Moikka!
Olen 19-vuotias, tänä keväänä lukio-opintoni päättänyt tyttö Pirkanmaalta.
Edessäni siintää välivuosi ja jo pitkäaikainen unelmani, työskentely ulkomailla, voisi olla nyt mahdollista! Tämän vuoksi kaipailisinkin kokemuksia ja neuvoja mm. työnhakuun ja asumiseen liittyen. Jaa oma tarinasi ja kerro, miksi lähteminen kannattaa :-)
Kokemukset ja plussat&miinukset
2
104
Vastaukset
- Norjalainen111
Terve!
Olen ite nytten Norjassa töissä ja suosittelen lämpimästi ulkomaille menoa!
Olen ollut 8kuukautta täällä nyt töissä, hain tänne vuokrafirman kautta, monet muut ulkomaalaiset täällä ovat vain suoraan googlanneet jonkun Norjalaisen firman ja kysyneet töitä!
Mun vuokrafirma maksaa kämpän(OKT,3 huonetta, löytyy kaikki tarvittava kuivausrumpu ja uus telkkari ( multa menee 250€ kuukaudessa veroa sen takia) ja auton ja liksaa on noin 25€ tunti riippuen kurssista, tienaan kuukaudessa noin 4500-5500€ - 35% veroa eli käteen jää vähä päälle sen 3000, monet valittaa että Norjassa on kallista mutta ei täällä niin kallista ole, joku 20senttiä ehk ruuan hinnat
Yritä googlata firmoja jotka vuokraa ulkomaille! toivotan onnea! - norjalainen111
ja olen 19 vuotias jos ikä ihmetytti :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja18822432Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant839641Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.467612Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va886408SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1896113Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot485102HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1174765Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1074489Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo992218Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k861489