan lomalle.. mitä lomaa se muka on?


    • 2_20

      Varmaan hienoa, että välit exään on noinkin hyvät, mutta silti herätys. Itsellä ei tulis pieneen mieleenkään.

    • Palstan vakiovastaus. Jätä se sika!

    • gsdfgdg

      Itsellä melko tarkkaan sama tilanne ja ei tulisi kyllä kysymykseen, että nainen lähtisi exänsä kanssa lomalle. Huhhuh.. Vakavan puhumisen paikka.

    • dyuhoikeioed

      Minullakin on kaksi lasta, ja välit lasten toiseen vanhempaan on hyvät/asialliset. Mutta eipä tulisi mieleenkään lähteä exän kanssa lomamatkalle! En lähtisi edes sinkkuna, ja parisuhteessa vielä vähemmän. Jos oma puolisoni ehdottaisi tekevänsä niin, niin en hyväksyisi. Ja ei reissulle lasten takia tarvitse lähteä, koska lapsetkin saavat vain vääristyneen kuvan siitä, kenen kanssa se oma isä/äiti nyt onkaan parisuhteessa. Lapset kuvittelevat muutenkin pitkään ja turhaan vanhempien yhteen paluuta, joten tuollainen yhteinen reissu vain hämmentää ja satuttaa lapsia, vaikka vanhemmat olisivat vain kavereina reissussa. Vai haluaako mies opettaa lapsilleen, että on ok lähteä jonkun toisen naisen kanssa reissuun, vaikka on parisuhteessa? Pitäisi miettiä vähän tarkemmin.

      Sitä ei voi tietää, onko syytä mustasukkaisuuteen vai ei. Mutta se on varmaa, ettei mies arvosta sinua, teidän suhdettanne ja ei osaa edes ajatella lastensa parasta. Jos ei mies tajua, niin lopeta suhde.

    • Anonyymi

      Jos ex on sinkku, niin on vaarana, että jää roikkumaan miehen ja nykyisen muijan suhteeseen jonkinlaisen 3.pyöränä. En suosittelisi kenellekään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä

      IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi
      Maailman menoa
      295
      2591
    2. Mihin sinussa haluan koskea

      Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä
      Ikävä
      48
      2511
    3. Kerro nyt jotain

      Itsestäsi minkä haluaisit kaivattusi tietävän?
      Ikävä
      122
      1696
    4. Toisen ihmisen sydämellä

      leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo
      Ikävä
      146
      1370
    5. On tämä meidän ikäero jo turhan suuri

      Kannattaisi tutustua samanikäisiin.
      Ikävä
      118
      1360
    6. Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."

      Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://
      Suomalaiset julkkikset
      30
      1225
    7. PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan

      kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki
      Ammattiliitot
      142
      1193
    8. Millaisena luonteena

      Pidät kaivattuasi??
      Ikävä
      74
      1069
    9. Mitä ajattelet kun

      Katsot kaivattuasi silmiin? Mitä näet silmissä?
      Ikävä
      69
      1050
    10. Olen otettu, mutta turhaan kulta testailet

      Sinua minä vaan ❤️
      Ikävä
      70
      1000
    Aihe