Nyt on viikonloppu pilalla, kun masentaa niin kovasti. Pomo soitti ja yritti perua osan kesälomastani, kun on vaikea saada sijaisia. Minulla olisi ollut kolmen viikon loma palkallisena ja kaksi viikkoa palkatonta lomaa. Nämä palkattomat lomaviikot pomo yritti perua. En olisi hyötynyt loman perumisesta millään tavalla (paitsi saanut palkan työstä) eli ei olisi ollut mitään mitä siirtää myöhemmäksi.
Kieltäydyin jo, koska minulla on lomasuunnitelmia tiedossa. Ja todellakin tarvitsen enemmän lomaa kuin rahaa, koska olen viime aikoina ollut väsynyt ja ehkä jotenkin masentunut ja uupunut. Itkuhan siinä meinasi päästä, kun on niin paljon odottanut lomaa ja lepoa ja laskenut päiviä ja sitten kuulee, että ei ehkä pääsekään lomalle.
Työni ei ole mitään rakettitiedettä vaan siivoamista kaupungin leivissä eli työtä, johon jokainen pystyy. Työpanokseni kaupungille ei voi olla korvaamaton. Tympäisee, että aina käy näin. Tiedän, että minua yritettiin saada perumaan lomani, koska ylikilttinä ihmisenä suostun aina kaikkeen ja muut käyttävät hyväksi minkä ehtivät. Olen jopa niin tunnollinen, että en ole ollut päivääkään sairaslomalla, kun sairastan aina lomilla. Kerran olin päivän pois, kun oli läheiseni hautajaiset ja silloinkin yritettiin soittaa töihin.
Ei pomo alkanut sen enempää inttää loman perumisesta, mutta vähän jäi sellainen kuva, että asiaan palataan vielä. Nyt masentaa. Ei ole yhtään hyvä mieli. Meni viikonloppu pilalle, kun perjantaina pitää tällaista soittaa. Olen ihan varma, että tässä käy vielä niin, että koko lomani perutaan tai sitten saan potkut. Taidan irtisanoa itseni maanantaina, niin pääseepähän tästäkin painajaisesta eroon.
Viikonloppu pilalla: loma peruttu?
Masentunut_työläinen
0
277
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4698447Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1195810Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2554752Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli564589Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s624099Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603920SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1673732- 901688
- 931192
- 42857