Keinonahkakengät pilalla!

Epätoivonennnnnn

dinskon myyjä myi keinonahkakengät meikäläiselle ja antoi mukaan kiiltoa tuovan sienen NAHALLE mutta sanoi että voin ihan hyvin laittaa sitä kengille, vaikka ne ovat keinonahkaa. No minähän näppäränä tyttönä laitoin ja laitoin vielä uusille vaalean ruskeille nilkkureillekin ja yksilöe nahkakengille. Yli 24 tunnin odottelun jälkeen nahkakengät näyttivät upeilta keinonahkaiset oikein lilluivat öljymäisessä kiiltoaineessa! Eikä se pahinta, vaan vaalean ruskeat nilkkurit olivat vaihtaneet väriään kamelin väriseksi ei vaalentumista ollut näkyvissä.

Paniikissa pesin molemmat kengät pehmeällä sienellä ja astianpesuaineella pinnalta jolloin sain suurimman osan vahamaisuudesta pois, mutta kenkä ei ole palannut entiseen väriin vaan kuivunut nyt 24 tunnin aikana aivan läikikkääksi :(

Voiko olla että kengät ovat vielä 24 h jälkeen märät ja siksi läikikkäät, kun ne kastuivat pesussa aika lailla, vai mitä teen ? :( kyllä harmittaa ja surkeaa neuvontaa myyjältä! Ei menny onneksi ne sieltä ostetut kengät pilalle kun olivat mustat.

1

589

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minsko

      Ehkä paniikkiratkaisusi pestä kengät astianpesuaineella ei ollut ihan paras mahdollinen. Parempi olisi ehkä ollut pyyhkiä kaikki irtoava aine johonkin kankaaseen ja odotella, että nahka imee ylimääräiset aineet itseensä. Nahkan pesu varsinkin pesuaineella on aina hieman riskipeliä, että miten käy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      98
      1211
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      88
      843
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      774
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      683
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      616
    6. 31
      603
    7. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      558
    8. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      15
      541
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      513
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe