Nostetaanko työaikaasi?

Mitä mieltä palstalaiset ovat siitä että työaikaanne lisättäisiin puolella tunnilla joka päivä? Entä luopuisitko arkipyhistä? Tuollaisia ne riistokapitalistit ovat vaatimassa.
20<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Nostakoon vaikka kahdella tunnilla. Mul on vapaa työaika ja teen sen kahdeksan tuntia tunnolla ja loput voin vaik hengailla tekemättä mitään ja palkka juoskoon. Ei oo pomo näkemäs muutenkaan eikä oo valittanu koskaan nykyisestä työ suorituksistanikaan päinvastoin. Taistelluista etuuksista en luovu koska riistokapitalisteillekin kaikki osallistuminen on vapaaehtoista. Miksi itse sitten luopuisin koska ne joilla on varaa luopua ei tee sitä kuin vapaaehtoisesti. Kannatan yleislakkoa jos homma kärjistyy ja jos edelleen työläisiltä viedään laitetaan punaiset ja valkoiset hihamerkit taas takaisin jos vanhoista ajoista ei olla opittu. Taistelemalla ne etuudet on ennenkin hommattu ja nyt jo kansa jaetaan kahtia. Luuleeko ne idiootit että duunarit todellakin on tyhmiä. Mun puolesta maa saa vaikka kaatua jos täällä ei herrat osallistu tasavertaisesti talkoisiin.

Äänestä

No ei tunnu missään. Oma työaika ei ole ikinä noudattanut kellokorttia.

Äänestä

Ei koske minua. Olen valinnut elämäntapatyöttömyyden koska en kuitenkaan mitenkään saisi sellaista palkkatasoa jota pitäisin mielekkäänä. Kunhan työmarkkinatuki tulee ajallaan niin ihan sama.

Äänestä

Ei minulta itku pääsisi, vaikka joutuisin 7,5 tunnin sijaan tekemään 8 tunnin työpäiviä.

Noin muuten minä epäilen, ettei työn tuottavuus, minkä tässäkin pitäisi pääasia olla, nouse. Olen varma, että ylimääräinen aika kuluu somessa, vessassa, röökillä ja kahvilla. Ja jos ei, niin sitten saikutetaan surutta.

Äänestä

Ei sillä suomea pelasteta että tehdään pitempää päivää.

Äänestä

Mitä etua suomelle tuo jo työssä olevien työajan pidentäminen mutta ei 500 000 työttömän palkkaaminen tekemään tuota ylimääräistä aikaa? Ei voi käsittää.

Äänestä

Työelämän ulkopuolella olevana uudistus ei koske minua, mutta naurettavaahan työajan pidentäminen työajan pidentämisen itsensä vuoksi on. Käytännössä kaikki työaikaa koskevat tutkimukset osoittavat, että työpäivästä "tehokasta peliaikaa" on vain 5-6 tuntia joka tapauksessa, ja 10-tuntista päivää tekevät näennäisahkerat eivät keskimäärin saa aikaan yhtään sen enempää kuin normaalia työaikaa noudattavat.

Puhumattakaan siitä tosiasiasta, että yhteiskunta tarvitsee kansantaloudellisesti tuottavia työpaikkoja – sellaisia, jotka joko edistävät vientiä tai vähentävät tuonnin tarvetta. Jos tällaisia työpaikkoja ei ole eikä niiden syntymisen olosuhteita edistetä, on aivan samantekevää, montako tuntia päivässä vettä käydään kantamassa avannosta toiseen. (Itse asiassa maalaisjärki ja intuitio sanoisivat, että innovaatioita syntyy paremmin lyhyttä, luovaa ja kiireetöntä päivää tekevien kuin kellon ympäri paiskivien keskuudessa.)

Äänestä
  • Kun työaikaa pidennetään nostamatta palkkoja virmat voivat potkia osan väestä pellolle. Näin syntyy enemmän voittoja omistajille. Sitä en jaksa uskoa että vienti elpyisi näillä toimilla yhtään.

    Äänestä

  • lfsdjklfgj kirjoitti:

    Kun työaikaa pidennetään nostamatta palkkoja virmat voivat potkia osan väestä pellolle. Näin syntyy enemmän voittoja omistajille. Sitä en jaksa uskoa että vienti elpyisi näillä toimilla yhtään.

