Surkea meikkaaja, vinkkejä kiitos :)

MaailmanSurkein

Oon varmaan maailman surkein meikkaaja, siksi päätinkin kirjoittaa ja kysyä neuvoja/ vinkkejä hyvistä meikeistä. Oon jo hyvästi aikuisiällä oleva nainen ja ongelmanani on etten osaa juurikaan meikata. Työssäni en käytä enkä kotioloissa. Kasvojeni iho on kuiva mutta saan siitä meikillä aina rasvaisen ja kiiltävän näköisen ja kuiviin kohtiin tulee laikkuja, ihon väri on tosi vaalea. Oon ostanu marketeista vaan tarjous meikkivoiteita ja puutereita ja tuntuu etten niillä saa juuri mitään aikaiseksi. Punastelen paljon ja tykkäisin saada nämä helottavan punaiset posketkin hieman vaaleammaksi. Ihailen toisten ihmisten meikkaustaitoa, iho näyttää sileältä eikä kiillä. Kertokaa nyt hyvät ihmiset kuinka minäkin saisin kasvojeni ihosta kauniin, ryppyjä ei juurikaan ole eikä mitään näppylöitä, ainoastaan tosi kuiva iho.

3

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 465468

      Kuten olet huomannut, huono pohja on vaikea työstää. Hanki ensin itsellesi kunnolliset ja ennen kaikkea ihollesi sopivat hoitotuotteet ennen kuin edes mietit, miten ihon päälle voisi parhaiten laittaa meikkiä. Kysy apua kosmetiikkaosaston myyjältä tai ihan apteekista (itse suosin apteekin hoitotuotteita).

      Kuinka paljon panostat tällä hetkellä ihosi hoitamiseen? Siis päivittäisiin pesuihin, kuorintaan ja kosteutukseen.

    • Sminkasig

      Joo, hoida ensin iho hyvään kuntoon laadukkailla, esim. apteekin tuotteilla. Suosittelen ostamaan Mariela Sarkiman kirjoittaman Make Up Bible -kirjan. Erittäin selkeä, havainnollinen kirja ja sopii hyvin juuri sinulle, joka haluaisit päästä perille meikkaamisesta. Eikä ole edes kallis teos.

    • mineraaleja

      mineraalimeikki.

      Ei mun rasvaisuuteen taipuvaisella iholla pysy mikään voidemainen meikki pitkään. Ei ainakaan kesällä.

      Suosittelen Meow cosmeticsia, koska siinä on vaalealle iholle paljon sävyjä. Itse käytän sävyä Sheer Manx ja olen kellertävän vaalea. Angora on liian keltaisenvalkoinen ja ocicat taas sellainen kylmemmän "harmaamman" vaalea. Se paksuin versio puuterista ei enää levity hyvin (ainakaan puuterihuiskalla. En tiedä esim. sellaisella nykyaikaisella pyöreällä sienellä.)

      Jos haluat läpikuultavaa ja tasaista jälkeä, ota se kevyin puuteri. Se ei paljon peitä, mutta tasoittaa sävyä, tekee luonnollista jälkeä ja ei kökköönny. Se keskimmäinenkin on ihan hyvä.

      Muista tuotteista:
      Se pienessä purkissa tuleva "peiteaine" silmien alle on yhtä tyhjän kanssa. Se mattaviimeistelypuuteri on aika jauhoa ja se cristal cat -kuultopuuteri jättää valkokylmäisen sävyn kiiltää kauheesti = ei sovi koko naamalle, lähinnä poskipäiden korostukseen yms.

      Osta ensin iso kasa testereitä ja sitten kun löydät hyvän, osta se isoin pönikkä ja yksi "munckin" -koko, niin sulla on täyttöpurkki ja purkki laukkuun.

      En ole meowilla töissä enkä itse myy kosmetiikkaa, tämä siis ei ole mainos vaan toisen vaalean rasvanaaman kokemuksia.

      http://www.meowcosmetics.com/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      47
      5684
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      322
      5504
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4701
    4. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      70
      2525
    5. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      9
      2196
    6. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      1978
    7. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      54
      1965
    8. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      36
      1894
    9. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      37
      1846
    10. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      84
      1762
    Aihe