Toinen peto ja aikamme seurakunnat

Rakkaalle veljellemme Johannekselle annetun ilmestyksen toinen peto, joka nousi maasta, jolla oli kaksi sarvea, kuten Karitsalla, mutta joka puhuu, kuin Lohikäärme.

11. Ja minä näin toisen pedon nousevan maasta, ja sillä oli kaksi sarvea niinkuin karitsan sarvet, ja se puhui niinkuin lohikäärme. (Ilm 13:11)

Tuo peto kuvaa kristillisen valtakunan nousua Roomassa, kun kristinusko muutettiin, ja siitä tuli Rooman valtionuskonto muinoin.

Eli syntyi valatkunta, jolla oli sarvet, kuin Karitsalla, mutta joka puhuisi silti, kuin Lohikäärme.

Tämä valtakunta on myös meidän ajassa tänään, ja myös suomi kuuluu tuon toisen pedon kristillis kaltaisten valtotojen piiriin.

Valtion kirkko ei ole Jumalan seurakuntaa, vaan se on juurikin tuon toisen pedon sarvia, mutta jotka muistuttavat kuitenkin Karitsan sarvia.

Karitsan sarvet, eli kaksi kuninngasta ovat Isä ja Poika, kuten myös kristillis vaikuteisen valtiovallan kaksi sarvea ovat, Isä ja Poika.

Mutta kristillis vaikutteinen maailman valta ei kuitenkaan seuraa Herran tietä, vaan nojautuu ihmisviisauteen, eli puhuu kuin Lohikäärme.

Lähtekää ulos tämän ajan seurakunnista, ja karistelkaa tomutkin, heidän opeistaan pois, jotta voitte asiat uudelleen opetella, ja kasvaa oikeaa uskoon, ja Jumalan yhteyteen.

1

116

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ja monet sitten uskovat siihen ja eksyvät,valvokaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      91
      4283
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      229
      1715
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      76
      1430
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1130
    5. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      330
      1062
    6. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1050
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      49
      1029
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      137
      970
    9. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      85
      944
    10. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      98
      919
    Aihe