    Ja jos palkkoja alennetaan jää silloin firman ylemmälle tasolle enemmän omaan taskuun. Eli otetaan kymmeneltä pois ja yksi saa kymmenen ylijäämän itselleen. Näin toimii kapitalismi mutta suomea se ei vie eteenpäin vaan rikkaat rikastuu ja köyhät köyhtyy. Venäjän meininkiä.

    Äänestä

Mulla on ns. liukuva työaika niin monesti tulee tehtyä se puoli tuntia ylimääräistä muutenkin..Joskus tulee kyllä tehtyä allekin.

Äänestä

Jonkun tutkimuksen mukaan työteho laskee hurjasti jo 6 tunnin jälkeen. Iso osa ihmisistä ei jaksa edes 8 tunnin työskentelyä. Ei se työajan lisääminen mitään hyödytä, päinvastoin.

Vapaa-aika vähenee, ei jakseta eikä ehditä pitää kiinni terveistä elämäntavoista (sairauskulut), lapset ovat pitkän päivän erossa vanhemmistaan, ei ehditä eikä pystytä kuluttamaan (raha kiertoon)...

Vähennetään työaikaa. 6 tuntia jaksaa tehdä töitä ripeästi, loppuajalle palkataan uusia tekijöitä.

Ehkä idea onkin todeta myöhemmin, ettei työajan lisääminen ilman palkanlisäystä toiminut, sitten vähennetään työaikaa ja palkkaa (!) ja tuottavuus nousee ;)

Äänestä
  • Loppuajalle ei löydy yhtä päteviä tekijöitä.

    Toisekseen, suuri osa suomalaisista on mitoittanut elintasonsa aivan limiitille. Vaikka iltapäivän 2 tunnin tuottavuus olisi heikompi kuin 6 tunnin ennen duunarin väsähtämistä, palkkoja olisi laskettava ja silloin korviaan myöten veloissa oleva keskiluokka ei selviäisi asuntolainen, remonttilainan, autolainan, moottoripyörälainen, mopoautolainan ja trampoliinilainan lyhennyksistä.

    Koska enemmistö suomalaisisa tekee 8 tuntia/päivä, lopulta tuommoinen päätös olisi mahdotonta ajaa läpi. Se olisi poliittinen itsemurha hallitukselle, ja suurin osa heistäkin mieluusti säilyttää kansanedustajan/ministerin tittelin myös seuraavalla kaudella.

    Äänestä

  • 1212 kirjoitti:

    Loppuajalle ei löydy yhtä päteviä tekijöitä.

    Toisekseen, suuri osa suomalaisista on mitoittanut elintasonsa aivan limiitille. Vaikka iltapäivän 2 tunnin tuottavuus olisi heikompi kuin 6 tunnin ennen duunarin väsähtämistä, palkkoja olisi laskettava ja silloin korviaan myöten veloissa oleva keskiluokka ei selviäisi asuntolainen, remonttilainan, autolainan, moottoripyörälainen, mopoautolainan ja trampoliinilainan lyhennyksistä.

    Koska enemmistö suomalaisisa tekee 8 tuntia/päivä, lopulta tuommoinen päätös olisi mahdotonta ajaa läpi. Se olisi poliittinen itsemurha hallitukselle, ja suurin osa heistäkin mieluusti säilyttää kansanedustajan/ministerin tittelin myös seuraavalla kaudella.

    "Toisekseen, suuri osa suomalaisista on mitoittanut elintasonsa aivan limiitille. "

    Niin. Oma valinta, mielestäni typerää, sillä työttömyys voi kohdata ketä tahansa milloin tahansa... Elintasoa voi aina laskea ;)

    Äänestä

Huomaa että on insinööri kaavioineen asiaa ajamassa. Eivät jästipäät tajua että tuottavuudessa on kyse työläisten hyvinvoinnista, nytkin jo saikkuihin uppoaa miljoonia. Monet firmat kuten google ovat tuon tajunneet ja tarjoavatkin työntekijöilleen mukavuutta ja etuja.

Äänestä
  • Luin jostain, että Googlen työntekijät tekevät Yhdysvalloissa pitkää päivää olemattomilla lomilla. Ei sitä virman järjestämän työpaikkakuljetukset paljon helpota.

    Äänestä

  • ratikkakuski kirjoitti:

    Luin jostain, että Googlen työntekijät tekevät Yhdysvalloissa pitkää päivää olemattomilla lomilla. Ei sitä virman järjestämän työpaikkakuljetukset paljon helpota.

    Onkohan googlen antamat hakutulokset googlen työoloista sitten käsiteltyjä, kun ovat juurikin erittäin ylistäviä. On pelihuoneita, taukotiloja, ilmaisia kahviloita, uima-altaita yms..

    Äänestä

Työn tuottavuus ei ainakaan asiantuntijatyössä parane yhtään enkä ole ollenkaan valmis jatkamaan työaikaa. Sen sijaan palkankorotusten jäädyttäminen pariksi - kolmeksi vuodeksi olisi tehokkaampaa ja parantaisi työttömyyttä. Tyhmyyksien tyhmyys pidentää työaikaa, jossa ihmiset on rääkätty jo viimeisilleen. Miten sen voi kuvitella parantavan työllisyyttä, vaikutushan on päinvastainen. Palkankorotusten lykkääminen voi hiukan laskea ostovoimaa, mutta on silti parempi vaihtoehto. Palkat alkaisivat nousta sovitun ajan kuluttua, mutta jo työaikaa pidennetään, se taatusti jäisi edelleen pitkäksi.

Äänestä

Kahdeksan tunnin työpäivän takia ei kannata edes eväitä ottaa mukaan. Minulla on normi työpäivä työpäivä väh 12 tuntia. Kuukausitunnit alkaa yleensä kolmosella.

Äänestä

Sitä minä vaan ihmettelen ettei oikein mikään taho ole puuttunut tuohon työnorjien kurjistamissuunnitelmiin kun käytänössähän se tarkoittaa vaan lisää irtsisanomisia. Se taitaa tietää yli kuuden prosentin lisäystä jos 7,5h -> 8h ja tietää siis sitä että jos viidentoista naaman firmassa voidaan yksi irtisanoa jos oletetaan ettei porukat paljon laiskistu. Miljoonasta työllisestä tuo tarkoittaa yli 65 000 laittamista taipaleelle jotta porvarin olisi kiva olla ja voisi porvaroitua lisää. Luokkayhteiskuntahan siinä vaan edelleenkehittyy, katkeruus ja juopa ihmisten välillä pahenee.

Sensijaan jos työtä jaettaisiin tasaisemmin ja siirryttäisiin kuuden tunnin työpäivään tarkoittaisi se tietysti vähän pienempää tuloa niille ennen 7,5h tekeneille mutta tulisi töitä, jos niitä olisi ja oletetaan työllisten määräksi nyt se miljoona, n. 250 000:lle uudelle työntekijälle. Nuo ei kuormittaisi enää kortistoa ja sosiaalitukijärjestelmää niin olisi se yhteiskunnalle suuri säästö kun elanto tulisi tuottavasta työstä.

Äänestä

Ei se paljon hetkauttaisi, jos viikkotyöaikaa nostettaisi. Käytännössä aika usein teen nytkin omaan piikkiin ylipitkää päivää. Lähinnä huolestuttaa pikkulasten tilanne: pienten tarhapäivät pitenevät varsinkin yksinhuoltajilla ja pienet koululaiset ovat entistä pidempään yksin.

Ehkä järkevintä olisi nostaa kunnan ja valtion työntekijöiden työpäivän pituutta, koska se on matalampi kuin yksityisellä sektorilla.

Pitäisi madaltaa työntekijän palkkaamiskuluja ja tarjota lisää osa-aikatöitä. Erityisesti nuoria tarvitaan työelämään mukaan. Myös oppisopimustöitä pitää saada lisää tarjolle, sillä esim. Saksassa todella suosittu oppisopimus tarkoittaa sitä, että siellä ei ole nuorisotyöttömyysongelmaa kuten meillä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


työnorjat kirjoitti:

Mitä mieltä palstalaiset ovat siitä että työaikaanne lisättäisiin puolella tunnilla joka päivä? Entä luopuisitko arkipyhistä? Tuollaisia ne riistokapitalistit ovat vaatimassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu