Politiikka ei kuulu kirkkoon

Surullisena luin Hangon lehdestä yleisönosaston kirjoituksen, jossa valjastettiin kirkkoa poliittisiin toimiin. Jeesus varoittaa vuorisaarnassa vääristä profeetoista, hyvä puu tekee hyviä hedelmiä, huono puu tekee pahoja hedelmiä. Yleisänosaston kirjoittaja halventaa varakkaita. Kaikki puhdasmieliset ovat Jeesuksen silmissä tasavertaisia. Rikas tekee väärin, jos se palvoo mammonaa tai yrittää rahalla ostaa taivasosuuden vieläpä näyttävästi ulkokullattuna. Ohje: "että almusi olisi salassa". Rikkaus sinänsä ei ole väärin.

"mitä te tahdotte ihmisten teille tekevän, tehkää te myös samoin heille."
8<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Sama mieltä. Antakaa nyt meille edes yksi paikka missä saamme rauhoittua. Ihmettelen vaan, mikä on tämän kirjoituksen laatijan perimmäinen motiivi.

Äänestä

Eikö varallisuuden epätasainen jakaantuminen kiinnosta uskovia? Eikö se siis olekaan väärin? Onko kyse vain " kirkon politisoimisesta " vai todellisesta ongelmasta, jota aito, uskonsa mukaan elävä kristitty ei voi sivuuttaa? Onko usko pelkkiä fraaseja silloin, kun kohdataan todella suuria epäkohtia?

Minusta kyse on valtavasta, koko maailman laajuisesta ongelmasta.
1970-luvusta lähtien talousmahdit vapauttivat pääomien liikkumista koskevia säädöksiään. Maailmaan syntyivät suunnattomat sijoitusmarkkinat. Kansainväliset pääomavirrat moninkertaistuivat. Samalla pääomat keskittyivät entistä harvempien käsiin. Pieni esimerkki: muistanette George Soroksen rahastojen keinottelun Euroopan valuuttajärjestelmään (EMS:ään) sidotulla punnalla 1992. Se tuotti suursijoittajille arviolta miljardi dollaria näiden tekemättä päivääkään varsinaista työtä. Englanti joutui devalvoimaan punnan tämän häikäilemättömän keinottelun edessä. Suuri raha keikutti jopa valtioita.

Pitäisikö kristittyjen nämä asiat vaieten hyväksyä? Ei ikinä. Tällaista muiden varallisuudella tapahtuvaa keinottelua ei Kristus olisi hyväksynyt. Hän kutsuisi sitä synniksi.

Ehkäpä meidän uskovamme sen kuitenkin hyväksyvät, en tiedä. Kyse ei ole varakkaiden halventamisesta, vaan suuren luokan epäkohdan toteamisesta. Oikeudenmukainen yhteiskunta ei voi toteutua tällaisilla tulonjaon rakenteilla, kaikkea muuta. Eikö jumalan rakkaus tarkoita myös sitä, että hän toivoisi oikeudenmukaisuuden toteutuvan jo täällä maan päällä?

Äänestä

Kirkon tärkein kirjoitus on raamattu ja sen opetukset. Viime keväänä näimme SDP:n julistuksia kirkon ohjelmaksi. Politikointi alkoi. Ja nyt samansuuntaista vasemmistopolitikointia jatkettiin Hangonlehdessä kirkolliseen toimintaan viitaten. Se ei ole oikein. Kirkon piirissä jäsenet tekevät toki suunnitelmia toimintansa painopisteiksi, mitä seurakunnissa tehdään rahoituksen puitteissa. Oikeudenmukaisuus, ja vähäosaisten kantaminen ovat kirkon keskeisiä asioita. Diakoniatyö, auttaminen on ydintehtävä. Siitä ei tarvitse olla huolissaan. Kirkko tulonjaon tasaajana ei ole oikea foorumi. Se ei ole kirkon tehtävä. Kirkollisvero toki on prosentuaalinen, suurempi euroissa suurituloisille kuin pienituloisille. Pitäisikö ollakin yhtä monta euroa kaikille? Rikkaalla on laittaa kolehtiin enemmän rahaa. Henkilöt, joilla ei ole omaisia voivat testamentata omaisuutensa kirkolle. Onhan niitä tulontasauksia. Liittymällä kirkkoon voi tukea kirkon toimintaa vähäosaisten ja murheellisten hyväksi. Seurakunnissa on jäsenille paljon toimintaa, jos haluaa olla mukana.

Äänestä
  • Onhan Hangon kirkkohommissa politiikka mukana. Ainakin kahdes viime vaaleis on ollu demarien lista ja nyt siel istuu valtuuston väkeä. Pääkkö, Nousiainen ja Niemi demarien listalta ja Valtimo sitoutumattomien listalta. Sen takii Valtimost tuli huono kokoomuslainen ku se ei halunnu kokoomuksen listalle kirkkovaaleissa. ei ne kyll saanut edes omaa listaa aikaa. oottehan lukenu sen Roosin kirjeen jonka se lähetti Valtimolle. Jutun mukaa joku kokkari jakoi sen kaikille. Siinä Roos selittää miks hän on hyvä kokkari ja Valtimo huono.

    Äänestä

  • Joo se on hauskaa luettavaa se Roosin kirje. Valtimoo mollataan ku se on ollu samalla listalla kun kuten Roos kirjoittaa mm Keskustan ja Ps kanssa siis kirkkovaaleissa

    Äänestä

Raamatun mukaan rikkaitten pitää jakaa omaisuutensa köyhille.

Äänestä

pontikka kuuluu kirkkoon!

Äänestä
  • börje kuuluu svantelle

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


totuudensana kirjoitti:

Surullisena luin Hangon lehdestä yleisönosaston kirjoituksen, jossa valjastettiin kirkkoa poliittisiin toimiin. Jeesus varoittaa vuorisaarnassa vääristä profeetoista, hyvä puu tekee hyviä hedelmiä, huono puu tekee pahoja hedelmiä. Yleisänosaston kirjoittaja halventaa varakkaita. Kaikki puhdasmieliset ovat Jeesuksen silmissä tasavertaisia. Rikas tekee väärin, jos se palvoo mammonaa tai yrittää rahalla ostaa taivasosuuden vieläpä näyttävästi ulkokullattuna. Ohje: "että almusi olisi salassa". Rikkaus sinänsä ei ole väärin.

"mitä te tahdotte ihmisten teille tekevän, tehkää te myös samoin heille."

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu