Surkea meikkaaja, vinkkejä kiitos :)

MaailmanSurkein

Oon varmaan maailman surkein meikkaaja, siksi päätinkin kirjoittaa ja kysyä neuvoja/ vinkkejä hyvistä meikeistä. Oon jo hyvästi aikuisiällä oleva nainen ja ongelmanani on etten osaa juurikaan meikata. Työssäni en käytä enkä kotioloissa. Kasvojeni iho on kuiva mutta saan siitä meikillä aina rasvaisen ja kiiltävän näköisen ja kuiviin kohtiin tulee laikkuja, ihon väri on tosi vaalea. Oon ostanu marketeista vaan tarjous meikkivoiteita ja puutereita ja tuntuu etten niillä saa juuri mitään aikaiseksi. Punastelen paljon ja tykkäisin saada nämä helottavan punaiset posketkin hieman vaaleammaksi. Ihailen toisten ihmisten meikkaustaitoa, iho näyttää sileältä eikä kiillä. Kertokaa nyt hyvät ihmiset kuinka minäkin saisin kasvojeni ihosta kauniin, ryppyjä ei juurikaan ole eikä mitään näppylöitä, ainoastaan tosi kuiva iho.

3

162

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 465468

      Kuten olet huomannut, huono pohja on vaikea työstää. Hanki ensin itsellesi kunnolliset ja ennen kaikkea ihollesi sopivat hoitotuotteet ennen kuin edes mietit, miten ihon päälle voisi parhaiten laittaa meikkiä. Kysy apua kosmetiikkaosaston myyjältä tai ihan apteekista (itse suosin apteekin hoitotuotteita).

      Kuinka paljon panostat tällä hetkellä ihosi hoitamiseen? Siis päivittäisiin pesuihin, kuorintaan ja kosteutukseen.

    • Sminkasig

      Joo, hoida ensin iho hyvään kuntoon laadukkailla, esim. apteekin tuotteilla. Suosittelen ostamaan Mariela Sarkiman kirjoittaman Make Up Bible -kirjan. Erittäin selkeä, havainnollinen kirja ja sopii hyvin juuri sinulle, joka haluaisit päästä perille meikkaamisesta. Eikä ole edes kallis teos.

    • mineraaleja

      mineraalimeikki.

      Ei mun rasvaisuuteen taipuvaisella iholla pysy mikään voidemainen meikki pitkään. Ei ainakaan kesällä.

      Suosittelen Meow cosmeticsia, koska siinä on vaalealle iholle paljon sävyjä. Itse käytän sävyä Sheer Manx ja olen kellertävän vaalea. Angora on liian keltaisenvalkoinen ja ocicat taas sellainen kylmemmän "harmaamman" vaalea. Se paksuin versio puuterista ei enää levity hyvin (ainakaan puuterihuiskalla. En tiedä esim. sellaisella nykyaikaisella pyöreällä sienellä.)

      Jos haluat läpikuultavaa ja tasaista jälkeä, ota se kevyin puuteri. Se ei paljon peitä, mutta tasoittaa sävyä, tekee luonnollista jälkeä ja ei kökköönny. Se keskimmäinenkin on ihan hyvä.

      Muista tuotteista:
      Se pienessä purkissa tuleva "peiteaine" silmien alle on yhtä tyhjän kanssa. Se mattaviimeistelypuuteri on aika jauhoa ja se cristal cat -kuultopuuteri jättää valkokylmäisen sävyn kiiltää kauheesti = ei sovi koko naamalle, lähinnä poskipäiden korostukseen yms.

      Osta ensin iso kasa testereitä ja sitten kun löydät hyvän, osta se isoin pönikkä ja yksi "munckin" -koko, niin sulla on täyttöpurkki ja purkki laukkuun.

      En ole meowilla töissä enkä itse myy kosmetiikkaa, tämä siis ei ole mainos vaan toisen vaalean rasvanaaman kokemuksia.

      http://www.meowcosmetics.com/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      71
      1128
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      98
      1074
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      943
    4. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      65
      895
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      126
      870
    6. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      129
      828
    7. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      20
      800
    8. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      58
      785
    9. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      27
      751
    10. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      676
    11. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      46
      661
    12. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      6
      653
    13. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      627
    14. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      622
    15. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      128
      621
    16. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      48
      610
    17. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      80
      602
    18. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      35
      600
    19. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      48
      594
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      12
      589
    Aihe