Rehellisesti miehet: mitä vaaditte?

vaatimustaso

Olen ihastunut mukavaan puolituttuun mieheen, jota en näe ennen kuin syksyllä taas. Hän sattuu olevan kaikin puolin upea: fiksu, kiltti, huumorintajuinen, komea, kunnossa ja pukeutuu hyvin. Vähempikin riittäisi!

Vaaditteko naiselta "omaa tasoa" tai samankaltaisuutta? Meillä on samoja kiinnostuksenkohteita, mutta en mielestäni ole yhtä hyvännäköinen, ja arvostan luonnollisuutta joten en meikkaa kuin kevyesti, enkä pukeudu tyylikkäästi, vaan huolettoman tyttömäisesti, välillä jopa homssuisesti. Mielessä käy laihdutus/treeni ja vaatekaapin uusiminen kesän aikana...

Kannattaako edes unelmoida? Vahvuuteni ovat varmaan enemmän luonteen puolella. En ole pahan näköinen, vaan hoikka ja terve, mutta vähän eri maata. Tosin usein näkee esim hoikkia urheilijapoikia ylipainoisen tyttöystävän kanssa.

Sanokaa rehellisesti, jos koette olevanne keskivertoa tasokkaampia, onko silloin varaa vaatia enempi naiselta? Ja mitä: luonnonkauneutta, tyylitajua, laittautumista, timmiä vartaloa?

12

250

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hilaiji

      Ulkonäkösi on varmasti kohdallaan. Kaikin puolin olemuksesi on parasta laatua. Ongelma on ettei mies pidä itseään tasoisellasin luomuksena. Ja ken ties aika jättänyt.

      • vaatimustaso

        Kiitos vastauksestasi, joka taisi olla vähän kieli poskessa kirjoitettu! On totta että on pikkumaista miettiä näitä:) Olen vaan sen verran ihastunut, että se tekee epävarmaksi.

        Selvyydeksi painotan vielä, että liika kauneus ei ole mun kohdalla se ongelma. En ole niitä blondattuja meikattuja tyttöjä, jotka pukeutuvat tyylikkäästi mustaan, en liioin pieni siro ballerinakaan.


    • 0205

      Ööö... jos "keskitasoa tasokkaampi" tarkoittaa lihaskuntoa, taloutta ja koulutusta niin voidaan ehkä sanoa että olet keskitasoa parempi.

      Ja vastaus: ei ole. Minä pidän "luonnonlapsista". He ovat ihanan huolettomia tässä exceleihin kangistetussa maailmassa. He näkevät elämän niin eri tavalla että siitä tulee hyvä olo. Laihdutus ei ole pääasia, mutta jos itsestä olo tuntuu seksikkäämmältä tai keikistely on itsestä mukavampaa niin OK.

      Ihmisen ihanteet eivät ole kiinni ulkoisista asioista. Sitä sanotaan rakkaudeksi ja se onkin niin erikoinen asia ettei sitä voi excelillä selittää.

      sen vinkin minä kuitenkin annan, että siinä vaiheessa jos suhde alkaa tuntumaan puulta, niin muista tämä aloitus ja ne tunteet jotka sinulla on nyt. Ja palaa niihin aina vaikeina aikoina tai silloin kun mietit tuliko tehtyä oikea ratkaisu.

      • vaatimustaso

        Kiitoksia kauniista vastauksesta!

        Totta se varmaan on, ettei kannata itseä kauheasti muuttaa miellyttämisen toivossa. Yritän odottaa ja katsoa kuinka käy.

        Ehkä lainaan kirjastosta lisää sivistävää ja antoisaa lukemista kesäksi, se ei ole koskaan pahitteeksi. Mukavaa kesää!


    • kukamitäkin

      Vaadin, että nainen on tavis ei tee suurta numeroa siitä minkälainen on eikä esitä muuta kuin on. Joku toinen voi tarvita naista näytettäväksi toinen taas kodinhoitoon.
      Ajattelen, että tilanne on täysin sama myös toisinpäin. Kaikille naisille ei sovi samanlainen mies. Kumpaankaan suuntaan mitään ominaisuutta ei pidä yleistää.

