Kreikan Tsipras vie EU:n aivokäpiöitä kuin litran mittaa. Koska EU:lta ei ole herunut Kreikalle tähän mennessä rahaa kuin vaatimatttomat 300 000 000 miljoonaa euroa, Tsipras päätti panna kansansa äänestämään, onko näin pieni summa tarpeeksi Kreikan tulevaisuuden varalta.
Äänestäköön kreikkalaiset kyllä tai ei Tsipras on voittaja, koska hän saa joka tapauksessa kiristettyä EU:lta lisää rahaa pitkittämällä rahaneuvotteluja ja pelottelemalla EU:n aivokääpiöitä velkakierteen tarttumisesta muihin EU-maihin. Velka ei ole tarttuva tauti, mutta sitähän eivät aivokääpiöt ymmärrä.
Äänestäköön kreikkalaiset kyllä tai ei Tsipras on voittaja, koska hän saa joka tapauksessa kiristettyä EU:lta lisää rahaa pitkittämällä rahaneuvotteluja ja pelottelemalla EU:n aivokääpiöitä velkakierteen tarttumisesta muihin EU-maihin. Velka ei ole tarttuva tauti, mutta sitähän eivät aivokääpiöt ymmärrä.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kreikka toimii kuin joku Euroopan suurvalta, vaikka on huijari ja täysi roskamaa. Kolmannes sen bkt:sta on harmaata taloutta. Juoksuttaa euroministereitä ja poistuu neuvotteluista ihan miten sattuu...
Itse jättäisin kyllä 3 nollaa pois.
Päättäjät samoin kuin kuka tahansa talousasioita syvemmin seurannut tiesi, että pitkällä jaksolla varsinkaan Kreikka, mutta ei esim. Belgiakaan täyttänyt EMU- ja eurokriteereitä. Belgiassa ja muutamassa muussa rajatapauksessa "kehitys oli kuitenkin menossa" parempaan suuntaan.
Kreikka oli pelkkä hokkus-pokkus. Vaikka Kreikka väärenteli tilastoja, Amerikkalaiset pankit ilmoittivat käsityksenään, että Kreikan kupla poksahtaa kymmenen vuoden sisällä. Niin tyhmää talouspäättäjää ei euroalueeltakaan löydy, joka ei olisi osannut ihmetellä samaa Kreikan silmänkääntötemppua. Kreikan hyväksyminen euroon ei perustunut taloudellisiin realiteetteihin, vaan päätös oli poliittinen ja sellaisena taloudellista toiveajattelua.
Euroalue & kumppanit ovat vain pitkittäneet väistämätöntä pumppaamalla Kreikkaan lisää rahaa. Euroopan pankit ovat tienneet varautua Kreikan talouskatastrofiin ainakin jo muutaman vuoden, ja ovat jo maksattaneet vastuuttomuutensa euroalueen veronmaksajilla. Kreikka voi mennä. Sotilasvallankaappaus ei ole mahdottomuus.
Venäjä ei tule heittämään suuremmin rahaa Kreikan mustaan aukkoon, koska rahoja ei saa koskaan takaisin. Krim on jo Venäjän niskoilla, ja länsimaiden turistit ovat kaikonneet sieltä. NATO-maa Kreikka sijaitsee kyllä mukavasti Mustanmeren suulla, toisella puolella NATO-Turkki, ja molemmat itseasiassa tuovat vakautta kolmannen osapuolen suhteen. Suomi ja Kreikka ovat ainoat Länsi-Euroopan maat, joissa ei esim. ole suurmoskeijaa ainakaan vielä.
Lisäys: Suurmoskeijaa suunniteltiin Itävaltaan ulkomaisen rahoituksen turvin, mutta Itävalta teki päätöksen, että se voi toteutua vain omarahoituksella, ja opettajilla pitää olla Itävallassa hankittu koulutus.
Voittajaa ei tässä hommassa olekaan mutta häviäjistä suurin on Tsipras ja kreikkalaiset.
Euro, huono ajatus. ECUxit on pitkän tähtäimen ratkaisu.
Vaikka bryssel on yrittänyt jo pitkään luoda eurooppalaista identiteettiä, ei se ole saanut tuulta siipen alle ts. euro ei toimi ilman keskushallintoa (=liittovaltio USE).
http://en.eurothinktank.fi/?p=102
Kreikka voi pelata nyt upporikasta tai rutiköyhää, mitään menetettävää ei ole. Homma riippuu lähinnä siitä, miten EU:n jäsenmaiden politikot haluavat pelastaa kasvonsa. Toisaalta on tosiasia, että Kreikka on itsenäinen maa, eikä IMF:n tai Keskuspankin pitäisi missään nimessä sanella maalle mitä tehdään. IMF on todellisuudessa USAn talouspolitiikan jatke, sen toimista ei ole seurannut missään maassa mitään hyvää taloudessa, koska sen keinot ovat aina samat maasta riippumatta ja usko yksityistämiseen sokeaa. Toisaalta EU pelkää Venäjän vaikutuksen kasvua Kreikan kautta, ja tämä on yksi pelikortti Kreikalle. Keskushallinnosta ei tule mitään, Ranska ja Saksa jatkavat vanhaa nokitteluaan ja Britannia ei tee mitään punnalleen. Saksa on _varma_ että mikä on hyvä Saksan taloudelle, on hyvä Euroopalle. Eräänä vaihtoehtona aikoinaan keskusteltiin siitä, että yhteiseksi valuutaksi tulisi D-markka ts. Saksan keskuspankki = Euroopan keskuspankki. Myös Euro on pääasiassa Saksan ideoima, Ranskalle annettiin jotakin kasvojen säilyttämiseksi.