Jeesus tahtoo, että ihmiset palastuu.
Jeesuksen tahto on
pelastuminen
18<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Etkä tiedä, että tuo Jeesus oli essealaisten ns. sotilas-messias, joka teloitettiin yli 2000 vuotta sitten?
Kuolleiden tahto on aika vähäinen
Viestin aloittajan kannattaa/pitää lukea tämä kirja, joka korjaa varmasti hänen väärät luulonsa/tietonsa:
http://www.amazon.com/The-Secret-Initiation-Jesus-Qumran/dp/1591430445
Tahtoo että kaikki pelastuu Jumalan tuomiolta. Jumala ei halua kenenkään joutuvan kadotukseen. Kadotukseen jonka hän itse suunnitteli, rakensi ja jota ylläpitää tuolla jossain toisessa ulottuvuudessa. Jossa kidutetaan ,ei vähempää kuin ikuisuuden , sieluja jotka kielsivät Jumalan. Hänet, joka on niiin kiltti kaikille.
Ymmärrättekö ristiriidan?
Jos sinä asut Tampereella ja siellä on kaunis aurinkoinen lämmin ilma ja Ville asuu Rovaniemellä jossa on sateinen kylmä ja tuulinen ilma, minkälaisen ilman ja olon minä koen jos minä tulen sinun luokse? Entä minkälaisen olon minä saan jos menen Villen luokse?
Ymmärrätkö että Herran Jeesuksen luona on erilaista kuin sen toisen herran luona?
" Tahtoo että kaikki pelastuu Jumalan tuomiolta. Jumala ei halua kenenkään joutuvan kadotukseen. Kadotukseen jonka hän itse suunnitteli, rakensi ja jota ylläpitää tuolla jossain toisessa ulottuvuudessa. Jossa kidutetaan ,ei vähempää kuin ikuisuuden , sieluja jotka kielsivät Jumalan. Hänet, joka on niiin kiltti kaikille.
Ymmärrättekö ristiriidan? "
- ei minkäälaista ristiriitaa.
Kadotus (velv.etti) on valmistettu perke.leelle ja hänen enkeleilleen, ei ihmisille.
Ongelma on siinä, etä joka palveelee paholaista, joutuu hänen seurasssaan kadotukseen.
Se vie omansa sinne.
Mutta se, joka kääntyy pois saa.tanan palveluksesta Jumalan puoleen Jeesuksen kautta, pääsee pois saa.taan kynsistä ja siis pelastuu ja hänen paikkansa on Taivasten Valtakunta.
Kukas per.keleen on luonut ja hyväksyy hänen olemassaolon?
ja saatanan, demonit, riivaaja yms.?
Tule meillä käymään, niin majoitan sinut kidutuskammiooni tai vierashuoneeseen. Olenko minä hyvä olento, koska omistan kidutuskammion?
Jeesuksen ainoa pelastusyritys oli ristinkuolema. Väkivaltainen kidutuskuolema lepyttää Jumalan. aika huolestuttavaa. Eikä ristinkuolemasta ollutkaan edes mitään iloa, vaan yhä suurin osa ihmisistä joutuu kadotukseen. Yksi kansa ja yksi uskontokunta pelastetaan. Muut joutuvat kärsimään ikuisesti.
Miten monta sukupolvea ihmisiä täytyy syntyä tälle planeetalle ennen kuin Jumalan sairas eläinkoe loppuu? Tulisi nyt se Jeesus takaisin ja tekisi pelin säännöt kaikille selviksi.
Juu. Ja kyllä minäkin haluan kaikkien pelastuvan, ei siinä mitään. Mutta koska en voi pelastaa kaikkia, eikä Jeesus ole kuin myyttinen hahmo, niin kukin pelastukoon miten kykenee.
Aivan ja se, että ihniset parantuu sairauksistaan Jeesuksen nimessä va sovitoveressä.
Teidätkin voi pelastaa vain aito Agape, VeljesRakkaus, Pyhä Henki. Vaikka kilpailisitte keskenänne, tuplavoiton saa maailman mestariinkin nähden se, joka rakastaa vihaista voiton himoista veljeään.
Pelastuu miltä?
Jumalan tuomiolta.
Juutalaisten Jumala ei tuomitse. Kristittyjen tuomitsee.
Hyvältä jumalalta ei tarvitsisi pelastua.
