Vonkausviestit

Meillä oli porukalla mielenkiintoinen keskustelu nettideiteistä. Pari miestä myönsi vituuttaan laittavansa naisille ala-arvoisia viestejä.
Syy : ei ne muutenkaan meitä huolis, sama mitä niille laittaa. Enemmän potentiaalisille naisille voi asiallisen viestin laittaa.
Ei ole tullut mieleenikään miesten näin tekevän. Onko yleistäkin?
Tässä mietityttää naisten tapa jakaa asiansa ystäviensä kesken. Jos minun kaverini sanoisi saaneensa tuolta profiililta tälläisen epäasiallisen viestin ja sama mies laittaisi minulle asiallisen. Arvaa kiinnostuisinko?
10211
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Jep, naiset kertoo spämmeistä toisilleen eikä kukaan kiinnostu niistä tyypeistä.

Äänestä

Itse laitan kanssa. Syy on se että koskaan asiallisiin viesteihin ei saa mitään vastakaikua. Olin kuullut että naiset vastaavat kyllä vonkaus viesteihin ja kokeilin. Osa on hiljaa ja osa suuttuu mutta kaskummaa jotkut alkavat huumori mielessä heittämään läppää takas ja kohta ollaankin menossa treffeille. Kyllä se syy miksi naiset saa vonkaus viestejä on juurikin siellä peilikuvassa. Jos kerran ilkeyksiin vastataan niin ei kannata ihmetellä miksi niitä tulee enemmän kun asiallisia. Itsekin hämmennyin asiasta mutta näin se homma näkyy pelaavan.

Äänestä
  • No onnee valitsemallasi tiellä. Millaiset treffit muuten seuraa naisen kanssa joka kiinnostuu asiattomuuksia huutelevasta miehestä? Panoseuraako vailla?

    Äänestä

  • Naiset vastaa vasta sitten, kun ne haukkuu pystyyn heti kättelyssä, ja alkaa sitten lämmitellä tätä anteeksi pyynnöillä. Hämmästyttävintä tässä on se, että juuri tämä menetelmä toimii. Ei tunnu kiinnostavan naisia vastailla asiallisiin vastauksiin, jota olen jo kyllästymiseen asti kokeillut, ei toimi ei. Tuo naisen logiikka on kyllä sellaista, että siinä tarvittaisiin jo oikeasti sanakirja nainen mies nainen.

    Äänestä

  • 1lowehi2ikefh kirjoitti:

    No onnee valitsemallasi tiellä. Millaiset treffit muuten seuraa naisen kanssa joka kiinnostuu asiattomuuksia huutelevasta miehestä? Panoseuraako vailla?

    Kyllä kuule ihan pitkiin parisuhteisiin olen päässyt ns asiattomilla avauksilla että ei mitään pelkkää panoa.

    Äänestä

Tottahan tuo on että ei naiset vastaa miehille. Olen laittanut 5 vuoden aikana satoja asiallisia viestejä naisille ja olen varmaan kaksi yhden rivin vastausta saanut. Voisi ainakin kokeilla törkyviesteja niin joku varmaan vastaisi edes samalla mitalla.

Äänestä
  • Mitäköhän nuo sun asialliset viestit ovat pitäneet sisällään? Jos viestisi ovat tyyliin: "Hei, mitä kuuluu?" ja jos nainen saa samanlaisia viestejä 5 päivässä niin ei hän näihin enää jaksa vastata.
    Oletko myös vastannut naisten hakua? Jos minulla on ikäraja max 40. vuotta ja toiveena Etelä-Suomen lääni, en vastaa esim. 50-vuotiaalle kainuulaiselle.
    Tässsä vain muutama esimerkki.

    Äänestä

  • Tämä jo kertoi miksi et vastausta saa. Miten voit löytää satoja sinulle sopivia mielenkiintoisia profiileja? Kyllä nainen huomaa oletko hänestä kiinnostunut vai vastaatko vaan. Minuakin kiinnostaa mitä niihin viesteihin laitat? Tai yleensäkin profiilitekstisi. Jotakin niissä on pielessä tai mahdollisesti lähestyt vääränlaisia naisia.

    Äänestä

  • Kyllä mä oon vastannu aina viesteihin (jollei mitään törkeitä oo) vaikka ois ollu pelkkä "moi, mitä kuuluu" tms. Oleellista on onko se profiili kiinnostava. Ei siinä mitkään kaunopuheiset jaarittelut auta jos ei esim. kuva miellytä. Jo se, että ottaa yhteyttä, kertoo että jotakin kiinnostusta on.

    Äänestä

  • deittinainen kirjoitti:

    Tämä jo kertoi miksi et vastausta saa. Miten voit löytää satoja sinulle sopivia mielenkiintoisia profiileja? Kyllä nainen huomaa oletko hänestä kiinnostunut vai vastaatko vaan. Minuakin kiinnostaa mitä niihin viesteihin laitat? Tai yleensäkin profiilitekstisi. Jotakin niissä on pielessä tai mahdollisesti lähestyt vääränlaisia naisia.

    Kyllähän tuo valtavalta määrältä kuulostaa, mutta kyseessä on kuitenkin viiden vuoden jakso. Eli jos laittaa vaikka vain yhdelle naiselle viestin viikossa, niin se tekee tuossa ajassa jo 260. Pari viestiä/naista viikossa sitten jo yli 500...

    Ja jos alkukriteerit ovat vain jotain sellaista, että suurin piirtein samaa ikäluokkaa oleva, kivannäköinen ja mukavanoloinen "norminainen", jolla kenties joku yhteinen juttu miehen kanssa (joka myös jotain varsin yleistä), niin eiköhän noita ole pilvin pimein tuolla deiteissä....

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


onko.muitakin kirjoitti:

Meillä oli porukalla mielenkiintoinen keskustelu nettideiteistä. Pari miestä myönsi vituuttaan laittavansa naisille ala-arvoisia viestejä.
Syy : ei ne muutenkaan meitä huolis, sama mitä niille laittaa. Enemmän potentiaalisille naisille voi asiallisen viestin laittaa.
Ei ole tullut mieleenikään miesten näin tekevän. Onko yleistäkin?
Tässä mietityttää naisten tapa jakaa asiansa ystäviensä kesken. Jos minun kaverini sanoisi saaneensa tuolta profiililta tälläisen epäasiallisen viestin ja sama mies laittaisi minulle asiallisen. Arvaa kiinnostuisinko?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu