Eli olen menossa seiskalle ja mietin voisinko pyytää vanhemmilta clipsipidennyksiä. Omat hiukset ovat aika vahvat, mutteivat kasva niin pitkiksi kun haluisin :(. Löysin suht. halvan sivuston josta voisi tilata 35 eurolla.
Ja kyllä, tiedän, hiukset kasvavat, mutta hiusten pituus riippuu geeneistä. Omalla äidilläni hiukset ovat kuin heinää, mun hiukset on ihan ok hyvässä kunnossa. Eniten ärsyttää kun yleensä itse hieman latvoja leikkailen, leikkasin liikaa eilen illalla ja takaapäin hiukset ovat epätasaiset. Kertokaa mielipiteitä tähän asiaan liittyen.
Ja kyllä, tiedän, hiukset kasvavat, mutta hiusten pituus riippuu geeneistä. Omalla äidilläni hiukset ovat kuin heinää, mun hiukset on ihan ok hyvässä kunnossa. Eniten ärsyttää kun yleensä itse hieman latvoja leikkailen, leikkasin liikaa eilen illalla ja takaapäin hiukset ovat epätasaiset. Kertokaa mielipiteitä tähän asiaan liittyen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Clips-pidennykset ovat ihan kivoja ja ne voi ottaa pois milloin haluaa eivätkä kuluta hiusta kunhan ei niitä pidä nukkuessa ! Kannattaa netistä opiskella kuinka ne oikeaoppisesti laitetaan niin että pysyvät päässä. Välillä ne kannattaa pestä shampoolla ja laittaa hieman hoitoainetta niin eivät sähköisty! Ripusta lopuksi ne kuivumaan pyykkinarulle suorana roikkumaan. Kampaa harvalla kammalla vasta kuin ovat kuivuneet latvoista aloittaen, niin hius ei veny tai katkea. Korostan että hyvin hellävarainen pesu etteivät mene ihan sekaisin ! Aito hius on vaativampi pitää kunnossa ja keinohius on helpompi ja hoitoaineeksi käy pyykinhuuhteluaine. Keinohiusta ei voi millään kuumalla muotoilla, koska se sulaisi. Aidon hiuksen voi muotoilla miten haluaa ja jopa värjätä. Hiusosiot kannattaa pitää järjestyksessä niin että tietää mikä osio tulee mihinkin kohtaan päähän ! Kampaajalla voi hyvin muotoilla lisäkkeiden pituudet mikäli haluaisi esim. edestä vähän lyhyempi ja niin edespäin tai jonkun tietyn hiusmallin. Tällöin näyttää pidennykset aidoimmilta kuin että kaikki osiot roikkuvat samanpituisina pitkin päätä = tulee helposti peruukkiefekti. Ponnarikampaus on tosi kiva, paitsi että osion pienet kammat eivät aina tahdo asettua päänahkaa vasten luontevasti. Keskustele tästä äitisi kanssa ja onnea uuteen koulukampaukseen ! Mikäli sinulla on jokin ihosairaus kuten Psoriasis taikka muutoin arka päänahka niin en näitä suosittele ! Olen terveyden- ja kauneudenhoidon ammattilainen.
Voit myöhemmin käydä lukemassa omaa blogiani kuin sellaisen perustan ja siinä tulen antamaan neuvoja ja vinkkejä niin hiuksista kuin meikeistä, ihonhoidosta, painonpudotuksesta ja terveellisesta ruokavaliosta sekä paljon muusta. Blogi tulee olemaan suunnattu nuorille aikuisille ja vähän nuoremmillekin. Blogin nimeä en ole vielä päättänyt, mutta tällä sivustolla siitä sitten kesän kuluessa ilmoitan !