Saako Suomi Kreikka tuet takaisin?

Saako Suomi kreikkaan työntämänsä miljardit nyt moninkertaisena takaisin, kun Kreikka katoaa ensi vikolla. Näin kokoomuksen Katainen ja SDP:n Urpilainen 4 vuotta sitten lupasi.
31<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 31

Vanhimmat

In your dreams... Poliitikkojen lupauksiin ei ikinä kannata uskoa.

Äänestä

tai huutokauppa siitä, kuka saa pyyhkiä sillä Urpilaisen vakuuspaperilla perseensä. Soini tarjoaa varmasti muutaman tonnin.

Äänestä

Kataisen ja Urpilaisen uskottavuus poliitikkoina on mennyt täydellisesti ojaan.

Äänestä
  • talouskomissaarin paikkaa ihan ilmaiseksi laskutaidottomalle väärentäjälle anneta vaan kyllä siitä pitää maksaa.

    Äänestä

  • Korjaan kokoomuksen ja demareiden uskottavuus on mennyt iäksi!!!

    Äänestä

Saa sen takia porukkaa nostaa nyt käteistä pankeista.

Äänestä

tuskin edes päästään niillä "sijoitettujen" rahojen menetyksellä. jos kreikan talous kaatuu, siitä voi seurata lumipalloefekti ja pian tulee ISO RYTKY!
jos minulla olisi enemmän rahaa, nostaisin sen tässä vaiheessa ruotsin ja norjan kruunuina sekä ruplina.

Äänestä
  • Minulla on varmuuden vuoksi Norjan ja Sveitsin rahaa.

    Äänestä

  • romahtaisi niin aina kuitenkin on mahdollista vaihtaa se raha kansalliseen valuuttaan. Toki jos on paljon rahaa niin voi tehdä lisää rahaa valuuttakeinottelulla.

    Äänestä

  • tee_se_heti kirjoitti:

    Minulla on varmuuden vuoksi Norjan ja Sveitsin rahaa.

    ei mikään huono hankinta, luultavasti tällä menolla rahoillesi tulee käyttöä piankin. norjassa muuten pankkitilin avaaminenkin onnistui ihan kivuttomasti suomen passilla kun ensin oli verotoimistosta hakenut D-numeron.
    eli tili on minulla norjassakin, mutta rahaa tilillä ei. eipä kyllä ole suomalaisellakaan tilillä:) köyhä jos menettää kaikki rahansa, niin se ei ole paljoa se..

    Äänestä

Kaikkea te kuvittelettekin sinne lainarahat meni käteen jäi vain per´seen pyyhepaperi

Äänestä

Tietysti saadaan eu maksaa rahaa nyt ei vaan ole mutta rahan vastineeksi annetaan pakolaisia niin paljon kun hautaan.

Äänestä

Matti 'tuppi' Vanhanen varmasti tietää, mitä on yhdessä Jyrki 'pöljän' kanssa sopinut.

Äänestä

No ei saa eikä muutkaan maat saa rahojaan takaisin. Eihän se ole kun kuudes kerta kun Kreikka konkassa. Olisko syytä ottaa oppia historiasta ? Että silleen.

Äänestä

Nehän on saatu jo takaisin moninkertaisina. Kun vaihtoehtona on ollut finanssikriisi, joka edellisellä kerralla kuritti suomalaisia arviolta noin 15 miljardin edestä aika välittömästi ja tekee sitä edelleen, niin kyllä tässä on säästetty moninkertaisesti sekä, mikä on pantu Kreikan ja muiden heikossa hapessa olleiden tukemiseen. Kun vaithoehtona on ollut finanssikriisi ja sen seurauksena paljon kovempi lama kuin missä me nyt olemme, tukeminen on kannattanut hyvin.

Äänestä
  • Ruattalaiset nauraa partaansa kun jäivät aikoinaan euron ulkopuolelle

    Äänestä

  • Tiet kiiltää uutuuttaan ja vanhukset hoidetaan hienosti juu...

    Äänestä

  • Näin jälkikäteen olisi selvitty pienimillä vahingoilla, jos oltaisiin annettu Kreikan jättää alun perinkin velkansa maksamatta finassipankeille yms.
    Jos tuosta olisi uhannut alkaa finnassikriisi. Olisi tuettu pankkeja, mutta vastaavasti niitä olisi kansallistettu tms. tukea vastaavalla määrällä.

