http://yle.fi/uutiset/euroopan_neuvostolta_sapiskaa_suomelle_liian_matalasta_sosiaaliturvasta/7797709
Euroopan neuvostolta sapiskaa Suomelle liian matalasta sosiaaliturvasta
Suomi joutuu Euroopan neuvoston sosiaalisen peruskirjan rikkomisesta järjestön tarkkailulistalle. Noloutta lisää se, että pohjoismaisen hyvinvointivaltion pitää raportoida säännöllisesti perusturvan parannuksista siihen asti, kunnes niiden taso täyttää vaatimukset.
Päätös merkitsee, ettei Suomen perusturvan taso täytä Euroopan neuvoston sosiaalisen peruskirjan vaatimuksia.
http://yle.fi/uutiset/euroopan_neuvostolta_sapiskaa_suomelle_liian_matalasta_sosiaaliturvasta/7797709
Euroopan neuvostolta sapiskaa Suomelle liian matalasta sosiaaliturvasta
Suomi joutuu Euroopan neuvoston sosiaalisen peruskirjan rikkomisesta järjestön tarkkailulistalle. Noloutta lisää se, että pohjoismaisen hyvinvointivaltion pitää raportoida säännöllisesti perusturvan parannuksista siihen asti, kunnes niiden taso täyttää vaatimukset.
Päätös merkitsee, ettei Suomen perusturvan taso täytä Euroopan neuvoston sosiaalisen peruskirjan vaatimuksia.
http://yle.fi/uutiset/euroopan_neuvostolta_sapiskaa_suomelle_liian_matalasta_sosiaaliturvasta/7797709
Vastaukset 22
Vanhimmat
http://ssos.nettisivu.org/
tuo oli tehnyt kantelun...
Hyvä vaan, että joku pitää huono-osaisten puolta ja asettaa vähän vastavoimaa nykyisen hallituksen sikapolitiikalle.
Suomenkielinen raportti Suomen ministerikomitealle...
http://ssos.nettisivu.org/wp-content/uploads/sites/270/2015/03/Suomenkielinen_Complaint_88-2012.pdf
Johtopäätöksenä komitea toteaa, että kaikkien yllä mainittujen sosiaaliturvaetuuksien taso jää alle 40 % ekvivalentista mediaanitulosta. Taso on siis selvästi riittämätön artiklan 12§1 mukaan eikä
komitean ei tarvitse harkita lisäetuuksien kuten sosiaaliavustusten ja asumistuen mahdollista vaikutusta
.
75. Komitea katsoo, että on olemassa peruskirjan artiklan 12§1 rikkomus.
SIIS Suomen HALLITUS RIKKOO tahallaan EU sopimuksia...Itse sovittuja asioita!! HUHH
Tuollainen sikahallitus joutaakin tiukoille. Toivottavasti kaatuu mahdollisimman pian.
Rikkaiden ja elinkeinoelämän on rikastuttava lisää, joten köyhät maksumiehiksi. Jännää että Sipilä ja Soini ovat vielä uskovaisia, tätäkö kristillisyys on ja Jeesuksen sanoma käskee tekemään lähimmäisille? Vai haluaako kaksikko jouduttaa turmellusta ja jouduttaa lopunaikaa?
Sipilällä Miljoonat sijoitettuna....ei häntä kiinnosta miten toimeentulotuellä elävä pärjää...Niinkuin EU virkamiehet sanoo toimeentulotaso pitäs olla netto "Vähimmäistaso ei saisi missään tapauksessa alittaa 40 % mediaanitulosta eli toissa vuonna 776 euroa kuukaudessa."
Se oliskin jo kohtalainen...vois käydä ostaan maitoo...MUTTA ei oo
Suomen sosiaalioikeudellinen seura on laatinut järjestökantelun (collective complaint) Euroopan Neuvoston sosiaalisten oikeuksien komitealle. Sosiaalioikeudellinen seura katsoo, että Suomen sosiaaliturvan taso rikkoo Euroopan Sosiaalisen peruskirjan (ESP) 12 artiklaa.
Pitäs tehdä jonkun Nettiadressi niin sais peukuttaa!!! KUKA TEKEE
Kait sosiaalituen kanssa elävillä on joillakin nettiadressin teko-ymmärrys:)
Ja tämä SSS porvarihallitus on leikkaamassa sosiaaliturvasta vielä lisää, kokomustaa toimintaa! Pääomaverotus on Suomessa 5,5 miljardia euroa vuodessa alle EU-keskitason, sitä voisi nostaa edes keskitasolle kun myös yritysten yhteisövero 20% on EU:n alhaisimpia. Eliitti, rikkaat ja elinkeinoelämä kiittää, mutta Suomen talous kärsii, koska nämä veroalet pitää kompensoida kovalla ansiotuloverolla ja kulutusveroilla jotka hyydyttävät talouden. Tämän todistaa se että Suomen talus on EU:n huonoin Kyproksen kanssa, samalla kun korkeamman pääomaveron EU-maiden talous kasvaa.
"Sisäministeriö arvioi alustavasti, että Kreikasta ja Italiasta tulevien turvapaikanhakijoiden kustannukset Suomelle olisivat vähintään 4,5 miljoonaa euroa."
