Nyt muutama päivä viisaudenhampaan leikkauksesta ja oikeassa alahuulessa ja leuassa tunnonalenemaa. Muita kohtalontovereita, milloin on teille tunto kokonaan palautunut? Tekee kipeää suuta aukoessa.
Viisaudenhampaan poisto ja tunnottomuus
4
566
Vastaukset
- lknjbhhbhjb
Hoitovirhettä pukkaa....
- omahoitokannattaa
Ei ole kysymys hoitovirheestä, alaleuan hermo vain on ollut lähellä viisaudenhampaan juurta ja tullut hipaistuksi hampaan irrotessa. Ei lääkäri anatomialle mitään voi. Ja usein se hammas vaan on pakko poistaa, nuorena mieluummin, niin toimenpide on helpompi ja paraneminen parempaa. On aivan normaalia , että muutaman päivän kuluttua leikkauksesta on kipua, kysymyksessä on kuitenkin luuhaava. Kirjoitat tunnon alenemasta, paranee tn muutamassa viikossa, mutta hermokudoksen paraneminen on hidasta, voi kestää puolesta vuodesta jopa kahteen vuoteen.
- Röntgenkuva.asiasta
Miksi sitä hammasta ei kuvattu ennnen hampaan poistoa ?? Että olis voinut varmistaa, missä hermo menee ? Järjetöntä touhua, jos ei kuvattu ? Kuvattiinko ??
- yksvaan2
Röntgenkuva.asiasta kirjoitti:
Miksi sitä hammasta ei kuvattu ennnen hampaan poistoa ?? Että olis voinut varmistaa, missä hermo menee ? Järjetöntä touhua, jos ei kuvattu ? Kuvattiinko ??
Tn on kuvattu, mutta edes kolmiulotteinen kuva ei anatomiaa muuksi muuta! Hermo ja hammas voivat olla kosketuksessa toisiinsa. Tietenkin vaurioriskistä olisi pitänyt kertoa ennen toimenpidettä. Ja mitä olen kuullut, niin poisto tosiaan on usein välttämätön riskistä huolimatta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?
Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman481558Sunnuntai terveiset kaivatulle
Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!761355- 261099
Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua
Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊881064- 88970
Ai miehillä ei ole varaa maksaa
Treffejä naiselle johon on ihastunut? Ihanko totta dusty miehet? Tekosyy. Haluatko laittaa 50/50 kaikki kulut parisuhtee187906Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta
Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi99855Olet mielessäni
viimeisenä illalla ja ensimmäisenä aamulla. Ihastuin sinuun enkä voi tunteilleni mitään. Jos uskaltaisin, tunnustaisin s20851- 82821
Hei rakas mies. Olisi yksi kysymys, mielellään rehellinen vastaus edes täällä..
Mitä sinä minusta haluat?70789