Onko aihetta huoleen?

Minulle asennettiin kuparikierukka maaliskuun alussa. Olen synnyttänyt kerran, eikä toinen raskaus ole vielä ajankohtainen. Kiertoni on ollut erittäin säännöllinen, korkeintaan 30 päivää, koko alkuvuoden.

En ole käyttänyt ovistestejä, mutta minulla oli ovulaatioon viittaavaa kosteutta juhannuksena. Mieheni ja minä olemme seksuaalisesti aktiivisia. Tällä viikolla mahaa on nipistellyt päivittäin. Kuukautiset eivät ole vielä myöhässä.

Voívatko kivut johtua kierukasta? Se ei ole ensimmäisinä kolmena kuukautena aiheuttanut mitään ongelmia, korkeintaan vuodon pitkittymistä. Tarkastuskäynti on heinäkuun lopussa.

Alkuraskauteeni kuului voimakasta rintojen kutinaa ja mahan pitkäkestoista nipistelyä, mutta kumpikaan ei alkanut ennen kiinnittymisvuotoa, joka oli heinäkuun 2013 lopussa. Toki kuparikierukka joskus harvoin pettää, mutta ei kai näin pian oletetun oviksen jälkeen voi tulla ainakaan raskausoireita?

0

229

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

        https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
        Kotimaiset julkkisjuorut
        314
        1450
      2. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

        Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
        Kotimaiset julkkisjuorut
        31
        1179
      3. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

        Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
        Maailman menoa
        460
        943
      4. 62
        926
      5. Voiko meidän välit

        Koskaan parantua tästä?
        Ikävä
        73
        922
      6. Onko kaivattusi

        Kummallinen jossakin suhteessa?
        Ikävä
        48
        691
      7. Mies, olenko ymmärtänyt oikein?

        Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen
        Ikävä
        74
        663
      8. Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena

        Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M
        Kitee
        97
        654
      9. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

        https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
        Maailman menoa
        465
        622
      10. Kauanko olet kaivannut kaivattuasi ja

        koska hänet löysit?
        Ikävä
        38
        602
      Aihe