    • 7p7

      Ite kai sopisin aika hyvin AP:n kuvaukseen. Komeus toki katsojan silmissä, mutta vähintäänkin keskivertoa paremmassa kunnossa.

      On hyvä myös muistaa, että usein ihastuessa toisen näkee huomattavasti "tasokkaampana" kuin mitä hän oikeasti on. Joten ei välttämättä kannata ajatella olevansa itse liian "tasoton". Muutenkin koko tasohölynpöly on lähinnä ihmisten omassa päässä. Pienellä rohkeudella saattaa päästä pitkälle. Pohtimalla sitä, onko tarpeeksi "hyvä", ei saavuta mitään.

      Itse harrastan säännöllisesti urheilua, mutten vaadi sitä potentiaaliselta kumppanilta. Olen kai (ainakin muiden mielestä) keskimäärästä fiksumpi, tai ainakin lahjakas monessakin asiassa. Mutta ihan tavallinen maalaisjärki riittää.

      En tiedä kiinnostaako miehiä kovin paljon miten naiset pukeutuu? Eikös me miehet olla tunnettuja siitä, ettei edes huomata, jos toinen on käynyt kampaajalla? Ainakin omaan silmään nainen voi näyttää kauniilta ihan yhtä hyvin farkuissa ja topissa, kuin hienossa kesämekossa tai verkkareissa. Ja mikään sentin pakkelikerros naamassa ei todellakaan viehätä.

      Timmi vartalo on toki plussaa, mutta ei muutama liikakilo ole ainakaan itselleni este. Toisen ei tarvitse olla muutenkaan täysin samanlainen, mutta toki joidenkin tärkeiden aatteiden olisi syytä olla suunnilleen samankaltaisia.

      Enemmän kaiken maailman ominaisuuksien ja painoindeksien sijaan kiinnostaa kuitenkin se, miten hyvin toisen seurassa viihtyy. Toisten kanssa on kiva vaihtaa muutama hassu sana toisinaan, mutta ei voisi kuvitellakkaan asuvan saman katon alla. Sit on ne muutama harva, joiden kanssa haluaisi viettää aikaa jatkuvasti.

      • lkjhgfghjklö

        Tasokkuus merkitsee ihan muuta, mitä yritätte selittää, se tarkoittaa ulkonäköä, miehen pituutta, sopusuhtaista vartaloa, erityisesti kasvoja, silmiä jne, myös varakkuutta, asemaa ja älyä.

        Luonteen vahvuuksia ei pääse käyttämään hyväkseen kerrotun kaltaisessa tilanteessa, vain ulkonäkö ja oma aktiivisuus vaikuttaa, joten siihen pitää panostaa. Rehellisyyden nimissä on kerrottava, että läskit eivät ole suosiossa, tasokkaammalla kun on valinnanvaraa.


    • ihan.rehellisesti

      Valitsen ja oletan. Eikä ole kysymys siitä, että minulla on varaa.
      Terve itsetunto, nainen pitää itseään tavallisen näköisenä, meikkaamisesta en tykkää, tyylitajua ja kulttuuriharrastuksia odotan, itseään pitää kunnioittaa niin, että pitää hyvää huolta kunnostaan ja terveydestään.

    • Nopeavastaus

      Vaadin omaa tasoa ja samankaltaisuutta.
      Ne ovat oikeastaan yksi ja sama asia minun tapauksessani.

      Sopusuhtainen vartalo, jonkinasteinen liikunnallisuus (yrityskin riittää), fiksuus, tietynlainen maailmankatsomus ja elämänkokemus, empatia, huumorintaju ovat ehdottomia vaatimuksia. Sitten on tiettyjä asioita joita pidän naisessa kuten periksiantamattomuus kunhan se ei tule esille kiukutteluna olemattomista asioista. Pidän siitä että nainen pelaa samassa joukkueessa eikä minua vastaan. Parisuhde on joukkuepeli eikä yksilöurheilua, vähän kuin rantalentistiimi.