Raamatussa ei ainakaan sanota, että Jeesuksen tahto on, että ihmiset pelastuu. Vain kristittyjen pelastuksesta siellä on puhetta. Kuitenkin 70% ihmisistä ei tälläkään hetkellä ole kristittyjä.
Historiassa ovat ihmisetkin toimineet kuten Jumala ja tuominneet ihmisiä uskon perusteella. Hitlerkin toimi kuten kristinuskon Jumala.
"Muut joutuvat kärsimään ikuisesti."
Ongelmana on että Raamattua on vuosisatojen ajan itseasiassa käännetty VÄÄRIN!
Esim Aionios usein käännetään tarkoittamaan jotain AIKAKAUTTA!
Aion on aikakausi
Aionios on taas LÄPI tuon kyseisen aikakauden!
Esim Hepreankielen Owlam oikeaoppisesti käännettynä on =
Kauas yli horisontin!
Nämä sanat on käännetty tarkoittamaan "ikuisesti" koska se oleellisesti "helpottaa" kääntäjän työtä. Esim Kolasis tarkoittamaan kurinpidollista rangaistusta. Se esiintyy Uudestaa testamentissa kaksi kertaa, ja esim Apostoli Johanneksen kirjeessä kuvaa jonkinlaista kurinpidollista rangaistusta. Timoria esiintyy Raamatussa kerran Paavalin Heprealaiskirjeen yhteydessä, ja viittaa näin yleensä KOSTOON!
Jeesuksen käyttämät sanat "iänkaikkisesta rangaistuksesta" olivat Kolasis Aionios.
Kun Juutalainen historioitsija Josephus kuvasi Fariseusten uskoa iänkaikkiseen kidutukseen, hän käytti siitä Kreikankielen sanoja Timoria Aidion!
Josephus mahdollisesti syntyi hieman Jeesuksen kuoleman jälkeen ja otettiin vangiksi Jerusalemin temppelin valtauksen ja hävityksen yhteydessä noin vuonna
70 Hänen mukaansa muuten kaikki alkuperäistekstit Israelissa kuten esim Evankeliumit alunperin kirjoitettiin Arameaksi. Harva meistä tietää tai osaa lukea Arameaa. Hyvin luultavasti edes osa Raamatun alkuperäisistä kääntäjistä kuten esim Apostoli Paavalin hyvä ystävä ja luotettava liittolainen Luukas(joka siis alunperin oli syntyään Kreikkalainen) tuskin osasi!
Esim Ilmestyskirjan lopussa esiintyy sana Basanizo. Sana esiintyy 3 kertaa ennen Ilmestyskirjaa ja 5-kertaa Johanneksen Ilmestyksessä! Kertaakaan sana ei liity KUOLEMAAN! Markuksen ja Matteuksen Evankeliumeissa esiintyy KUMMASSAKIN erillinen kohta, jossa opetuslapsien venettä kirjaimellisesti koetellaan ja HEITETÄÄN edestakaisin! Tämä tapahtui opetuslasten ja Jeesuksen ollessa Genesaretin järvellä. Eli siis Suomeksi RAVISTELLAAN! Tätä kuvataan Kreikankielen sanalla Basanizo! Silti kukaan veneessä ei kuollut, eikä vene myöskään murskaantunut tai tuhoutunut aallokossa!
Johanneksen Ilmestyksessä sana esiintyy esim kohdassa, jossa Ilmestyskirjan petoa ja suurta paholaista koetellaan ja puhdistetaan tulisessa järvessä! Tämä kuvataan käytännössä IÄNKAIKKISEKSI prosessksi! Mitään viittausta pahojen enkelien KUOLEMAAN ei suoraan esiinny!
Myös Raamatun kuvaukset "toisesta kuolemasta" vaikuttavat suoraan symbolisilta.
Esim Apostoli Paavali Roomalaiskirjeessä puhuu KUOLEMASTA ITSELLE ja maallisille HIMOILLEEN kasteen kautta. Ainakaan Kreikankielen sanat TUHOLLE eli Apollumi(kadotus) Oletrhos(turmio) tai Apoleia(täystuho!) eivät tässä kohdassa Raamatussa(Ilmestyskirja)suoraan esiinny!
Sanat on käännetty joko väärin tai huonosti tukemaan oppia kiduttavasta ja murhaavasta Jumalasta. Mielestäni ne perustuvat huonoihin käännöksiin ja väärin ymmärryksiin! Jumala on selvästi SUUREMPI kuin häntä ja hänen tarkoitusperiään "ymmärtävät" kääntäjät!