Ihan typerää, vloppuna kun olisi aikaa shoppailla niin kaikki menee viim. 18.00 kiinni. HM on kokonaan suljettu. Nää on taas näitä suomen omia sääntöjä, muualla kaupat ovat ainakin kahdeksaan asti. Ihan älytöntä.
Miks kaupat menee kii kuudelta?
7
156
Vastaukset
- Autiokaupunki
Prismakin suljetaan kuudelta. Ihme kun jotkut terassit sentään on auki, kohta nekin varmaan suljetaan.
T. Bussia odotellesaa, kun kaikki kaupat kii. - zip--
onhan siinä lauantaina 9h aikaa shoppailla, kaupat kumminkin aukeaa jo klo 9. Ja sunnuntaina 6h. Eikö se riitä?
- HetiKaikkiMulle
Nii just, miksei ne vois olla auki aina ku mä haluun?
- sdgdhd
AP:n kanssa samoilla linjoilla sikäli, että kaupat voisivat aueta myöhemmin vk-loppuna sillä ihmiset kuitenkin nukkuvat pidempään kuin arkena. Olisivat auki lauantaina vaikka 11-20 tai 12-21.
- Kuka_maksaa
Silloin hinnat nousisivat, koska työntekijöille pitäisi maksaa enemmän palkkaa...
- fcchl
Mun mielestä vaatekauppujen pitäisi aueta arkena ja viikonloppuna viimeistään klo 8.00 niin ei tarvi odotella, että voi lähteä shoppaileen. En nuku viikonloppuisin pidempään kuin arkena.
- Mitaihmettaxxx
Ainahan niitä kattelioita riittää...kaupassa kannattaa käydä silloin kun ne on auki, se on myös hinta ja turvallisuus kysymys. Kyllähän sillä tietty työllistävä vaikutus voisi olla, jos kaupat meilläkin olisi auki kaikkina päivinä esim. ilta 21.00 asti.
Mutta asiakkaitakin pitäisi olla. Kuka käy esim. lauantai-iltana vaateostoksilla klo 18.00 jälkeen? Vaikuttaa siltä, että kesäisin kauppakeskuksissakin kaupan käynti hiljenee jo aika aikaseen. Jos sataa, kukaan ei lähde kauppaa ja jos aurinkoista ja lämmintä ihmiset on rannalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1413888Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3523015Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt131927Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa91645Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41109- 71964
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38874Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat23801- 44784
- 67779