Paljonko syötte proteiinia?

Olen 174cm 66 kg mies. Syön jauhelihaa n400g 2 munaa päivässä tai kanaa 500g 2 munaa. Onko tuo tarpeeksi minun kokoiselle? Paljonko ite syötte ja koko?
11214
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Kyllähän tuolla pärjää kun treenaa kovaa mutta kasikset ja salaattia oltava aika reilusti.

Äänestä

2-3g proteiinia per painokilo.

Äänestä
  • Ihan liikaa. Sinäkin olet siis markkinoiden aivopesemä aivoton pässi.

    Äänestä

  • Täysin samaa mieltä^

    Äänestä

Niin onhan tuossa oikeasti siis liikaa lihaa ettei sen puoleen mutta tietenkin jos on Jari mentulan tasoinen kaveri niin erijuttu.

Kasvikset ja salaatit ja sopovasti lihaa niin hyvä tulee,ei sitä lihaa tarvita joka päivä edes.Tai pitää treenata tosi paljon ja olla pitkälle edennyt.

Äänestä

Jos olisin nuori sonni luultavasti sanoisin itselleni:
"Poika, hieman vähemmän kasvisrasvaa, rapsakasti oikeaa voita ja oliiviöljyä"

Äänestä

olen 30v 173cm 105kg mies. rakennan kehoa. Syön päivässä 3000-4500kcal. Proteiinia menee noin 150-200g/päivä. Treenipäivänä en laske palkkarin ravintoarvoja mukaan makroon, joten treenipäivän proteiinit mahdollisesti 220-230g. Kasviksia syön ihan hirveät määrät, kuitua saan gluteenittomista näkkäreistä. Proteiinin määrää voisi ehkä vähentää hieman.

Äänestä
  • Painosta päätellen olet niitä mahabodareita.. :D

    Äänestä

ruipelo
vaikuttaa tavalliselta syömiseltä
tos on liikaa, tos on liikaa
noista ei saa ja kestää kauan prosessointi luulen
ruoka on hyvää mä näen vain ruokaa tuossa
en joka päivä söisi tuollai alkaa ellottaan
vähällä oli taas ostaa lihavia bullia en ostanut

Äänestä

pahimpina aikoina söin munankuoria 1 tai 2

Äänestä

1ruipelo.
just testasin tuota
iha hyvin nälkä lähtee
keitettynä myönnän olen sika
itseasiassa pannu paloi taannoin
kypsyy nopeasti
saattaa siitä saadakin jotain
suolaa tupsahti reippaasti
Ainakin on ruokaa. <---
eli lämmintä
tä?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kanajliha kirjoitti:

Olen 174cm 66 kg mies. Syön jauhelihaa n400g 2 munaa päivässä tai kanaa 500g 2 munaa. Onko tuo tarpeeksi minun kokoiselle? Paljonko ite syötte ja koko?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu