Kosketinsoittimeen paremmat koskettimet?

molempiparempihk

Pianon ksokettimet ovat hankalat sormille, tulee vähän niin kuin kraah-tyyli siitä pianon tyyliin monelle. Soitin joskus näppäinharmonikkaa, viisirivistä. Siinä oli tajuttoman kätevät pyöreät koskettimet viidessä rivissä ja soitto sujui keveästi. Jos kosketinsoittimeen voisi rakentaa samanlaisen viisirivisen portaittaisesti ja hiukan kaltevasti sijaitsevan viisirivisen koskettimiston, niin eikö se olisi tajuttoman kätevä? Mutta ihmiset eivät ole tottuneet harmonikkakoskettimiin, niin niihin pitäisi himmeällä mutta selkeästi näkyvällä merkitä kirjaimin koskettimen sävelkorkeus, niin kaikki oppisivat itse, kun ei kumminkaan olisi keneltä kysyä: vaikkapa haalealla punaisella tikkukirjaimella että C valkoiseen koskettimeen ja muut sävelet kanssa merkitä paikoilleen ja harmaalla mustaan että F# tai B jne. Jos noita voisi rakentaa, niin eihän siinä sitten muuta oppimista olisi ja sormet kulkisivat keveästi.

(Mutta olisiko silloin vasemmalle kädelle oma koskettimisto vieressä vai miten se tehtäisiin? Näin mahtuvat koskettimet pienempään tilaan ja saman kappaleen voi samoin sormituksin soittaa eri sävellejeissa, kun vain aloittaa eri sävelestä, mutten nyt sitten tiedä, tarvitaanko sitö mihinkään.)

1

134

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fdfsdfdf

      Ideasi muistuttaa Janko-pianoa: http://squeezehead.com/uniform-keyboard/

      Jos unohdetaan kaltevuus, niin miksi haitari-pianossa pitäisi olla vasemmalle kädelle eri näppäimet?

      ...muistaakseni japanilaiset kehittivät joskus (1900-luvun loppupuoliskolla) pianon, jossa joka toinen kosketin oli musta, joka toinen valkoinen. Ilmeisesti se ei ollut käytännössä kuitenkaan niin merkittävä uudistus, että olisi levinnyt laajemmalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1328
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      677
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      629
    4. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      46
      569
    5. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      563
    6. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      38
      549
    7. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      70
      531
    8. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      528
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      512
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      176
      478
    Aihe