    Nyt kun tuettiin Kreikkaa sen velanmaksussa, siirrettiin riski joka kuuluisi ja oli finassipankeilla, Eromaiden veronmaksajille.
    Ja nyt tuo riski sitten näyttäisi realisoituvan

    Äänestä

Keskusta aloitti rahareen vetämisen antamalla Kreikalle miljardin, minkä Kreikka sijoitti pankkiensa kautta Suomen tulevien lainojensa vakuudeksi Lontooseen sulkutilille. Siellä on, jos on, eikä me aivan pöljiä olla.

Äänestä

Noniinhänne jutta ja jykä lupasivat :), IHAN KORKOJEN KAA SAAMME TAKASIN JOKAISEN EURON :)

Nytvain odotellaan ihanRAUHASSA eikä hötkyillä :), hyvää kannattaa odottaa, mitäHYVEMPÄÄ on tulossa senkauemmin jjoudumme oottelemaan :D

Äänestä
  • VOIHAN JÖSSES :(, tuli nimmariini virhe!!!, olen edelleenkin se ÄRKKOPEELÄINEN ilman nuita kahta kakkosta!!! :(

    Siinä se virhe tuli, KUN laitoin ajatuksissani sen MATIKKAKYSYMYKSEN VASTAUKSEN VÄÄRÄLLE RIVILLE, ENKÄS HONANNU KATSOO ETTÄ TULIKO KAIKKI NUMEROT POISTETTUA!!!

    Noh, eisemittään, yhtähyvä on mielipiteeni jokatapauksessa :D

    Äänestä

Täytyy jälkiviisastella aika eriskummalliseksi tapahtumaksi Kreikan vakuuspaperien vilauttaminen vartioidussa pimeässä huoneessa kullekin kansanedustajalle erikseen.

Äänestä
  • Täytyy vielä korostaa, että vilautuskielenä oli englanti, vaikka tuollaisista sopimuksista ei saisi aivan kuka tahansa tolkkua suomeksikaan ilman erityisoikeusavustajien riitaisaa laumaa.

    Äänestä

EMME TAATUSTI SAA SENTTIÄKÄÄN TAKASIN, MIKÄLI SAMAT PÖLJÄKKEET OVAT JOHDOSSA!!!, ja ovathan he, mihinkäs heidät voisi ulkoistaa???

PS. Olen se sama ÄRKKOPEELÄINEN, ((EN ÄRKKOPEELÄINEN22)) vaikka tuossa aiemmassa viestissä nimmariini tuli PAHAvirhe


AI, ETTÄKÖ 18 6 EI OLEKKAAN 24???, noh otetaan se uusi HELPOMPI laskutoimitus ratkaistavaksi :D, siis 4 6=10, MMINUNmielestäni, saas nähdä, ovatko modet samaamieltä :D

Äänestä

Vieläkö Rinne heiluttelee takuutus lappuaan Soinille...

Äänestä

Rahat hävis ku pieru saharaan ja lisää pitäis saada.

Äänestä

Sen tajusi heinänsypäkin ettei niitä rahoja jotka antoivat saada ikinä takaisin.

Äänestä

Kreikalla on hyvin suuret kultavarannot!

Äänestä

EU on demokraattisten maiden liitto ja Kreikka voi tehdä niin kuin haluaa. Kyllä routa porsaan kotiin ajaa.

Ns. Grexit vain lujittaa rahaliittoa ja koko unioni vahvistuu. Muut maat saavat esimerkin siitä, mitä sooloilu maksaa ihan käytännössä.

Jos Kreikka pettää varsinkin putinistien märät päiväunet ja ei eroakaan eurosta, niin rahaliitto ja unioni sen kun vahvistuvat.

Äänestä
  • Mikään liitto ei voi rakentua uhkailun ja kiristyksen varaan?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


maan_petturuuttako kirjoitti:

Saako Suomi kreikkaan työntämänsä miljardit nyt moninkertaisena takaisin, kun Kreikka katoaa ensi vikolla. Näin kokoomuksen Katainen ja SDP:n Urpilainen 4 vuotta sitten lupasi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu