Miten useasti te pitkätukat tasoitatte hiustenne latvoja, että pysyvät suht siisteinä, ja minkä pituiset hiukset teillä muuten on?
Miten useasti
Minni
8649
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Pitkiäkin hiuksia kannattaa säännöllisesti leikkauttaa parin kuukauden välein, max on mielestäni 3 kk:n väli. Koska jos jätät tasottamatta välillä latvaa, se alkaa haarottuu ja haurastuu, ja tulee ohut "hiiren häntä".
Kun latva osa on aina kuivempaa ja tarvii täten paremmat hoitoaineetkin. Esim latvasuojatipat, erinomaisia pitkille latvoille. Muodostaa suojaavan "kalvon" hiuksen pinnalle.
Minulla on ihan puolipitkät lyhyet hiukset ja haluaisin kasvattaa pidemmiksi (reilusti) niin eikös kun parin kk:n välein kun tasoittaa pari senttiä, niin eihän ne hiukset mihinkäään kasvamaan pääse, höh! Eikös vuoden välein olisi ihan hyvä, ottaen huomioon, jos aina joka toinen päivä käyttää jotakin latvasuojaa?
Tasoitan aina silloin kampaajalla, kun tuntuvat kuivilta (hiukset lantioon asti). Ei ole mitään aikarajaa.
Noin pitkät hiukset minäkin haluaisin, iha mielenkiinnosta kysyn, kuinka useasti suunnilleen, vuoden? Onko siinä kuitenkin aika pitkä aikaväli, ennenkuin tasoitat pari senttiä?
Tasoitan ehkä 3-4 kuukauden välein, joskus vieläkin harvemmin, joskus useammin. Kuten sanottu: silloin kun hiukset siltä tuntuu. Vanhoja kuivia latvoja ei tosiaan kannata säästellä. Ennemmin leikkaa kuivat osat heti kasvatuksen alussa pois ja yrittää ehkäistä latvojen haaroittumista hyvällä latvasuojalla.
Latvat tulisi tasata kerran kuussa!! (tai kerran 2kk) Mahtaa olla tukka aika näköinen jos kerran vuodessa käy tasoittamassa latvat.... Tämäkin on hyvin yksilöllinen juttu!!!!!
taidat hiuksiasi hoitaa, jos niitä tarvitsee leikata kerran kuukaudessa??? Kannattaisi alkaa käyttämään latvahoitoainetta, niin pysyy latvatkin kunnossa!
Noin 5 vuotta sitten, kun hiuksiini ei oltu tehty vielä mitään käsittelyjä, minun ei tarvinnut leikata niitä kuin noin puolen vuoden- vuoden välein. Hiukset oli yksinkertaisesti niin hyvässä kunnossa, kakshaarasia ei ollut.