Oon varmaan maailman surkein meikkaaja, siksi päätinkin kirjoittaa ja kysyä neuvoja/ vinkkejä hyvistä meikeistä. Oon jo hyvästi aikuisiällä oleva nainen ja ongelmanani on etten osaa juurikaan meikata. Työssäni en käytä enkä kotioloissa. Kasvojeni iho on kuiva mutta saan siitä meikillä aina rasvaisen ja kiiltävän näköisen ja kuiviin kohtiin tulee laikkuja, ihon väri on tosi vaalea. Oon ostanu marketeista vaan tarjous meikkivoiteita ja puutereita ja tuntuu etten niillä saa juuri mitään aikaiseksi. Punastelen paljon ja tykkäisin saada nämä helottavan punaiset posketkin hieman vaaleammaksi. Ihailen toisten ihmisten meikkaustaitoa, iho näyttää sileältä eikä kiillä. Kertokaa nyt hyvät ihmiset kuinka minäkin saisin kasvojeni ihosta kauniin, ryppyjä ei juurikaan ole eikä mitään näppylöitä, ainoastaan tosi kuiva iho.
Surkea meikkaaja, vinkkejä kiitos :)
3
157
Vastaukset
- 465468
Kuten olet huomannut, huono pohja on vaikea työstää. Hanki ensin itsellesi kunnolliset ja ennen kaikkea ihollesi sopivat hoitotuotteet ennen kuin edes mietit, miten ihon päälle voisi parhaiten laittaa meikkiä. Kysy apua kosmetiikkaosaston myyjältä tai ihan apteekista (itse suosin apteekin hoitotuotteita).
Kuinka paljon panostat tällä hetkellä ihosi hoitamiseen? Siis päivittäisiin pesuihin, kuorintaan ja kosteutukseen. - Sminkasig
Joo, hoida ensin iho hyvään kuntoon laadukkailla, esim. apteekin tuotteilla. Suosittelen ostamaan Mariela Sarkiman kirjoittaman Make Up Bible -kirjan. Erittäin selkeä, havainnollinen kirja ja sopii hyvin juuri sinulle, joka haluaisit päästä perille meikkaamisesta. Eikä ole edes kallis teos.
- mineraaleja
mineraalimeikki.
Ei mun rasvaisuuteen taipuvaisella iholla pysy mikään voidemainen meikki pitkään. Ei ainakaan kesällä.
Suosittelen Meow cosmeticsia, koska siinä on vaalealle iholle paljon sävyjä. Itse käytän sävyä Sheer Manx ja olen kellertävän vaalea. Angora on liian keltaisenvalkoinen ja ocicat taas sellainen kylmemmän "harmaamman" vaalea. Se paksuin versio puuterista ei enää levity hyvin (ainakaan puuterihuiskalla. En tiedä esim. sellaisella nykyaikaisella pyöreällä sienellä.)
Jos haluat läpikuultavaa ja tasaista jälkeä, ota se kevyin puuteri. Se ei paljon peitä, mutta tasoittaa sävyä, tekee luonnollista jälkeä ja ei kökköönny. Se keskimmäinenkin on ihan hyvä.
Muista tuotteista:
Se pienessä purkissa tuleva "peiteaine" silmien alle on yhtä tyhjän kanssa. Se mattaviimeistelypuuteri on aika jauhoa ja se cristal cat -kuultopuuteri jättää valkokylmäisen sävyn kiiltää kauheesti = ei sovi koko naamalle, lähinnä poskipäiden korostukseen yms.
Osta ensin iso kasa testereitä ja sitten kun löydät hyvän, osta se isoin pönikkä ja yksi "munckin" -koko, niin sulla on täyttöpurkki ja purkki laukkuun.
En ole meowilla töissä enkä itse myy kosmetiikkaa, tämä siis ei ole mainos vaan toisen vaalean rasvanaaman kokemuksia.
http://www.meowcosmetics.com/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy82062Huulitäytteet ja tekotisssit
Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä1101441Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1201185Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m861074Vauvat syntyvöät vihan lapsina?
Kyllä on pimeä oppi, ja olen ollut täydessä pimeydessä opillisesti, että pienet lapset syntyisivät paholaisen lapsina. O661025Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-81921010Unelma tilanne
Miten haluaisit, että tilanteenne etenisi tai miten toivoisit hänen lähestyvän sinua? Vai toimitko mielummin itse, jos j67795- 76760
Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.
Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.73642Iivarilla johtopäätösten aika
Kun veteraanipolitikko ja pumppuvoimalavastustaja Pikkarainen aloittaa eilen nähdyn ulosmarssin on Iivarilla johtopäätös36622