Auttakaa!! Miten lähestyä 15 v poikaa? Olen jutellut hänen kanssaan pari kertaa facessa. Hän vastaa kysymyksiini, mutta ei yritä itse jatkaa keskustelua. Koulussa olemme samassa valinnaisaine ryhmässä ja jos en vain ala kuvittelemaan, niin minusta vaikuttaisi, että hänkin saattaisi olla kiinnostunut minusta. Katsekontaktikin on jo onnistunut, mutta ei muuta. Ja siis olen hänen rinnakkaisluokallaan, en tunne häntä juurikaan, mutta olen kyllä kiinnostunut :). Miten lähestyä häntä, mistä aiheista jutella yms.? Mitkä ovat ns. "varmoja merkkejä" kiinnostumisesta?
Miten tutustua 15v poikaan??
3
125
Vastaukset
- WhatCanIDo
Oikeesti tartten apua!! Asia häiritsee suunnattomasti! Auttakaa mua pliis!!
- 1_1
Kysy facessa onk jäbässä askia, ja alat sit pommittamaan häntä lukuisilla kysymyksillä, aluks nimettömänä ja aina likejä hänen vastausten perää :D
- m23
Onko poika muuten sosiaalinen? Eli jutteleeko muiden kanssa / livenä paljon? Jos ei, niin saattaa olla ujo / epävarma (kuuluu ikään), jos kyllä, niin saattaa olla ettei vain ole kiinnostunut. Asia kannattaa joka tapauksessa selvittää.
Itse kun muistelen omia yläaste-aikojani niin olin kyllä ihastunut tyttöihin ja viestejäkin vaihdeltiin, mutta olin vaan niin käsittämättömän epävarma ja jäässä sosiaalisissa tilanteissa ettei mistään erityisemmin tullut mitään. Paitsi sitten kun 15 vuotiaana yksi tyttö laittoi viestiä galleriassa, kehui jotain kuvaa ja kysyi meseä (kyllä, silloin käytettiin Windows Messengeriä :D) Lyhyen keskustelun jälkeen tämä daami kysyi sitten treffeille ja jossain leffassa käytiin ja sen jälkeen seurusteltiin kuukaus pari. Vaikka toi ei nyt mikään vuosisadan rakkaustarina vielä ollutkaan, niin oli se silti tärkeä kokemus itselle ja olen kiitollinen että sillä tytöllä oli rohkeutta pyytää mua treffeille.
Eli tarinan opetus lienee: Voit hyvin kysyä häntä jonnekkin tapahtumaan/leffaan/kävelylle. Ihan vaikka vaan silleen: "hei kuule, lähetkö mun kaa kattomaan ton uusimman leffan X?"
Toi voi tuntua jännittävältä ja sitä se onkin. Kuitenkin pääsääntöisesti ihmiset suhtautuvat tosi hyvin jos joku uskaltaa tehdä jotain noinkin rohkeaa. Jos joku suhtautuu jotenkin hölmösti, niin se luultavasti johtuu vain jännityksestä / epäkypsyydestä.
Kysymällä otat kohtalon omiin käsiisi ja se tekee sinusta joka tapauksessa vahvemman ihmisen :) Pystyt siihen kyllä!
Mitä keskusteluun facessa ylipäätään tulee, kannattaa käyttää avoimia kysymyksiä, eli sellasia joihin ei voi vastata pelkästään kyllä/ei.
Tyyliin: Mitäs puuhailet tänään? mitä tykkäät asiasta X?
Toisen kiinnostuksen kohteiden selvittäminen ja niistä jutteleminen on erittäin hyvä tapa luoda ihmissuhteita. Tietty koulussa voi myös puhua koulusta ja siitä siirtyä johonkin esille tulevaan aiheeseen.
Sitten voi myös ihan surutta kertoa omista jutuistaan, varsinkin jos liittyy aiheeseen. Ja se on toivottaavaakin. Eli jos poika harrastaa vaikka lumilautailua:
- mitä harrastat?
- snoukkaamista
- aa cool! mäkin oon kerran käyny, oli kyllä aika vaikeaa. mennään talvella laskee?
that's it ;D
Tietenkin hieman hankala, jos toinen ei osallistu keskusteluun aktiivisesti. Yleensä jos toinen ei osallistu keskusteluun juurikaan niin se on merkki ettei kiinnosta. Kaunis tapa sanoa "ei". Mutta tuossa iässä voi myös olla sitä että on vaan niin jäässä ettei osaa keskustella vielä ja varsinkin vastakkaisen sukupuolen kanssa olemista vasta kunnolla harjoitellaan. Joten kannattaa joka tapauksessa kysyä jossain vaiheessa suoraan, jos yhtään epäilet että voisi olla kiinnostunut. Sulla on vain voitettavaa :P
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.1212243Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n562176Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501865EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa
Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt71407Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan771395- 941377
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191161Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311150Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men621123- 68989