Funk artisteista/keikoista

fank

Heippa
Olen parikymppinen musiikista kiinnostunut miehenalku. Kuuntelen lähes ainoastaan funk ja soul musiikkia, erityisesti on tullut kuunneltua monia 70-80 luvun yhdysvaltalais ja britti -artistien tuotoksia. Mutta myös uudempaa 2000-luvun funk musiikkia on tullut kuunneltua jonkin verran. Tyylilajin suomalaisista artisteista en tiedä juurikaan, mutta olen kuullut että näitäkin on ja tekevät keikkaa.

Olisi siis kiva kuulla, jos joku on tietoinen kotimaisten ja myös ulkomaisten bändien tulevista keikoista. Varsinkin tässä Helsingin läheisyydessä. Musta saisi myös hyvin keikoille seuraa, koska kaverini eivät ole kiinnostuneita tämänkaltaisesta musiikista. Eli kertokaa jos seuraa puuttuu! Saa myös ehdotella uusia mielenkiintoisia artisteja kuunneltavaksi. Tutustun niihin mielelläni.

2

1830

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • stardustO9

      Oletko nähnyt dokumentin Standing In The Shadows of Motown? https://www.youtube.com/watch?v=0U04GCGOHuU
      Minulla oli suuri kunnia nähdä The Funk Brothersin keikka Helsingin jäähallissa 2004. Se oli aivan mahtava konsertti. Nyt alkaa porukka olla jo kovin vähissä.
      Funkiin ja Soulin tarvitaan tummaa väriä - kalpeanaamoilta se ei onnistu.
      Nykyisistä funk-soul-artisteista en tiedä - onko niitä?

      • fank

        Aika kade olen. On kuunneltu The Temptationsia ja muita motown artisteja kenelle Funk Brothers on säveltänyt. Olisi kyllä kiva päästä kokemaan vielä joku vastaavanlainen. Pitää toi dokumentti vielä katsoa.

        Nythän on muuten Kool & The Gang tulossa Pori Jazziin ja varmaan viimeisiä kertoja. Se kiinnostaisi kovasti kieltämättä. Harmittaa kun en nuoren ikäni takia ole päässyt kuuntelemaan monia lempiartisteja.

        Nykyisin soulia ja funkkia tehdään kyllä, mutta radiossa ei ainakaan soiteta usein. Suomalaisista ainakin Ethernal Erectionin ekat lätyt oli hyviä (uudempaa en ole kuullut) ja The Soul Investigators on tehnyt hyvää musaa. Freestyle Records(britti) levy-yhtiöltä löytyy aika mielenkiintosia uudempia ja tuntemattomia artisteja. On lattarifunkkia, afrobeatia, soulia.. kaikennäköistä. Mutta löytyyhän noita eri genreihin erikoistuneita levy-yhtiöitä muitakin. Itse diggailen paljon instrumentaali musasta. Mm. Sugarman 3, The Sound Stylistics ja Breakestra on kuuntelemisen arvosia.

        Tossa linkki josta voi kuunnella joitain Freestyle Recordsin levyjä:

        https://www.youtube.com/user/FreestyleRecordsLtd/playlists

        Muhun kyllä silti kolahtaa eniten just 70-80 -luvun funkki. Ja joo, hyvä musa vaatii kyllä tummaa väriä:)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      179
      1702
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      109
      903
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      745
    4. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      97
      666
    5. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      207
      644
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      133
      618
    7. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      566
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      548
    9. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      546
    10. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      16
      522
    Aihe