      Mutta mitä tulee tuohon mieheen josta puhuit niin vaikka olen mies ja moni muukin mies vastaisi niin me emme osaa yksinkertaisesti sanoa mitä tuo yksilö ajattelee omantasoisuudestaan tai samankaltaisuudesta emmekä varsinkaan mitä hän ajattelee sinusta.

      Oikeastaan suoraan sanoen kysymys on aika turha koska vaikuttaisi siltä että jos näet vasta häntä syksyllä niin etsit jonkinlaista tukea toiveellesi että teistä voisi tulla jotain. Sinuna keskittyisin siihen mitä sinä tunnet ja teet etkä siihen mitä kuvittelet tai toivot toisen tuntevan ja ajattelevan.

      Jos uusit vaatekaappia sekä laihdutus/treeni niin tee ne itsesi takia äläkä tämän mahdollisen kiinnostuneen miehen, siten et voi oikeastaan hävitä. Toki tätä haavetta tuosta miehestä voi käyttää tietynlaisena tsemppinä noihin tekemisiin, mutta lopulta niiden ei tulisi olla sinun ainot motivaattori.

      Varmaan jotain parisuhteista ja miesten odotuksista kertoo se kuinka usein hoikkia urheilijamiehiä näkee ylipainoisten naisten kanssa. Miehillä ei ole varaa aina vaatia koska muuten jää ilman naista.

      Itse vaadin vähintään tasoiseni ja samankaltaisen naisen joten kaikki pyöreät jne. naiset ovat poissa laskuista. Sitä mitä tämä sinun "tapauksesi" ajattelee on mahdoton sanoa.

    • Silmistä_totuuden

      Minuun vetoaa sellainen nainen joka uskaltaa olla oma itsensä eikä näyttele muuta. Rahalla ei ole merkitystä eikä muilla rikkauksilla kuin sillä joka on sisimmässäsi. Uskalla olla aito ja silloin olet se upea jalokivi joka herättää varman kiinnostuksen.

    • vaatimustaso

      Kiitos kaikille ihanista vastauksista!

      On totta, ettei kukaan teistä voi vastata kyseisen miehen tapauksessa - se jäänee nähtäväksi piakkoin. Silti oli todella mukavaa lukea tällaisia vastauksia, sillä vaikka ne ovat hyvin erilaisia, ei yksikään ole pinnallinen. Todella kannustavaa, että löytyy miehiä, jotka toivovat tavallista naista virheineenkin. Se antaa toivoa, että minullekin löytyy vielä joku, joka pysyy ja jonka kanssa on hyvä ole.

      Oli hyvä pointti ylempänä, että ihastuessa helposti idealisoi ihmisen. Kun ystäväni tapasi tämän (tosin lyhyesti), hän ei pitänytkään miestä niin erikoisena! Aito minä yritän olla mutta usko siihen että se riittää horjuu usein ja epävarmuus pääsee paistamaan läpi. Toisaalta tosi hölmöä: miksi ei riittäisi? Riittäähän se minullekin.

      Toivon, että jokainen löydätte hyvän naisen/miehen/kumppanin, koska teillä on selvästi sydän paikallaan! Itse yritän jatkaa rohkeasti matkaani mieli avoinna, hiukset hajallaan ja posket juoksemisesta punoittaen:)

    • 5467743

      JOS ! sinä nimimerkki "vaatimustaso" !! olet täydellinen !! niin pikkasen on vaatimustasosi mennyt yli hilseen ??, koska täydellistä ihmistä ( mies) EI ole,edes naisissakaan ei ole tullut täydellistä vastaan. Ei edes kirurgin veitsikään saa ketään täydelliseksi.
      EI muuta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      240
      45291
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11223
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      179
      10827
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9691
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8508
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6501
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3190
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2202
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      32
      1525
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1490
    Aihe