Miksi nylon kielinen kitarani ei pysy vireessä?

nimimerkkinrox

Ostin uuden kitaran noin viikko sitten. Kysessä on Alhambran perus 2c kitara. Ongelmana on vain, että kitara ei millään pysy vireessä. En yhtään liioittele, kun sanon että kitaran saa virittää uudestaan 10 min soittelun jälkeen, puhumattakaan siitä että se on ollut soittamatta n. tunnin ajan... Ajattelin aluksi, että kitara pitää ns. sisäänajaa, mutta kun viikon sisällä ei ole edistystä näkynyt niin ihmettelen vain. Onko kellään ideaa miten tällainen kannattaisi hoitaa?

6

3901

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hjdisehri756

      Kyllähän tuon nyt vireessä pitäisi pysyä vähän paremmin, kuitenkin kyseessä yli 300 € kitara. Tosin nylonkielisiä kitaroita pitää vähän enempi viritellä kuin esim. teräskielisiä akustisia tai sähkiksiä, tämä varmaan johtunee noista nylon kielistä.

      Mutta kyllähän se vire pitäisi toki olla pidempään kestävää kuin 10 min soittelu ja viritys ;D

      - Syinä voi olla huonot kielet
      - Syinä voi olla myöskin uudet kielet, jotka venyy alkuunsa, nylonkielisessä ne kielet voi oikeasti venyä jopa sen viikon ajan ja kun luin viestisi niin kitara on uusi ja viikon vanha ja jos siihen on laitettu uudet kielet ja niitä ei ole sanottavammin venytelty niin ne kyllä voi oikeasti venyä vielä viikonkin päästä.
      - Syinä voi olla myöskin kielien huono kiinnitys eli ne pikku hiljaa luistaa sieltä kaikukopan tallan kiinnityksestään ja näin olle vire "alenee"
      - Satula ja satulaurat, jotka ns. kinnaavat eli kieli ottaa kiinni kun sen pitäisi ns. vapaasti liukua, toisaalta nylonkielet pitäisi kyllä noissa urissaan juurikin tuon materiaalinsa vuoksi paremmin liikkua, koska ovat ns. liukkaammat kuin teräskielet.
      Nylonkielisessä kuitenkin satula ei ole niin monesti syypää kuin teräskielississä tuon kinnaamisen suhteen koska nylon liukuu paremmin ja nylonkielisessä ei pendailla tai tehdä dive-pompeja :D eli soitetaan hieman maltillisemmin tuossa suhteessa ja kieli ei liiku muutenkaan niin isosti pituus suunnassa kuin esim. teräskielinen tai sähkis.

      Olisi kiva ollut tietää onko se sun kitara mitenkä epävireessä eli:
      - onko vain yksi kieli epävireessä vai heittääkö vire kaikilla kielillä
      - onko epävire alentunut vire vaiko ylivire

      Jos olet liikkeestä ostanut ite käymällä eikä liike ole pitkän matkan päässä niin käytä kitara liikkeessä ja kerro ongelmastasi. Tätä ennen toki voit tarkistaa onko kielet mitenkä hyvin asennettu eli kiinnitetty tallaan ja pääseekö ne liukumaan eli "jatkuva viritys ylöspäin kuin vire on laskenut"

      Eiköhän se siitä selviä ja pääset nauttimaan itse soittamisesta enemmän

    • puolivire

      Viritä puoli sävelaskelta alemmaksi ja katso, jatkuuko temppuilu.

    • nimimerkkinrox

      Kiitos vastauksista! Joo, ns. ''tehdaskielet'' on vielä kitarassa, varmaan vaikuttaa tuohon vireyteen. Ja epävireisyyttä ilmenee kaikilla kielillä niin, että soiton jälkeen vire on hyvin pahasti alavireistä. Kokeilen neuvojasi ja yritän vielä pohtia mikä olisi vikana. Mutta jos mikään ei auta, niin se olis sitten mars kohti takaisin liikettä

    • vm41

      Kielet venyy jopa kaksiviikkoa, mikäli soittelu ei ole päivittäistä.
      Itse olen rakentanut erillisen ylipitkän virityslaudan jossa venyttelen kielet valmiiksi.
      Venytyksen päätyttyä katkaisen kielistä kiertyneet päät ja pakkaan pusseihin takaisin.
      Näin tehden kielet ei tarvitse kuin yhden viritys tarkistuksen ennen soittelua.

    • nakkisormi

      Tehdaskielet on yleensä hyvälaatuisia joten ensimmäisenä tarkastaisin virityskoneiston nostamalla epävireeseen menevää kieltä kevyesti ja katsomalla sitä koneistoa antaako se periksi. Se on takuuseen menevä vika jos koneisto luistaa. Vasta sitten kun ollaan varmistuttu siitä ettei koneistossa ole vikaa niin aletaan tutkimaan muita vireeseen vaikuttavia tekijöitä kuten kaularauta, talla, itse kielet.

      Puiset soittimet muuten "elää" kosteuden ja lämpötilan myötä, se laittaa soittimen epävireeseen helposti. Itse nylonkielet pysyy hyvin vireessä venyttyään tarpeeksi. Moni klassinen kitaristi vaihtaakin vain kolme paksuinta kieltä ja nylonkielet ovat jopa vuosia samat. Itse en ole koskaan vaihtanut omaan klassiseen kitaraan kolmea ohuinta ja pysyy muuten vireessä niin hyvin että otin alapuoliset viritysnupit irti kokonaan.

    • Kielen kiinnitykseen tallapäässä on eri kiinnityksiä, solmimisia. Katso kuvia netistä. Jos yksi kieli menee poikki, se pakkaa olla epävireessä jonkin aikaa kun on vaihdettu. Sitten sekin pysyy aloillaan. Kyllä se pari tuntia soi vireessä.

      Virityskoneiston pysyvä vika on vaikea ja kitara on paras vaihtaa toiseen. Joku muu saa korjata ja myydä uudelle aharjoittelijalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      112
      7184
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      36
      4222
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      38
      3698
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      399
      1962
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1457
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      35
      1448
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      62
      1377
    8. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      177
      1090
    9. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      12
      1088
    10. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      1020
    Aihe