Kerro, miten sinä olet stalkannut somen kautta!

Hei,

Jokainen meistä tekee sitä. Harva myöntää. Jollekin se on exä, jollekin täydellistä elämää elävä lukiokaveri ja kolmannelle salainen ihastus.

Miten sinä olet urkkinut tietoja sosiaalisen median kautta? Kenen profiilisivulla viihdytät itseäsi? Keräämme tarinoita somestalkkauksesta. Paljasta synkkä tai hupaisa salaisuutesi meille.

Käytämme tarinoita sosiaalisen median tekoja ja tekijöitä palkitsevan Some Awardsin (www.someawards.fi) sisältönä.

Terveisin,

Suomi24:n jengi & Some Awards -tiimi

10

3073

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • keijoo_o_ooo

      no heihei

      • rajatraj

        lähinnä stalkkaan työjuttuja ja varastan ne sekä julkkiksia tai muuten vaan yksiteyiselämälle hyödyllisiä juttuja pitäskö stalkata ittensäki et on kartalla


    • MunBimbih

      No ku mä ja mun ex-bimbih erottiin nii se stalkkas mua ja oli siis aivan törkeen mustis jos joku toinen bimbih kommentoi face-seinälle

    • Somekyttääjä

      Mä oon oppinut niin hyväksi some kyttääjäksi, etten kehtaa ees myöntää kenellekää.. Ei tarvii olla nimeäkään tiedossa kun saan lähes kenestä tahansa lähes kaikki tiedot netistä. Melko pelottavaa sellainen. Ihmiset eivät tajuakaan miten paljon heistä löytyy netistä kun kaikista sivuista pitää tykätä, olin paikat merkitä ja elämän yksityiskohtia jakaa kuvineen päivineen.
      Kerron esimerkin: Näin kuntosalillani komean miehen, mutta en uskaltanut kysyä hänen nimeään. Ensin lähdin etsimään hänet kuntosalin facebookin sivuilta, kun olin käynyt koko sivun historian kaikki tykkäykset läpi enkä löytänyt, aloin etsimään hänet pelkän paikkakunnan perusteella mahdollisten kavereiden kavereista. Kun sain nimen selville, löysin netistä hänen puolison nimen, syntymäpäivän, osoitteen, harrastukset, entiset kumppanit, matkakohteet, musiikkimaun, autot jotka hän on myynyt jne. Miettikää mitä jaatte somessa, kuka tahansa saa tietää teistä tarvittaessa näinkin paljon. (ja joo, ei mulla oo elämää)

    • 1414

      En ymmärrä koko käsitettä some-stalkkaus. Jokainen ihminen laittaa someen näkyville itse valitsemiaan tietoja itse valitsemillaan turva-asetuksilla. Itse olen esimerkiksi Fb:ssä salannut minuun tägätyt kuvat lähes kaikilta, myös omilta kavereilta, ja erikseen sallinut ne muutamalle läheiselle ystävälle ja aviomiehelle. Kaikki Fb:ssä julkisesti tai koko kaverikaartille näkyvä informaatio on sellaista, jonka ihminen on itse valinnut sellaiseksi, että haluaa sen julkisesti tai koko Fb-porukalleen esiteltäväksi.

      Olen joskus sinkkuna tarkistanut parin exän julkisen parisuhdestatuksen, jos tätä nyt sitten haluaa stalkkaukseksi kutsua. Oma ps-statukseni on julkinen nimenomaan siitä syystä, että jos se jotain kiinnostaa, niin on ehkä hyväkin että asia tulee selväksi ja vältytään kiusallisilta uudelleenlämmitysyrityksiltä.

    • 1818

      Tutkailin poikaystäväni tekosia Fb:n kautta. Hän puhui usein asiat eri tavalla ja aloin epäilemään. Siellähän hän oli kiinnostunut exästään ja kaikki vielä näkyvillä kun he kirjoittelivat tapaavansa juuri sinä päivänä kun hänen piti olla äitinsä luona. Eli totuuksia halusin ja sain. Entinen poikaystävä hänestä tuli .

    • enolefacessakaanenää

      En mitenkään. Mulla on oma elämä.

      • suomitalkkari

        jess!!mäkin olen Suomessa hakenut talkkarin hommia,liksa vaan on näissä talkkarin hommissa aika huono työmäärääjn nähen!


    • Luukasx

      Kannattas puhua suomen kiletä sinunkin eikäö höpöttää stalkkauksista.

    • Prostalker

      Olen löytänyt elämäni aikana usean kiinnostavan miehen stalkkaamalla. Kohde on oikeastaan aina ollut kaverin kaveri. Olen bongannut kaverin kommenteista jonkun mielenkiintoisen näköisen tyypin, käynyt katsomassa kuvat. Sitten googlannut nimellä. Löytänyt myös henkilön muut some-profiilit ja katsonut kaikki kuvat. Seuraava askel on ollut "tutustua henkilöön paremmin". Silloin käydään katsomassa miehen ystävien profiileja (miehen kuvien kommenteista löytyy yleensä läheisimmät ihmiset). Millainen on hänen naismakunsa? Ex-tyttöystävistähän sen voi päätellä ja senhän saa selville pläräämällä yhteiskuvia. Jos yhteiskuvat on poistettu, löytää vanhat tyttöystävät esim. vanhojen kuvien kommenttikentästä jossa "<3" tai "Ihana" tjsp. Lisäksi, jos haluaa vielä syventyä, kannattaa käydä kurkkaamassa miehen tykkäyksiä jotta saa kokonaiskuvan siitä, mitä hän harrastaa ja millaista musaa kuuntelee. Näin voi muodostaa kokonaiskuvan miehen vapaa-ajasta ja ystävistä. Ja tietysti, kun lopulta henkilön tapaa, kannattaa esittää ettei tiedä hänestä mitään. Ja jos olet hänestä lopulta kiinnostunut, nostaa esille teitä yhdistäviä asioita, joista tietysti tiedät vain siksi, koska olet armoton stalkkaaja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      44
      887
    2. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      487
      755
    3. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      14
      753
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      45
      672
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      41
      624
    6. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      576
    7. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      32
      543
    8. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      520
    9. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      161
      498
    10. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      44
      460
    Aihe