Jo muutenkin Suomen > Tukiaiset ovat olleet ylenpalttiset. Suomi on köyhä maa, ei ole enää varaa hyysätä köyhiä luksusoloissa. <
Syyttäkää niitä jotka halusivat mielummin maksaa KEHITYSAPUA tai ottaa PAKOLAISIA kuin auttaa SUOMALAISIA köyhiä, vanhuksia, sairaita, lapsia, jne.
Suomalaiset lahjotti viime vuonna veronmaksajien rahaa 1,23 MILJARDIA kehitysapuna siis 1.230.000.000 euroa joka vuosi.
JOS olis lakkautettu koko kehitysapu siksi aikaa kun Suomella on ylimääräistä, tai edes seuraavaks 4. vuodeks, niin sillä olisi säästetty 5 MILJARDIA eli jo puolet siitä mitä koko aikana pitää säästää.
YHDENKÄÄN SUOMALAISEN EI OLIS TARVINNU KÄRSIÄ!
Eikä luopua mistään tuistaan.
Mutta koska hallituksemme ja kansanedustajat mielummin ottavat lisää velkaa ja haluavat jakaa sen muille maille vierahille.
Valinta on teidän.. joko me tai ne.... kärsii.. nyt hallitus on valinnut että suomalais vanhukset jotka ovat tätä maata koko elämänsä rakentaneet saavat kärsiä jottei ventovieraiden muissa maissa tarvitse.
http://ssos.nettisivu.org -> hyvä järjestö jonka huomannu - pitkään aikaan:)
Kyllä Valtiolla olisi rahaa jos olis halua tukkia edes hieman Suur yritysten verottomia siirtoja veroparatiiseihin....Mutta EI ole hallituksella halua....Suuryritykset käyttää Suomiparkaa hyväksi...tekee rahat täällä hyvinvointivaltiossa ja rahat valuu muualle...
Tässä todiste: "onepaja Metso ei maksanut 548 miljoonan euron tuloksestaan senttiäkään veroja Suomeen."
http://www.taloussanomat.fi/yritykset/2012/09/14/hs-yhtiot-maksavat-valtaosan-veroistaan-ulkomaille/201237775/12
Näitä on Suomi PULLOLLAAN - ei kukaan kansanedustaja halua puuttua....
Tehkää joku Netti-adressi _ pleaseeee
Tätä pitää mainostaa ja kertoa moneen paikkaan, aivan loistava uutinen.
Oikeustieteilijät: Hallitus sivuuttaa menoleikkauksissa ihmisoikeudet
http://www.hs.fi/politiikka/a1434245657218
(Että tälläinen hallitus) Huh hu
Hallitus haluaa että köyhät kuolee mahdollisimman pian. Ei köyhistä välitetä ja tehdään vaan köyhien elämästä kurjempaa. Suomessa köyhällä on huonot mahdollisuudet vaikuttaa ellet saa tuurilla hyvää palkkatyötä tai voita lotossa niin pois et pääse köyhyydestä. Köyhä ei voi edes ostaa kunnollisia vaatteita ja huonolla vaatetuksella ei kukaan tee vaikutusta työhaastattelussa.
Onpas nyt fantasiaa.
Mites sosiaaliturva muissa EU-maissa?
Italia espanja portugali tai kreikka?
Heilläkö standardit täyttyy?
Suhteessa paremminkuin suomessa...Yllä olevissa linkeissä oleva kysely EU:lle jonka oli noin 80 suomalaista professoria allekirjoittanut niin kait se on aika lailla asiaa ;) Tutustu siihen
Siis tässä:
http://ssos.nettisivu.org/wp-content/uploads/sites/270/2015/03/Suomenkielinen_Complaint_88-2012.pdf
$$$-hallitus saa toimenpiteillään aikaan sen, että köyhillä ei ole enää varaa edes päivittäiseen viina-annokseensa.
Yksi jos toinenkin keskustelija ei ole huomannut, että huomauttaja on tässä Euroopan Neuvosto (Council of Europe). Se on eri asia kuin Euroopan Unioni, vaikka EU:n kaikki jäsenmaat ovat myös EN:n jäseniä. Vain Valko-Venäjä ei kuulu tähän järjestöön, joka perustettiin vuonna 1947. http://fi.wikipedia.org/wiki/Euroopan_neuvosto
Ei vaan vissiin nää perusporvarit tajua sitä tosiasiaa, että kun ne leikkaa niin se laskee ostovoimaa. Ja kun ihmiset ei osta niin paljon, ei saa valtio verojakaan niin paljon. Asiahan on hyvin yksinkertainen. Mutta ei vain perusporvari jäärät tätä halua ymmärtää. Ei. Se on niin kivaa vain lyödä jo lyötyä kuten eläkkeidensaajan asumistuen poisto on aika hyvä esimerkki siitä. 100-200€/kk otetaan pois kaikista köyhimmiltä eläkeläisiltä, mukana siis vammaiset ja muut sairaat, eli ei vain vanhuuseläkkeellä olevat. Tästähän ei mediassa paljon puhuta. Ainoastaan koulutuksesta leikkaamisesta. Koska se koskee myös keskiluokkaa jne.